A tamarind története több ezer évre nyúlik vissza. Az indiai konyhában már évezredek óta használják, és az arab kereskedők révén eljutott a Közel-Keletre is. A gyümölcsöt az arabok nevezték el "tamar hindi"-nek, ami azt jelenti, hogy "indiai datolya". Ez a név tükrözi az indiai eredetet és a gyümölcs édességét. Az európaiak a középkorban találkoztak a tamarinddal, főleg a mediterrán térségben, majd a gyarmatosítás révén a világ más részein is elterjedt.
A tamarind íze összetett és egyedi, leginkább savanykás-édes jelzőkkel lehet leírni. Az érett tamarind gyümölcs íze kellemesen édes, de egyben intenzíven savanykás is, amit a benne lévő természetes savaknak köszönhet. Érett állapotban az ízében keveredik a citrusfélékre emlékeztető savanyúság és egyfajta karamellás édesség. Ez az édes-savanyú ízprofil teszi a tamarindot különösen népszerűvé olyan ételekben, ahol egyensúlyozni kell a különböző ízeket. Az éretlen tamarind még inkább savanyú, kevésbé édes, és gyakran fanyar ízű. Ezt az éretlen formát bizonyos ételekben, például savanyúságokban vagy savanyú levesekben használják.A tamarind íze különösen jól illik sós, fűszeres és édes ételekhez is, ezért sokoldalúan használják a világ különböző konyháiban.
Használata különböző kultúrákban
Indiai konyha: A tamarindot széles körben használják a dél-indiai és a többi regionális konyhában. Általában savanykás íze miatt használják, például curry-kben, chutney-kben és különféle szószokban.
Délkelet-Ázsiai konyha: Thaiföldön, Malajziában és a Fülöp-szigeteken is kedvelt alapanyag. Gyakran használják levesekben, például a thai Tom Yum-ban, és szószokban, például a pad thai-ban.
Közel-Kelet: A tamarind itt is népszerű, főként szirupokban és italokban használják, például a tamarind dzsúszban.
Latin-Amerika: Mexikóban és Közép-Amerikában is elterjedt, ahol főleg üdítőitalokhoz, édességekhez és salsákhoz használják.
Felhasználási formák
Friss gyümölcs: A tamarind húsos, barna hüvelyben található, amelyet frissen lehet fogyasztani, bár ez ritkább.
Pép: A tamarind pép formájában is kapható, amelyet különféle ételekhez, szószokhoz és italokhoz használnak.
Paszta: Ez a legelterjedtebb formája, könnyen hozzáadható ételekhez, és hosszabb ideig eltartható.
Por: Szárított és őrölt formában is használják, főleg szószokban és fűszerkeverékekben.
Tradicionális ételek és italok tamarindból
Sambar (India): Egy dél-indiai lencsealapú leves, amelyet tamarinddal savanyítanak.
Pad Thai (Thaiföld): Egy híres thai étel, ahol a tamarindpaszta adja a jellegzetes savanykás-édes ízt.
Agua de Tamarindo (Mexikó): Egy népszerű üdítőital, amely tamarindból készül.
Assam Laksa (Malajzia): Egy fűszeres halleves, amelyhez tamarindot használnak savanyításra.
Szerepe az európai konyhában
Az európai konyhában a tamarind nem annyira közismert, de egyre népszerűbb, különösen a fúziós konyhákban és a világ különböző konyhái iránt érdeklődők körében. Főként olyan ételekben használják, ahol különleges savanykás ízt szeretnének elérni, például mártásokban, pácokban vagy egzotikus desszertekben. Bizonyos helyeken, mint például Nagy-Britanniában, a tamarind az angol Worcester-szósz egyik alapvető összetevője, amely a brit gasztronómiában is jelentős szerepet játszik.
Érdekességek
Természetes festék: A tamarind magjait is felhasználják, például természetes festék készítésére. Indiában a tamarind magját sűrű, sötétbarna festékként használják textíliák színezésére.
Természeti hatások elleni védelem: A tamarind fák erős gyökér rendszerrel rendelkeznek, ami kiválóan védi a talajt az eróziótól. Emiatt a tamarind fákat gyakran ültetik olyan helyeken, ahol az erózió kockázata magas.
Cukorpótló: A tamarind édesség és savasság egyedi kombinációjával rendelkezik, így sok kultúrában használják cukor helyett savanykás édességek és italok készítéséhez.
Hosszú életű fa: A tamarind fák rendkívül hosszú életűek lehetnek, egyes példányok több mint 200 évesek. Az érett fák nagy mennyiségű gyümölcsöt teremnek évente, így nagyon értékesek a gazdák számára.
Forrás: finedininglovers.com
Képek: 123 RF
A Dining Guide szerkesztőségének munkáját SAMSUNG okostelefonok segítik 2024-ben.