Hirdetés
Hirdetés

Rosensteinék új szakácskönyvét Rosenstein Timi jegyzi: Hámán-táska, a velünk élő tradíció

SZERZŐ: DiningGuide
2020. március 9.
Kijelenthetjük, hogy nem telik el úgy év – de inkább fél év –, hogy ne jelentkezne újdonsággal a Rosenstein-család. Saját készítésű termékeik ott sorakoznak az étterem polcain, most viszont egy új könyvvel álltak elő. A közelgő tavasz köszöntésére és a Purim ünnepére készült, praktikusan használható, egyedi szakácskönyv szerzője Tímea, Rosenstein Robi felesége.
Hirdetés

A Rosenstein családhoz eddig két könyvmegjelenés köthető: több mint tíz évvel ezelőtt Frank Júlia írt könyvet A Rosenstein címmel, ez a kötet angol és magyar nyelven is napvilágot látott a Corvina Kiadónál. 2014-ben aztán megjelent a nagyon szép kiadású Minden kóser, ami jó a Kossuth Kiadó gondozásában, ebben a kötetben a család három generációjának receptjei szerepelnek. Az új könyvről stílusosan nőnap után és nem utolsósorban Purim napján tudunk hírt adni, szerzője pedig a cukrász Rosenstein Tímea.

Fotó: Balkányi László

“Bár a gyereknevelés és a családi logisztika mellett Timi így is napi szinten kiveszi a részét az étterem életéből – több, akár sztenderd, akár időszakos ajánlatukban lévő sütink is az ő kezei közül kerül ki –, én egy ideje már szerettem volna, ha egy kicsit szervesebben is tud kapcsolódni a családi névhez” - kezd neki Robi, miközben lapozgatja az alig pár órája a nyomdából érkezett, még festékszagú könyvet.

Fotó: Balkányi László

“Hozzám hasonlóan viszont Timi sem feltétlenül szeret mindig és mindenhol szerepelni, azt meghagyjuk apunak, akinek ez a lételeme, és imádja. Szóval törtem a fejem, hogy a kávénk és a habzóborunk után mi lehetne a következő dobás, amikor egyszer csak jött az isteni szikra: kell Timinek egy sütis könyv! Amikor felvetettem neki, ő egyfelől szerencsére nem ellenkezett, másfelől pedig egy-két nap után azzal az ötlettel állt elő, hogy szívesen csinálna Purimra egy Hámán-táska receptes füzetet. Merthogy tematikusan még nem találkozott ilyennel. Én pedig, mint egy jó vadászkutya, egyből szagot fogtam, és rábólintottam. Így indult a legújabb könyvünk története.”

Fotó: Balkányi László

Mindez tavaly december elején történt, úgyhogy az ötlettől a megvalósításig túl sok idő nem telt el.

“Mondhatnám, hogy szoros volt az ütemezés és erős a tempó, de akinek négy gyereke van, mint nekünk, az szerintem eleve hozzá van szokva az ilyesmihez” - veszi át a szót Timi. “Fejben nem volt nehéz összeraknom a koncepciót. Tudtam, hogy meg akarom mutatni a hagyományos változatokat, amiket már ismerhetünk az ünnepi asztalról, és azt is, hogy néhány modernebb, formabontóbb verziót is szeretnék közreadni. Nem beszélve a különféle egészségügyi kihívásoknak is megfelelő, vagy az éppen életmódváltó étrendekhez is illeszkedő változatról, mert ilyen is szerepel a könyvben. Az alaptésztákkal együtt végül 21 receptet írtam meg és teszteltem le alaposan, hogy azoknál is biztosan működjön, akik még kevésbé gyakorlottak a sütemények készítésben.”

Fotó: Balkányi László

A végeredmény pedig egy mutatós, egyedi tematikájú és egyben praktikusan használható szakácskönyv lett. Ráadásul rögtön kétnyelvű: magyar és angol, így az étteremben nagy számban megforduló külföldi vendégek is megvehetik helyben, hazavihetik és kedvükre süthetnek belőle.

Fotó: Balkányi László

Honnan ered a Hámán-táska?

Purim idején a zsidó nép üldöztetésből való megmenekülésének egyik történetére, a Bibliában az Eszter könyvében leírt eseményekre emlékezünk ezzel az étellel. Egészen pontosan arra, hogy Xerxész perzsa király idején Eszter királynő és nagybátyja, Mordekháj jóvoltából a zsidó nép miként menekült meg Xerxész nagy hatalommal felruházott kegyeltje, Hámán pusztító gonoszságától.

A purim nem feltétlenül a hozzá kapcsolódó négy, ilyenkor teljesítendő parancsolat okán vált igazán ismertté és népszerűvé, sokkal inkább az ünnep körüli szokások miatt. Az egyik ilyen pedig az, hogy ilyenkor biztosan kerül Hámán-táska is az ünnepi asztalra.

Fotó: Balkányi László

Hogy honnan ered a név és a jellegzetes forma? Erre nehéz egyértelmű választ adni. Vannak, akik szerint Hámán süvegének volt ilyen alakja. Mások azt mondják, a halálra ítéltek fülét akkoriban levágták és erre vezethető vissza a jellegzetessé vált süteményfazon. Akadnak vélemények, amelyek szerint viszont a három sarok a zsidóság három ősatyját, Ábrahámot, Izsákot és Jákobot jelképezi.

Fotó: Balkányi László

Ha „tudományos” igényességgel szeretnénk megadni a Hámán-táska műfaji besorolását, akkor a háromszögletű tészták családjába kell sorolnunk. Abba, melyikbe az olasz ravioli és a magyar eredetű barátfüle is tartozik. Mindkettővel igen erőteljes hasonlatosságot mutat: háromszögletűre van hajtogatva és rendszerint töltelékkel van bélelve. A klasszikus változatot szilvalekvárral vagy éppen mákkal szokták megtölteni, de variálhatóságának igazából csak a képzelet szab határt.

Rosenstein Tímea: Hámán-táska, a velünk élő tradíció című könyve a Rosenstein Vendéglőben kapható.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram