Hirdetés
Hirdetés

Vajon mit szólna hozzá a mester? Picasso leghíresebb festményét csokoládéból alkotják újra

2021. május 3.
Az Euskal Gozogileak, avagy Baszkföld cukrászainak egyesülete a világ egyik leghíresebb festménye, Picasso Guernicájának életnagyságú csokoládémását készítették el.
Hirdetés

Nem csak Pablo Picasso, hanem az egész festészet történetének egyik legnagyobb hatású alkotása a második világháború hajnalán megszületett Guernica, amelyet az 1937-es párizsi világkiállítás spanyol pavilonjában mutattak be. Az óriási festmény mintegy 3,5 méter széles és 776 centiméter hosszúságú, és napjainkban a madridi Museo Reina Sofia múzeumban megtekinthető.

Anno a mű politikai célzattal született meg, a korabeli spanyol republikánus párt megbízására. A spanyol polgárháború idején a baszkföldi Guernica települést bombázták német és olasz haderők, és többségében civil, ártatlan áldozatai voltak a támadásnak. A fizikai méretein túl is grandiózus mű szinte azonnal a háborúellenesség nagy kifejezőerejű nemzetközi jelképévé vált, és komoly szerepet játszott abban, hogy a Franco diktatúrájába torkolló spanyol polgárháború (1936-1939) hírét vitte a világban a vándorkiállítások alkalmával.

A nácik és fasiszták által végrehajtott bombatámadás 85. évfordulója alkalmából fogott össze 40 baszk cukrász, hogy elkészítse az eredeti mű csokoládémását.

Elsőre talán különös lehet a tragikus témájú műalkotást csokoládéból megalkotni, de Baszkföld világklasszis gasztronómiája a válasz arra, hogy náluk ez nem számít szentségtörésnek. A nagy hagyománnyal bíró csokoládékészítés művészi értékét hangsúlyozza ez a projekt is, a csokoládéművesek pedig megbecsült tagjai a társadalomnak.

Az elkészült művet nagy szakmai odafigyeléssel tartják a megfelelő hőmérsékleten és védettségben, hogy számos városban bemutathassák, ezzel a rendhagyó gesztussal emlékezve a '30-as években történtekre.

Videó a műről:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram