Hirdetés
Hirdetés

A spanyol Robin Hood étterme

SZERZŐ: Nimila Ági
2017. március 12.
Az angol folklór egyik legismertebb alakjáról, a tolvajok fejedelméről kapta a nevét az a madridi étterem-kávézó, amelynek célja, hogy a legszegényebbek is jóllakhassanak. No, persze szó sincs arról, hogy a mondabeli hőshöz hasonlóan járjanak el, ugyanakkor a provokatív névválasztás sem véletlen: ők nem vesznek el semmit a gazdagoktól, csupán a manapság oly divatos „sharing” eszméjét […]
Hirdetés

Az angol folklór egyik legismertebb alakjáról, a tolvajok fejedelméről kapta a nevét az a madridi étterem-kávézó, amelynek célja, hogy a legszegényebbek is jóllakhassanak.
No, persze szó sincs arról, hogy a mondabeli hőshöz hasonlóan járjanak el, ugyanakkor a provokatív névválasztás sem véletlen: ők nem vesznek el semmit a gazdagoktól, csupán a manapság oly divatos „sharing” eszméjét ültették át okosan az étterem mindennapjaiba. A tulajdonos, a most 80 esztendős Ángel Garcia Rodriguez (aki eredeti hivatását tekintve egyébként pap, s a „Mensajeros de la Paz”, azaz a Béke hírvivői nevű jótékonysági egyesület alapítója 54 éve) szerint „minden embernek jár a törődés; s nemcsak egy tál finom étel formájában, hanem egy kis figyelmességgel is."
Az étterem napközben teljesen átlagos spanyol bárként működik Madrid belvárosában: kávé, harapnivalók, tapas, sajt, sonka és a bárpult mellett kávézó helyiek.  Annyi különbséggel, hogy a napközbeni árakat megnyomják kissé, egy menü 11 euróba kerül - ebből fedezik az esti, jótékonysági vacsorákat a rászorulóknak. Esténként két ültetésben nagyjából 100 embert tudnak jóllakatni „for free” - olyanokat, akiknek amúgy nem futná éttermi főétkezésre.
„Aki ilyen élethelyzetben van és betéved erre a helyre, megnyugodhat egy kicsit: itt megbecsülik, figyelnek rá, megadják neki, azt, ami alapvetően minden embernek jár, anélkül, hogy bármiféle megbélyegzésben lenne része a körülményei miatt” – ezt már az egyik törzsvendég meséli.
Az étteremben van ingyenes wi-fi és mobiltelefont is adnak kölcsön azoknak, akiknek nincs, s akik így vacsoraidőben elintézhetnek pár hívást, üzenetet.
„Több ilyen helyre lenne szükség, mert ez a fajta segítség igazán nem kerül semmibe” – nyilatkozta egy vendég, aki napközben jár ide ebédelni, tudva, hogy azzal az összeggel, amit ő kifizet az ebédért, segíthet egy-két rászorulón. Az idejáró vendégeket nemhogy nem zavarja a néhány euróval drágább ebédmenü, sokan örülnek, hogy ezzel tulajdonképpen adakozhatnak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az étteremben 2017 áprilisáig már minden asztal foglalt ebédidőben. A személyzet luxushotelekből érkezik, és ingyen dolgozik a vacsorákon, ahogy néhány híres spanyol séf is szívesen áll a kezdeményezés mellé, átvállalva a főzést a vacsorák idejére. A gazdasági visszaesés miatt nehéz helyzetben lévő Spanyolországban a lakosság 20%-a munkanélküli. „Egy ilyen társadalomban, ahol folyamatosan krízisről beszélünk, mégis rengeteg a pazarlás, ez a megoldás mindenképpen előremutató.” – teszi hozzá a tulajdonos.
Forrás
 

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram