Hirdetés
Hirdetés

Szép mentés! Ha túlszaladt a só, a cukor vagy a csípős

2017. november 6.
Bár a szóba jöhető malőrök száma minden bizonnyal a végtelenhez közelít, mi most a legáltalánosabb konyhai bakiknak szentelnénk egy kis figyelmet. Tudjuk, hogy bárkivel megeshet, csak velünk nem, de azért nézzük, hogyan menthetjük meg az ételt, ha túl sós, túl édes vagy túl csípős lett... Az elsózott étel sajnos nem romantikus, hiába példálózik mindenki a […]
Hirdetés

Bár a szóba jöhető malőrök száma minden bizonnyal a végtelenhez közelít, mi most a legáltalánosabb konyhai bakiknak szentelnénk egy kis figyelmet. Tudjuk, hogy bárkivel megeshet, csak velünk nem, de azért nézzük, hogyan menthetjük meg az ételt, ha túl sós, túl édes vagy túl csípős lett...
Az elsózott étel sajnos nem romantikus, hiába példálózik mindenki a szerelmes szakácsnővel. Szerencsére a főztünk megmentésére többféle módszer is létezik. Ha levesről, raguról vagy pörköltről van szó, nyugodtan vessük be nagyanyáink trükkjét: helyezzünk egy meghámozott, kb. fél centis vastagságú szeletekre vágott, nyers krumplit az edény aljára. Miután a krumplidarabok magukba szívták a felesleges sót, elfehérednek, és kiszedhetjük őket. Krumpli híján ugyanezt száraz kenyérhéjjal is megtehetjük, amit néhány perc elteltével kivehetünk az edényből.
Párolt húsok és zöldségek esetében az a legegyszerűbb megoldás, ha vízzel öntjük fel őket, így „főzve ki” belőlük a sót. Ha a szóban forgó étel elbír egy kis tejszínt vagy tejfölt, akkor ezek a tejtermékek szintén a segítségünkre lehetnek. Ha van otthon egy kis szódabikarbónánk, egy késhegynyi belőle, és máris kevésbé lesz sós az ételünk.
 

(Túl) édes élet

Ahogy az élet más területein, úgy a konyhában is igaz: az ellentétek vonzzák egymást. Ha a sütemény tésztájához netán túl sok cukrot kevertünk, pár csepp ecettel vagy citromlével orvosolhatjuk a problémát.
Arra azért figyeljünk, hogy ne essünk át a ló túloldalára: a savanyító összetevőket csak óvatosan, cseppenként adjuk hozzá az ételhez.

Tűzoltás

A só és a cukor használata is bizonyos szempontból ízlés kérdése, a csípősség iránti rajongás vagy utálat viszont még inkább személyre szabott. Azért is nehéz sokszor eltalálni a megfelelő csípősségi fokozatot, mert mi magunk sem tudjuk, hogy mennyire fog csípni az a chili vagy paprika, mielőtt felvágtuk volna. A higítás bizony sokszor nem segít az égetően csípős ételeken. Lássuk, ilyen esetekben milyen mentőövekbe kapaszkodhatunk!
Akárcsak a túl édesre sikerült ételek esetében, savas összetevők hozzáadásával a túl csípős ételek esetében sem lőhetünk mellé. Pár csepp ecettel, citromlével vagy akár paradicsommal segíthetünk. Ha biztosra akarunk menni, a savanyító anyag mellé némi édeset is keverhetünk, például cukrot vagy mézet. Ha illik az ételhez, a tejszín és a tejföl ez esetben is jó barátunk lehet.

De lehetünk igazán kreatívak is!

Ha egy nagy adag chilis bab ehetetlenül csípősre sikerül, porciózhatjuk, és különböző ételekbe felhasználhatjuk egy kis részét. Akár levesbe, csőben sült vagy egytálételekbe, burritókba adagolhatunk belőle, a többi összetevővel elkeverve, feldúsítva így átkerülhet az ehető kategóriába.
Olvasta már cikkünket chili témában? A pokolba vezető út Carolina Reaperrel van kikövezve – a világ csúcs chilijei
Képek forrása.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram