Hirdetés
Hirdetés

Szicília aranya: a brontei pisztácia

SZERZŐ: DiningGuide
2016. július 27.
2009 óta használhatja a DOP minősítést az Etna lejtőin termő pisztácia, amit Szicília aranyának is neveznek. Bronte a világ pisztáciatermelésének 1 százalékát adja, és az itt termelt magvak 80 százalékát nem Olaszországban értékesítik. A pisztácia fája nem túl magas, masszív törzsű, és 300 évig is elél, de csak tíz év után hoz először termést, és […]
Hirdetés

2009 óta használhatja a DOP minősítést az Etna lejtőin termő pisztácia, amit Szicília aranyának is neveznek. Bronte a világ pisztáciatermelésének 1 százalékát adja, és az itt termelt magvak 80 százalékát nem Olaszországban értékesítik.
A pisztácia fája nem túl magas, masszív törzsű, és 300 évig is elél, de csak tíz év után hoz először termést, és utána is csak kétévente lehet szüretelni. A begyűjtés pedig csak kézzel tud történni: lerázzák a termést az ágakról egy ponyvára, és onnan szedik össze – nem véletlen, hogy nem tartozik az olcsó magvak közé. Bronte környékén 3500 hektárnyi területen terem a finoman aromás, enyhén sós és a lávaföldnek köszönhetően – hiszen a terület nagy része az Etna Nemzeti Parkhoz tartozik – kicsit ásványos ízű pisztácia. De az ízén kívül azért is szeretik nagyon, mert a mag nagyméretű, és csillogóan élénkzöld.
A brontei pisztáciaszüretet kétévente szeptemberben már nagyon várják a helybeliek. A szüret hónapjára kiürül a falu, mert a nagy meleg ellenére mindenki – öregek, fiatalok, diákok, dolgozók, nők, gyerekek – ott van a földeken, rázzák a faágakat, gyűjtik és szárítják a termést.
A brontei pisztáci nagyon sokoldalúan felhasználható: lehet enni magában is, sokat használják az édesiparban, de tésztaszószban, húsok töltelékében, a híres rizsgombócban (arancini), sőt, felvágottakba is teszik.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram