Hirdetés
Hirdetés

Paradigmaváltásban vagyunk? Túlsúlyos nők a képernyőn

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. május 27.
Hollywood az aktuális morál és szépségeszmény kürtöse, a közvéleményre minden eszközzel ható illúziógyár. A filmekben az élet csillogó oldalát és örömeit a karcsú nőknek tartják fenn. A dagik általában komikák, akiknek csetlő-botló szerencsétlenkedését örömmel követi a néző a mozikban, ugyanis önmagunknál nagyobb lúzerekkel találkozni – akár a mozivásznon – diadalmas érzés.
Hirdetés

És amikor a dagik esznek, az biztos, hogy valami katasztrófa utóhatása, bánatevés, nevetség tárgya. Mintha önfeledten enni nem lenne joga a fimvásznon annak, aki túlsúlyos. A karcsú nők mindeközben annyit esznek, amennyit akarnak, és kellemes, gyertyafényes vacsorákon vallanak nekik szerelmet. Ők étkezhetnek, nassolhatnak, tömhetik magukba a csokit úgy is, hogy nem gondolunk azonnal valami rosszra. Ha azonban a túlsúlyosakat látjuk táplálkozni, ők minden bizonnyal szomorúak, kontrollvesztettek és magányosak.

Hollywoodban az élet örömeit a 34-36-os méretű lányoknak tartogatják.

Aki duci, az lehet vicces, de boldog és sikeres csak egészen kivételes esetekben.

Ha egy filmjelenetben feltűnik egy dagi csaj, aki eszik, akkor annak nagy eséllyel baja van magával. Nincs pasija, kigúnyolták, fiaskó érte. Kajával vigasztalja magát, és ennek eredménye látszik is. Van, hogy csak a bánatevés fizikai kivetülését követhetjük nyomon, de előfordul bőven evős jelenet is a filmekben, ahol a nekiszomorodott dagik elől lakattal kell zárni a hűtöt, mert mindent befalnak, ami eléjük kerül. S a filmekben ilyenkor véletlenül sem bébirépát esznek. Spagetti kétpofára, fagyi nagykanállal, habos sütemény kézzel rásegítve. Hogy az édesbús jelenet még viccesebb legyen.

Bridget Jones barátokkal és bonbonokkal körülvével

Bridget Jones nem csak a filmben evett túl sokat. Például csokit a paplan alatt. A külsejére legendásan hiú Renée Zellweger közel 15 kilót szedett magára a szerep kedvéért. Aztán persze leadta, de úgy számolt be erről, mintha a filmforgatás idejére HIV-vírussal fertőzték volna meg. Ismerünk jó sok olyan történetet, ahol a dagi főhős élete átalakul, de a kiindulópont egyértelműen az, hogy aki túlsúlyos, az igazán boldog nem lehet, a kajához fűzödö viszonya pedig minimum ambivalens.

Bridget Jones a paplan alatt nassolva

Vicces a kövér nők és az evés kapcsolatát ábrázolni? Úgy tűnik, Hollywoodban ezt csak egyféleképpen lehet: iróniával és öniróniával, amiben azért van bőven megszégyenülés és lelkifurdalás is. Emlékezzünk meg Melissa McCarthy éttermi jelenetéről a Spy című kémfilm-, illetve James Bond-paródiában – az eredetikben legendásan jó nőket illik szerepeltetni –. Önfeledten befalja a kéztörlő szalvétát, majd maradék méltósága morzsáit összesöprögetve közli: „a szájpadlásomat tisztítottam”.

Vagy gondoljunk Lena Dunhamra a Girlsből, aki miután ellopják a vonaton a pénztárcáját, kézzel tömi magába a süteményt. Míg a karcsú nők éttermi-evős jelenetei romantikusak, addig a kövérekkel ilyenkor általában valamilyen istencsapása történik. Az a reklám is nagy sikerrel ment, ahol csajok a kanapén ülve néznek valami romantikus sorozatot, majd a könnyeztető jelenetet visszapörgetve rávetik magukat a csokira. Nem tudnak parancsolni ők sem maguknak: az érzelmi kitörést túlzabálás kíséri.

A Hulu új sorozatában, a Shrillben Annie élete az evés körül forog.

Visszatérő kép, ahogy a konyhában zabál. És élvezi.

 

Annie örök vesztesnek tűnik, majd egyre magabiztosabbá és őszintébbé – egy szóval szerethetőbbé – válik. Ez az átalakulás nem jár fogyással, nagy testképváltozással. A Shrill nem arról szól, hogy egy kövér lány lefogy, majd megtalálja a boldogságot. Annie ugyanolyan marad, és továbbra is imád enni. Az evős jelenetek nem az érzelmi mélypontjait támasztják alá, sőt.

Amikor kimondottan kényeztető ételeket eszik, sok esetben valamilyen személyes siker, minidiadal részeként teszi ezt. Azt az érzést erősíti, hogy az embereknek a konfekcióméretüktől függetlenül jogukban áll élvezni az életet. A Shrill sorozata átírja a szabályokat azzal kapcsolatban, kinek van joga élvezni a képernyőn az ételeket és a kulináris örömöket.

https://www.youtube.com/watch?v=JyUr_-jxWZA

Jókat enni élvezet. Attól függetlenül, hogy valaki sovány vagy kövér. Boldog vagy kiábrándult. Ebben a bővérű, vicces sorozatban a duci csaj önfeledten táncol a bulikon, pasizik, strandol és ugyanilyen elánnal is eszik. Nem tűnik áldozatnak, nem foglya a saját testének. Vannak kétségei és bukásai, de azok nem feltétlenül XXL-es méretéből adódnak. Ahogy a kanapén fekve elégedetten jelenti ki, el is hisszük neki:

„Nagyok a cickóim és hájas a fenekem, de én vagyok a góré.”

Ezt a cikkünket se hagyja ki!

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram