Hirdetés
Hirdetés

Tempos Vega Sicilia - Bordeaux-tól Tokajig érő spanyol történet

SZERZŐ: Király Márton
2023. április 26.
Az Álvarez családnak sikerült a bravúr, egyszerre hajtottak végre radikális modernizálást a birtokon, de a technikai újítások mellett sikerült megőrizni a birtok hagyományos értékeit is, a borstílus tradícióját tiszteletben tartva emelték át a Vega Siciliát a jelen időbe.
Hirdetés

Kísérlet Bordeaux-ból

A világ borpiacain kevés spanyol név kelt akkora visszhangot, mint az Álvarez család nevével fémjelzett Vega Sicilia neve. A királyi megjelenésű palackok története azonban jóval azelőtt kezdődött, hogy a remek érzékkel borászkodó család átvette volna a birtok irányítását. A Vega Sicilia krónikája az 1800-as évekig nyúlik vissza, szerepel benne Bordeaux, feltűnik Tokaj, de érdekes módon nyoma sincs benne Szicíliának.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

1864-ben Don Eloy Lecanda y Chaves külföldi tanulmányútját befejezve hazatért a Duero-völgyébe.  A spanyol Don borkészítési tudományát csiszolva utazott külföldre és meg sem állt Bordeaux-ig, ahol éveket töltött és a szőlőtelepítéstől a metszésen át, a szürettől a préselésig megfigyelte a legnagyobb château-k munkáját.

Amikor hazatért, nem csak az itt szerzett felbecsülhetetlen tudás, hanem néhány bordeaux-i szőlőoltvány is a birtokában volt. Don Lecanda kísérletezni kezdett.

Nekilátott, hogy 1859-ben megörökölt birtokának dűlőit merlot és cabernet sauvignon tőkékkel telepítse be. Az újonnan létrehozott birtokot elkeresztelte Vega Siciliának.

Szicília?

A kéttagú név mindkét része némi magyarázatra szorul. A „Vega” rész viszonylag könnyen magyarázható, ez nem más, mint utalás a Duero partjának dúsan zöldellő vegetációjára. A Sicilia név valamivel trükkösebb, hiszen semmi köze nincs az itáliai szigethez vagy a déli vidék boraihoz, ez Szent Cecília nevének spanyol átirata. Szent Cecília rendkívül népszerű volt a birtoknak is helyt adó Kasztília és León tartományban, számos falu viseli a szent nevét, ebbe a sorba csatlakozott az újonnan elkeresztelt borászat is. Arról, hogy Don Lecanda miért a szent asszonyt választotta borászata névadójának, az írásos források nem tesznek említést.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Ebben a korban a bordeaux-i fajták szokatlanul hatottak a spanyol borvidéken, hiszen a dűlőkön az akkor nevén ismert Tinto de Pais termett. Ennek a szőlőnek számos neve van és ha a Tinto de Pais nem is hangzik ismerősen, egy másik megnevezés, a tempranillo már ismerősen csenghet. A Don Lecanda által telepített fajták 1882-re elkezdték beváltani a hozzájuk fűzött reményeket. Legalábbis erről tanúskodnak azok az elismerő oklevelek, melyeket ebben az évben állítottak ki és a birtok borait méltatják.

Az ígéretes kezdést azonban szomorú kifulladás követte. Hiába választott remek érzékkel izgalmas fajtákat a borvidékre, Don Lecanda ugyanezt a sikert birtokvezetésben nem tudta megismételni. A borászat működése hamar fenntarthatatlanná vált, így Don Lecanda y Chaves kénytelen volt eladni a Vega Siciliát.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Sikerek és változások

Az ekkorra már több, mint ötszázezer tőkét számláló birtok egy sor tulajdonos kezén ment keresztül, akik mindannyian csak rövid ideig birtokolták. A sok tulajcseréből két dolog következett. Az első, hogy a Vega Sicilia stílus, melyért ma világszerte oly sokan rajonganak még nem alakulhatott ki. A második, ami éppen ennek a stílusnak a későbbi kialakulásában elengedhetetlenül fontos tényező, hogy a tulajdonosok nem foglalkoztak újratelepítéssel sem. Ennek köszönhetően a Vega Sicilia birtok tőkéi egyre idősebbek lettek, egyre kevesebb, de annál koncentráltabb termést hoztak és az 1907-ben érkező Domingo Garramiola Txomin, a legendás borász felismerte az ebben rejlő óriási értéket.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

A termést értő módon feldolgozva bevezette a hosszú, hordós, oxidatív borkészítést. A koncentrált termés adta bor a fahordókban az évek alatt tartalmassá, rétegzetté, kerekké érett, a világ pedig 1915-ben megismerhette az első évjáratot, mely a valódi Vega Sicilia stílusban készült.

Txomin nevéhez köthető a birtok két legfontosabb borának az Unico és Valbuena megalkotásának érdeme is, a világ pedig felfigyelt az észak-spanyolországi régióra.

Ez elsősorban az 1929-es barcelonai világkiállításnak volt köszönhető, melynek során az 1917-es és 1918-as Unico az elképzelhető összes díjat megnyerte.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

A birtokon felismerték a sikerben rejlő lehetőséget, amit remekül ki is használtak. A Vega Sicilia borok hosszú-hosszú évtizedeken keresztül csak egy igen megválogatott, exkluzív vevőkör számára voltak elérhetők, a Vega Sicilia a luxus, a kifinomultság és elérhetetlenség legendáiba burkolózott.

Álvarez-idők

A sikert ismét tulajdonosváltások sora követte, míg végül a Vega Sicilia történetének legnagyobb fordulópontja is elérkezett. A birtok az Álvarez család tulajdonába került.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

1982-ben vették át a borászat vezetését. Az Álvarez családnak sikerült a bravúr, egyszerre hajtottak végre radikális modernizálást a birtokon, de a technikai újítások mellett sikerült megőrizni a birtok hagyományos értékeit is és a borstílus tradícióját tiszteletben tartva emelték át a Vega Siciliát a jelen időbe.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Don Pablo Álvarez irányítása alatt a birtok ragaszkodik a hagyományokhoz. A Don Lecanda által a borvidékre hozott bordeaux-i fajrák ma a helyi tempranillóval kiegészítve építik fel a birok házasításait. Az öreg tőkéket továbbra is nagy becsben tartják, a Vega Sicilia birtokában százévesnél jóval idősebb ültetvényeket is találunk. Újonnan telepített dűlőről tíz év után szüretelnek először, és nem egyszer fordult elő az, hogy egy-egy évjáratot a szüretet követően évtizedeken át érleltek, mielőtt az piacra került volna, a francia és spanyol tölgyfából készült hordók továbbra is nagy szerepet játszanak az érlelésben.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Toro, Tokaj, Rioja

A hagyományok megtartása mellett a Vega Sicilia birtokból sikerült valódi brandet kovácsolni. Az Álvarez család a birtok köré építette a jelenleg öt borászatból álló birodalmát, melyből négy Spanyolország borvidékein készít fantasztikus borokat. A Pintia Toro borvidékén működik, az Alión Ribera del Duero szőlőit dolgozza fel Álvarez-stílusban. Benjamin de Rothschild közreműködésével Riojában is megjelentek, innen érkező Macán boruk a tempranillo modern arcát mutatja be.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Az egyetlen olyan, TemposVega Sicilia brandhez tartozó borászat, mely nem Spanyolországban található, különösen érdekes számunkra. 1993-ban, alig néhány évvel a rendszerváltás után az Álvarez család Tokajba, pontosabban Tolcsvára érkezett. Bacsó Andrást megtéve borásznak, megalapították az Oremus birtokot, és a százhektáros borászat tételeinek címkéjén ott találjuk a Vega Sicilia nevet, és az Álvarez-címert, hiszen a közös munka immár harminc éve töretlenül folyik.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Vega Sicilia

Az eredeti birtokon, a Duero-parton pedig ma is ott teremnek a bordeaux-i fajták tőkéi. A birtok zászlósbora továbbra is az Unico Gran Reserva, melyben a francia fajták mellett jól megfér a helyi tempranillo. A tétel minimum tízéves érlelés után kerülhet piacra, ám nem ritka az akár tizenöt évig tartó érlelés sem. Gyenge évjáratokban egyáltalán nem készül.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Kevesebb ideig, öt éven keresztül érlelődik a Valbuena 5°, mely szintén nemzetközi házasítás, cabernet sauvignon merlot találkozik tempranillóval. Egy korábbi változat, a Valbuena 3°, mely csak három évig érlelődött a piacra kerülés előtt, már nem szerepel a borászat választékában, a hangsúly az érleltségre, időre és tartalomra került át.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

A Vega Sicilia Unico Reserva Especial Venta talán a legkülönösebb, legizgalmasabb tagja a szortimentnek. Évjárat nélküli házasítás ez, melyben a legjobb szüretek legjobb borait házasítja a borász. Az egyes szüretek, évjáratok között akár harminc év is eltelhet, de ilyen házasítás nem is készül mindennap. A legutóbbi Venta 2022-ben készült el, ez az évszám szerepel a palackon, jelezve az összeállítás időpontját. A tételben a 2008-as évjárat frissessége, 2011 aszályos évének koncentrált fűszeressége és 2010 rétegzettsége áll össze kivételes harmóniává.

Fotó: facebook.com / Tempos Vega Sicilia

Így érik be egy kétszáz éve elkezdett spanyol szőlőkísérlet és lesz belőle a világ egyik legkülönlegesebb bora. A Vega Sicilia palackjai királyi udvarok itala, uralkodók asztalát díszítő műalkotás, valóban nem mindennapos élmény egy-egy ilyen palack kibontása, amikor a Duero-völgye megmutatja a benne rejlő értékeket.

Forrásaink voltak:

1 2

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram