Hirdetés
Hirdetés

Reggeli és vacsora buborékokkal — a főváros egyik legszebb épületében

SZERZŐ: diningguide
2020. október 20.
A pezsgő tematikájú októberi rendezvények egyikén, a Párisi Passage "Champagne reggelijén" jártunk és sűrű koccintások között kóstoltunk édeset, sósat, könnyedet és fajsúlyosabb reggeli falatokat.
Hirdetés

Ember legyen a talpán, aki nem érzékenyül el a Párisi Passage-ba lépve. A hosszú éveken át elhanyagolt, méltatlan állapotban hagyott épület felújítását mindenki várta, ám amikor kiderült, hogy szálloda lesz belőle, sokaknak alábbhagyott a lelkesedése, mondván az eklektikus stílusú, egykori Belvárosi Takarékpénztár épülete elveszti majd a jellegét új funkciója miatt. Majdnem öt éven át tartott a felújítás, és bátran kijelenthető, hogy az elmúlt évek legjobban sikerült ilyen jellegű rekonstrukciója. Az épület talán még sosem ragyogott ennyire, tényleg egészen lélegzetelállító a Párisi Passage minden egyes négyzetcentimétere, a padlóburkolattól a pompás kupolákig. Talán csak a Gresham Palotával tudna egy ligában versenyezni, de eszünkben sincs rangsorolni ezeket az épületcsodákat.

Az ismert helyzet ellenére szombaton reggel már többen teáznak-kávéznak a földszinti kávéházban, a champagne tematikájú szombati reggeli azonban nem itt lesz, hanem a számunkra eddig ismeretlen, fedett átriumban, amit lifttel, vagy a pazar lépcsőházon keresztül lehet megközelíteni.

Az átrium világos és "friss", a zöld (Zsolnay csempék) és a fehér szín dominál, körben "gangok" és Róth Miksa helyreállított ólomüveg ablakai, az "udvaron" pedig a stílusos, modern reggelizőhely, amit most rendezvényhelyszínnek használnak, de normál működés esetén a körben lévő lakosztályokból lehet ide kiülni reggelizni. A helyiség, ahova a büféreggelit tálalták és ami mögött egy konyhát is találunk, éppen a lakosztályok miatt van itt — reggelire, uzsonnára, kávézásra, ha intimebb megoldásra vágynának a szállóvendégek. Az első korty pezsgő elfogyasztása előtt alaposan megcsodáltuk az ólomüvegeket és a szimbólumokat — itt is szokszor megjelenik a kaptár, a méh is, mint a takarékosság jelképe. Tagadhtatlan, hogy Takarékpénztár üzemelt itt a századelőn és klassz, hogy erről 2020-ban sem feledkeztek meg.

A reggeli a Laurent Perrier champagne ház két tételével vált emelkedett hangulatúvá: a La Cuvée Brut és a La Cuvée magnum változatát fogyaszthattuk — a kóstolás nem pontos, hiszen korlátlanul lehetett fogyasztani az italból és egy pillanatig sem engedték, hogy bármely vendég flőtéje üresen várakozzon.

A reggeli ahogy szállodás kínálatban általában, büfé rendszerben zajlott, de néhány frissen készített tojásételt a menülapra is felírtak (libamáj omlett és articsóka, buggyantott tojás, béarni mártás). A büfé rendszeresen frissült, a kötelezőkön felül pedig sok olyan fogást, falatot kínáltak, amik nem egy átlagos reggeli elemei. Ilyen volt például a blini kaviárral, a tonhal tataki alga salátával, a tabbouleh, vagy a macaronok.

A ház executive konyhafőnöke Lutz Lajos, több évtizedes múlttal. Bocuse d'Or Akadémiai tagként egészen sok ideig dolgozott a Zsidai csoporttal, ahol vezető kreatív séfként működött, a Gundel legendás Kalla Kámán-érájában pedig a nagymúltú étteremben kamatoztatta tudását. Profi kezébe adták tehát a Párisi Passage gasztronómiáját.

Egy szállodában kiemelkedő szerepet kapnak a reggelik, hiszen a vendégek csak kiadós étkezés után tudják megkezdeni a napot, amikor a városjárás alatt sokszor elmarad az ebéd. A champagne reggeli fogásai nem nehezítettek el és ugyan púposra tudtuk volna szedni a tányérunkat, csak óvatosan szedegettünk.

A kedvenc egyértelműen a blini lett, amivel ritkán találkozni Budapesten — leginkább a Belvárosi Piac MoszkvaTéЯ bisztrójában szokták készíteni az orosz, kaviáros palacsintát. Ilyen körülmények között, champagne-nyal megtámogatva még jobban csúszott. Jól eltalálták a tabbouleh arányait, sokféle édes péksüteménnyel és reggeli fogással készültek. Gofri, francia fánkocskák, panna cotta is elérhető volt.

Az asztalhoz szervirozott libamáj omlett kiadós tányér, az articsókás buggyantott tojásra nagyon kíváncsiak voltunk, de az articsóka elég öregecskének, fáradtnak bizonyult sajnos. A pillanatnyi csalódottságot feledetette a friss grillezett ananász és a mangó chutney. A reggelit pezsgő helyett egy csésze teával zártuk.

Az október még a buborékok ünnepével telik, a záróesemény az október 29-i champagne vacsora lesz, ahol Lutz Lajos franciás ételsorral készül, a kíséret pedig Veuve Clicquot, Bollinger, Pol Roger champagne-okból és egy Henessy konyakból áll majd.

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram