Hirdetés
Hirdetés

Sonkafőzés kérdésében hallgassunk Bíró Lajosra! Így nem lesz kemény és íztelen a húsvéti sonka

SZERZŐ: DG
2024. március 27.
Kíváncsiak voltunk, hogy a szaftos húsok nagy rajongójának, Bíró Lajosnak milyen tanácsai vannak az év egyik nagy "húsünnepén", amikor akár többféle sonka, kolbász kerül az asztalokra a friss hónapos retek, újhagyma, főtt tojás mellé. Természetesen volt mondanivalója.
Hirdetés

Mire szavazzon, akinek túl száraz a széles körben kedvelt sertéscombsonka ?

Az én ízlésemnek mindig is túl kemény volt a combsonka, és nem elég szaftos. Mi ezért mindig csülköt főzünk – de a tarja is szaftos! –, majd főzés után lepréseljük, hogy szaftos legyen. A préselés a lehető legegyszerűbb, mechanikus módon zajlik, rátesszük mondjuk egy tepsire a kifőtt sonkát, rárakunk egy másik tepsit, majd egy 5-10 kilós súlyt a tetejére. Fontos, hogy ez a művelet mindig langymelegen történjen, mert így a nyomás hatására a kollagénnek köszönhetően lágyabb, puhább puhább lesz. Először hagyjuk a saját levében kihűlni, majd a préseléshez érdemes picit újramelegíteni, de ne forrósítsuk fel. Egy szakácsnak persze mindig egyszerű levákuumozni, ha puha, omlós állagot szeretne elérni.

Mi lehet az oka, ha a főzőlébe tett fűszerek, hagyma, fokhagyma íze nem érezhetők a főtt sonkában?

Ennek egyszerű az oka. Sokan tesznek vöröshagymát, fokhagymát, egész szem fekete borsot, babérlevelet, borókabogyót, sőt akár szegfűborsot is a főzőlébe, de ha nagyobb darab, többkilós sonka egy nagy fazékban fő meg, és ha csak mutatóba teszünk bele ezekből, végül ugyanúgy csak a sós (de egyébként értékes, nem kidobandó) levet fogunk kapni. Ha szeretnénk ízeket, gazdagon kell pakolni zöldséggel és fűszerekkel, de én például ezzel nem szoktam foglalkozni.

Bíró Lajos akcióban – Fotó: Vendéglő a KisBíróhoz

Ha drágább, minőségi kézműves terméket vettünk, elképzelhető, hogy nehezebb puhára főzni?

Ez nagyon valószínű. A gyorspáccal, nagyüzemi körülmények között készült sonkák puhábbak maradnak, ennek megfelelően könnyebb is bánni velük. A valódiak mindig nehezebben adják magukat, kötöttebb a textúrájuk, ellenben ízesebb, jobb minőségű húsok. Megérik a fáradtságot. Ez minden nagyiparilag előállított húsra igaz, beleértve a csirkét, sertést is.

Az etyeki Sonkamester, Árpás László művei

Mivel ronthatjuk el a húsvéti sonkát?

Ha nem kóstolunk közben! Kezdjük az elején: mielőtt odarakjuk főni, a sonkát nem árt beáztatni néhány órára vagy egy éjszakára is. Ezt az áztatóvizet öntsük le róla, majd hideg vízben tegyük oda főni. Nem kell fedőt használnunk, és csak kis lángon rotyogtassuk, akár egy húslevest. És itt jön a lényeg. 30-45 perc fővés után meg kell kóstolni a levet, majd további félóránként kóstoljuk újra. Ha nem sós a lé, sózzuk újra! Ha ugyanis sótlan a lé, egy sótlan, kilúgozott sonka lesz az eredmény. Vannak úgy tartósított sonkák, amelyek főzőlevét egyáltalán nem kell utánsózni, de ha vízízű a főzőlevünk, a sonkától se várjuk sokat.

Leggyakrabban bablevest, babfőzeléket, lencsefőzeléket készítenek a sonka főzőlevéből. Mi a te recepted?

A főzőlé felhasználására egy családi recept a kedvencem, a feleségem nagymamájától tanultam el. Készítünk egy zsemleszínű rántást fokhagymával, és hozzáadom a levet. Aki nem szereti, előbb leszedheti a zsírját, ami megdermed a kihűlt sonkalé tetején. Ez nem egy különösebben értékes zsír, mehet is a kukába. Mi a megmaradt csülökből vagy tarjából kockázunk bele, illetve húsgombócokat teszünk bele (amire mindenkinek megvan a maga receptje, az én legnagyobb kedvencem most a bárányhúsgombóc, amit zöldségekkel gyúrok össze). Nagy divat most a medvehagyma, petrezselyem is mehet bele, és egy csodálatos levest kapunk.

Báránycsülök, préselt füstölt csülök, prágai sonka, mascarponés tormakrém az étterem húsvéti kínálatában – Fotó: Vendéglő a KisBíróhoz

Ha pedig nem használnánk fel húsvétkor, a sonka sós, füstös aromájú, ízes vagy ízesítetlen főzőlevét ki is porciózhatjuk, és lefagyaszthatjuk. Savanykás ízvilágú ételekbe, bablevesbe, babfőzelékbe, káposztás fogásokba használhatjuk természetes ízfokozóként úgy, ahogyan az alaplevet is.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram