Hirdetés
Hirdetés

Történelmi vacsorák - A világ legrégebbi éttermei, melyek ma is nyitva állnak

SZERZŐ: Király Márton
2022. december 15.
Cikkünkben most olyan éttermeket, pubokat, sorolunk fel, melyek évtizedek, sőt, évszázadok óta részei a helyi közösségek életének, és ahova mind a mai napig ellátogathatunk, ha különleges vacsorázóhelyet keresnénk. A következő éttermek történetének hosszúságának értékét tovább emeli, hogy akár csak az utóbbi pár éveben milyen rengeteg nehézséggel küzdött a vendéglátóipar világszerte.
Hirdetés

Rég letűnt korok varázslatos hangulatát, csendes nosztalgiáját, ellenálhatatlan légkörét rengeteg étterem, kávézó, vendéglátóhely próbálja magára ölteni. Az eredmény azonban gyakran hamis csillogás lesz nemes patina helyett, nosztalgia híján olcsó retró fogadja a vendégeket. Ha egy étterem öregebbnek akar látszani, mint amilyen, hogy ezzel hagyományosságot, állandóságot, történelmet gyártson magának, ritkán jár jó úton.

Léteznek azonban olyan helyek, ahol az ódon hangulatot, a történelmi folytonosságot nem mesterségesen generálják, hanem a jelen mögött hosszú múlt áll. Cikkünkben most olyan éttermeket, pubokat sorolunk fel, melyek évtizedek, sőt évszázadok óta részei a helyi közösségek életének, és ahova mind a mai napig ellátogathatunk, ha különleges vacsorázóhelyet keresnénk. A következő éttermek történetének hosszúságának értékét tovább emeli, ha belegondolunk, hogy akár csak az utóbbi pár éveben milyen rengeteg nehézséggel küzdött a vendéglátóipar világszerte.

Hirdetés

St. Peter Stiftskulinarium (Salzburg, Ausztria)

Megnyílt: 803

A salzburgi Szent Péter apátságban - egy 7. században alapított bencés kolostorban - található St. Peter Stiftskulinarium állítólag Európa, sőt, a világ egyik legrégebbi étterme. Az alapítás ponts dátuma nem ismert, de egy Nagy Károlynak dolgozó tudós 803-ban már írt róla. Állítólag Kolumbusz Kristóf és Wolfgang Amadeus Mozart is vendégeskedett itt. 2003-ban ünnepelte az étterem fennállásának 1200. évfordulóját. Ma a vendégek a St. Peter Stiftskulinarium 11 étkezőtermének egyikében foglalhatnak asztalt, ahol bécsi szeletet ehetnek és a jól felszerelt pince választékából fogyaszthatnak.

Fotó: facebook.com / St. Peter Stiftskulinarium

Wurstkuchl (Regensburg, Németország)

Megnyílt: 1146

A Wurstkuchl, azaz a kolbászkonyha már a középkor óta működik. A konyha akkora nyitotta mg kapuit, amikor elkészült a mellette álló kőhíd, ami a Dunán vezet át. A városlakók a hidat ma is használják, a gyalogosok pedig még mindig rendszeresen felkeresik a Wurstkuchl épületét, ez is bizonyítja, hogy az alapítók jól választották meg vállalkozásuk helyét 1146-ban. Az étterem naponta több ezer, faszénen grillezett, házi készítésű sertéskolbászt árul, valamint a saját erjesztőpincéből származó savanyú káposztát és a régóta saját recept alapján készült mustárt kínálja köretnek.

Fotó: facebook.com / Wurstkuchl

The Old House 1147 (Maesteg, Wales)

Megnyílt: 1147

A 12. században először kocsmaként nyitott meg a The Old House. Akkoriban különböző, borsóval, gyökérzöldségekkel készült pitéket kínáltak vendégeiknek. Az utóbbi években a bájos kőépület olyan hírességeket is vendégül látott, mint Richard Burton, Elizabeth Taylor és David Bowie. A többéves felújítás után az Old House 1147 2019-ben esküvői helyszínként és étteremként nyitotta meg újra kapuit, ahol a klasszikus marha-, bárány- és csirkehúsos piték továbbra is az étlap gerincét képezik.

Fotó: facebook.com/ The Old House

Ma Yu Ching (Kaifeng, Kína)

Megnyílt: 1153

Ma Yu Ching csirkeéttermének pontos megynitódátuma nem ismert, de állítólag még a Csin-dinasztia idején nyílt meg, és eredetileg is sült csirkéket árult a piacon. Az étlapon azóta sem változtattak sokat, itt minden a csirkéről szól.

Az üzletet 2007-ben az UNESCO Henan tartomány szellemi kulturális örökségévé nyilvánította.

Honke Owariya (Kiotó, Japán)

Megnyílt: 1465

Előbb utóbb várható volt, hogy a listán japán szereplő is feltűnjön. A Kiotóban, egy dísztelen faépületben található Honke Owariya nemcsak az egyik legjobb hely egy tál soba elfogyasztására, hanem Japán egyik legrégebbi étterme is. A ma már 16. generációs családi vállalkozásként működő üzletben jellegzetes soba mochit és más specialitásokat árulnak. Kapható még hideg soba shiitake gombával, foszlós omlett, garnélarák tempura, nori és japán póréhagyma, friss kiotói forrásvízből készült húslevesben tálalva.

Fotó:facebook.com/ Honke Owariya

Zur Letzten Instanz (Berlin, Németország)

Megnyílt: 1621

Berlin legrégebbi éttermét 1621-ben alapították, mint italkimérést. Történelme során és vendégül látta Bonaparte Napóleont, Charlie Chaplint is. A hangulatos hely fából készült fülkékkel, téglapadlóval és 200 éves cserépkályhával várja az érkezőket, valamint egy szabadtéri sörkertet is kínál, amelyet ősöreg fák vesznek körül.

Union Oyster House (Boston, Massachusetts)

Megnyílt: 1826

Boston az amerikai történelmi helyszínek közül számosnak ad otthont, köztük a Union Oyster House-nak. A történelmi városmagtól csak egy kőhajításnyira található, vörös téglából épült étterem természetesen osztrigára specializálódott, de emellett kagylólevesre, homártekercsre és halra és sült krumplira is betérhetünk ide. Az étterem emeleti étkezőjében a sötét fából készült "Kennedy Fülke" J.F.K. kedvenc törzsasztalának állít emléket.

Fotó: facebook.com/ Union Oyster House

White Horse Tavern (Newport, Rhode Island)

Megnyílt: 1673

A Newport-i White Horse Tavern az Egyesült Államok legrégebben működő étterme, nemzeti történelmi műemlékké is nyilvánították. Maga az épület az évek során alig változott, bár az 1950-es években felújították, a renoválás azonban csak arra szolgált, hogy megőrizzék eredeti állapotát. Az étlap azonban manapság kicsit másképp néz ki: a halloumi és a ropogós császárhús mellett helyi tengeri herkentyűk és a Wellington marhahús is megtalálható az eredetinél jóval bővebb kínálatban.

Restaurante Botín (Madrid, Spanyolország)

Megnyílt: 1725

Sok más kispénzű művészhez hasonlóan Francisco de Goya is pincérkedett, mielőtt felvették volna a művészeti iskolába - a 19. századi festő számára a madridi Restaurante Botín adott munkalehetőséget. Ernest Hemingway A nap is felkel című regényében írt az étterem híresen jól elkészített szopós malacáról és az itt kínált Rioja borról. A mexikói író, Alfonso Reyes pedig könyvében említi azokat az ősi agyagedényeket, amelyekben itt főznek. A Hemingway által említett fogás ma is szerepel az étlapon a tapas és a tengeri ételek mellett.

Fotó: facebook.com/ Restaurante Botín

Rules Restaurant (London, Anglia)

Megnyílt: 1798

A történelmi éttermekkel teli városban egymást érik a régi alapítású helyek. A Rules London legrégebbi étterme. Az Edward-korabeli létesítményt egykor Charles Dickens, HG Wells és Laurence Olivier is látogatta, és Graham Greene és Dorothy Sayers írók műveiben is szerepelt. Ma a látogatók a klasszikus londoni konyhából kaphatnak ízelítőt: steak és vesepuding, füstölt angolna és rengeteg vadétel, például párolt szarvas és egészben sült fajd található az étlapon.

Fotó: facebook.com / Rules

 

Forrásunk volt:

1

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram