Hirdetés
Hirdetés

Street food és design

SZERZŐ: Mihály Kamilla
2014. február 25.
Akár kényszerűségből, akár praktikus okokból, de mindannyian ismerjük a készétel szállításával járó vesződségeket, azokat a körülményeket, amiben alapvető tárgyi minőségek határozzák meg az étkezés élvezeti értékét. A halmozódó Tupperwarek hordáitól távol azonban okos tervezői felvetések felelnek a meglévő igényekre. Az egészen hasonló megoldásokkal dolgozó két magyar formaterv mellé egy szokatlan társat válogattunk be, hiszen a műanyag ételhordók párosodási hajlamain túl más kihívásokkal is dolgoznak a designerek: például, hogy miként tudunk mélyszegénységben élő emberek számára önellátó, mobil főzőpultot biztosítani.
Hirdetés

Akár kényszerűségből, akár praktikus okokból, de mindannyian ismerjük a készétel szállításával járó vesződségeket, azokat a körülményeket, amiben alapvető tárgyi minőségek határozzák meg az étkezés élvezeti értékét.A halmozódó Tupperwarek hordáitól távol azonban okos tervezői felvetések felelnek a meglévő igényekre. Az egészen hasonló megoldásokkal dolgozó két magyar formaterv mellé egy szokatlan társat válogattunk be, hiszen a műanyag ételhordók párosodási hajlamain túl más kihívásokkal is dolgoznak a designerek: például, hogy miként tudunk mélyszegénységben élő emberek számára önellátó, mobil főzőpultot biztosítani.

Street food és design

Street food és design


Csernák Janka KOMIDA néven futó juharfa tároló szettjét nehezen tudnánk elkeverni a hűtőszekrény tetején álló műanyag bálába, a kraftos anyagkezelés a fémműves tanulmányok hozadéka.
A teljes mobil szett legfontosabb dramaturgiai eleme maga a kendő, amiből a selymes erezetű juharfa tároló kettőse – egy leveses és egy főfogásnak alkalmas doboz –, illetve az evőeszköz előkerül. A kendő abrosszá lényegül, ami kijelöli a teret és az időt az étkezésnek. A vállon átvethető batyu az aratócsomagok felé tett gesztus, ám a KOMIDA gyönyörűen mixeli a japán lunchboxok esztétikáját a kelet-európai menzázós hangvétellel is (az adagok egyébként a látszat ellenére a közétkeztetésben megszokott merítéshez igazodnak).
000016092_csernak2.jpeg
A tervező mindenképpen egy világos, helyi faanyaggal szeretett volna dolgozni. A juhar a könnyű, légies szerkezete miatt is jó választásnak bizonyul. Hőtartó képessége ötös, a műgyanta impregnálás víztaszító hatású, igazából nincs több ellenvetésünk. Valós vetélytársa a pattogó, flaffogó Tupperware tárolóknak, időigényesebb ugyan, de erre nyugodtan gondoljunk beépített lassító funkcióként.
000016098_ka_lha___2011_foto_kaczurgyorgy.jpeg
Toronyi Péter már a Moholy-Nagy László Művészeti Egyetem hallgatójaként is igazi nagyágyú, túl van egy Red Dot Design díjon, a Magyar Formatervezési díj diák kategória kitüntetettje, majd a német BaunPrize különdíjasa. Utóbbit hajléktalan, illetve kötöttebb életmódot folytató, mélyszegénységben élő emberek életkörülményeire adaptált mobilkályha tervével nyerte el.
000016099_ka_lha_8_foto_toronyipeter.jpeg
A Kálha egy helyi erőforrásból, nagyjából 1500 forintos anyagáron előállítható többfunkciós mobil bútor, ami lényegében kályhaként, tűzhelyként, illetve hokedliként működtethető, attól függően, hogy mikor mire van a tulajdonosnak a legnagyobb szüksége. A könnyen, diribdarab gallyakkal beüzemelhető bútortárs a takaró melegébe bugyolálva akár egy éjszakán át képes megtartani az alsó fűtőelemből átadott hőt.
000016101_ka_lha_7_foto_toronyipeter.jpeg
A kályha samottból készül, mely a világ számos pontján elérhető agyagtípus, helyi munkaerővel előállítható, repedés nélkül bírja a hőmérsékletingadozást, és nagyjából egy fűtési szezon alatt elporlad anélkül, hogy hulladékot termelne. Az alsó fűtőtestből és a levehető ülő-, illetve főzőfelületből álló Kálha alig nagyobb egy hordozható grillszettnél, ám az eszköz összsúlya alapvetően nem teszi hordozásra alkalmassá.
000016094_cook.jpeg
Az Olasz Rézintézet által felügyelt Réz és az otthonunk című, 2013-as pályázat magyar tervezői sikereket hozott: Kovácsik Bence és Sárvári Zsófia Krisztina, a zsűri különdíjasa, egy réz ételhordóval tisztelgett a háztartásban sokoldalúan hasznosított címadó anyag előtt.
000016095_robbantott.jpeg
A három az egyben ételhordó sokoldalúsága nem egy svájci bicskáé, de alapvetően mindent tud, ami meglepően civilizált étkezést eredményez. A főzésre, szállításra és újramelegítésre is alkalmas rézszerkezet a létező legegyszerűbb eszköztárral keresi a felhasználás optimumát, miközben a gondos anyagkezelés valóban alkalmat nyújt rá, hogy az ételhordót büszkén vállaljuk bármilyen étkezési szituációban.
000016096_teto.jpeg
A réz kiváló hővezető tulajdonsága miatt az edény könnyen felmelegszik, de amennyiben nem áll rendelkezésünkre tűzhely, úgy közvetlenül forró vízbe engedve is hamar felforrósodik, ami benne van. A Háromnak a hűtőszekrény is barátja, a belső ónrétegnek köszönhetően ugyanis gyorsan átveszi a hideget is. A dupla falazatú réz tartóedényt egy parafafedő zárja le, ami tálalásnál alátétként dolgozik. Csupa apró, okos részlet, amellett, hogy gyönyörűen bánik a témaadó rézzel, használaton kívül is naphosszat elnézegetnénk.
000016097_metszet.jpeg
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram