Hirdetés
Hirdetés

Pocakok, kalapok és batyuk – Tésztakalauz Giannival (2.rész)

SZERZŐ: DiningGuide
2018. január 28.
Előző héten utánajártunk néhány Magyarországon kevésbé ismert tésztafajtának. A töltött tészták között pedig talán négyféle van, amiről a legtöbben hallottak már: a tortelli, a kisebb tortellini, a recézett szélű ravioli és a feledhetetlen méretű cannelloni. Ezek nálunk is nagyon népszerűek, de csak néhány a sok közül. Azt szeretném, ha bekerülne még legalább kilenc szó az olasz tésztaszótáratokba!
Hirdetés

Ezen a héten a töltött tészták világába kalauzollak el titeket pár képzeletbeli falat erejéig sokféle ripieno, azaz töltelék társaságában.

A végzet asszonyának kalapja: Cappellacci és cappelletti

Cappellacci – pietrino / Instagram


A tésztakalapocskák Emilia-Romagna tartományból, a töltött tészta királyságából származik. Királyság, mivel innen származik többek közt a tortellini is. De térjünk vissza a cappellaccihoz. Nagyjából 7,5 centis négyzet vagy kör alakú tésztából nyeri el a nagy kalapra emlékeztető végső formáját. A legenda úgy tartja, hogy létrejöttét Borgia Lukrécia modenai hercegné egyik kalapja ihlette, akit Victor Hugo a róla írt drámájának köszönhetően sokan a végzet asszonyának tartottak. Jellemzően ricotta és spenót, vagy pedig tök kerül bele, de adhattok hozzá zsemlemorzsát, szerecsendiót és parmezánt is. Kisebb verziója cappelletti néven ismert.

Cappellacci – make_and_enjoy / Instagram

Pansotti, a kis pocakosok

A háromszögalakú töltött tészta sima vagy recézett széllel hasonló a raviolihoz, és gyakran hasonló töltelék is kerül beléjük, mivel mindkettő Liguria tartományból származik.
A klasszikus helyi töltelék lehet spenót, ricotta, parmezán, majoranna fűszer és a tartományban elterjedt borágó, amit a magyar népnyelv uborkaszagú fűnek nevez, illetve sok más zöldfűszer. A tészta tojás nélkül készül.

Pansotti – sosousme / Instagram


A pansotti szó a „pansa” szóból származik, ami liguriai dialektusban hasat jelent. Tényleg úgy néznek ki az 5 centis négyzetből háromszöggé varázsolt töltött tészták, mintha kis pocakok lennének.

A pirog messzi rokona: mezzelune

Ha már a pocakos tésztáknál tartunk, hasonló, de laposabb a mezzelune. A szó szerint félholdat jelentő tésztafajta Tirolból érkezett, és a pansotti, a ravioli és a pirog egyaránt testvére lehetne.

Képünkön egy rendhagyó módon édes mezzelune / Youtube


A tészta készülhet finom-, durum- és hajdinalisztből is, olaj és olívaolaj hozzáadásával. Itt is nyugodtan kísérletezhettek a töltelékkel, ugyanis Tirolban is sokféleképpen fogyasztják: spenót, gomba, krumpli, ricotta, mozzarella, hús, de savanyúkáposzta és cékla is kerül az ötcentis sugarú tésztakörbe. Mint mindennel, természetesen a töltött tésztákkal is sokat kísérleteznek a szakácsok. Képünkön egy mogyorókrémmel, vagyis édes töltelékkel töltött mezzelunét mutatunk.

A bonbont idéző batyuk: Caramelle és casoncelli

Casoncelli - igor_bana_chef / Instagram


Ahogyan én is, úgy a casoncelli is Lombardiából származik (helyi dialektusban casonsèi), amelyről leginkább egy szaloncukor csomagolása juthat eszünkbe. A töltelékek tárháza végtelen: szalámi, sült hús, körte, bogyók, parmezán, mandulás keksz, fokhagyma és petrezselyem... igazán sokszínűen töltik a kis batyukat.

Casoncelli - davittorioristorante / Instagram


A fenti kép a három Michelin-csillagos Da Vittorio étterem egyik tésztaélete. Olvasta már interjúnkat a Da Vittorio séf-tulajdonosával? "A vendég szent, és ez nem csillagok kérdése" – Interjú Enrico Cereával
Jellemzően zsályával ízesített olvasztott vajjal (burro e salvia) tálaljuk. A név eredete kétséges, de elképzelhető, hogy a „casa”, tehát a ház vagy otthon szavunkból származik.

caramelle - squidpics / Instagram


És ha már bonbon, akkor a Pármában és Piacenzában jól ismert tojásos caramelle sem maradhat ki a sorból. Itt a szaloncukor forma már a névben is megjelenik, ugyanis olaszul a caramella cukorkát jelent. Gyakran paradicsomszósszal tálalják és a ripieno lehet mozzarella, ricotta és mondjuk prosciutto is, és ahogy a képen is látható, már a tésztába is kerülhet zöldfűszer vagy spenót, hogy tényleg színes-cukorkás legyen az élmény. 

Caramelle - amcooking / Instagram

A piemonti ravioli: agnolotti

Az agnolottit is a csodálatos Piemont tartománynak köszönhetjük. Már egy ezer éves iratban is felbukkan az agnolotti, egy későbbi legenda egy ostrom végéhez köti a töltött tészta létrejöttét. A történet szerint a márki arra kérte Angelot nevű szakácsát, hogy az ünnepségre állítson össze egy nagy menüt. Mivel az éléstár erősen leapadt, ezért a szakács a maradék húst töltötte bele egy tojásos tésztába. A márkinak nagyon ízlett a fogás, ezért a szakácsról nevezte el.

Agnolotti - allessmilano18 / Instagram


A félkör vagy négyzet alakú tésztába ricotta, sajtos-húsos töltelék (agnolotti di grasso), vagy zöldségpüré (agnolotti di magro) kerül. A végeredmény egy négyszögletű kis tésztabatyu.

Töltenivaló kagylók: conchiglie, caccavelle, conchiglioni

Mind kagylótészta, csak a méretük más. Ha nagyság szerinti sorrendbe állítjuk őket, így követik egymást: conchiglie, conchiglioni és caccavelle. A tenger közelsége miatt nem meglepő, a tenger gyümölcseinek szeretetét egy tésztaformában is megörökítettük. Durumlisztből készülnek, de gyakran spenóttal, paradicsommal színezik őket.
A conchiglie remekül passzol tésztasalátákba kisebb mérete miatt, de a két nagyobbat már bátran megtömhetjük. A conchiglione nagyjából 6,5x 3,5 centijével közepes nagyságú. Jelentése „nagy kagyló”, és Campania tartományból származik. Hússal, hallal és zöldséggel is megtömhetitek, de érdemes nyakon önteni friss paradicsomszósszal, amikor kiveszitek a sütőből.

conchiglioni -eat.easy.elisa / Instagram


A caccavelle nápolyi eredetű, és 9x6 centis méretével a világ legnagyobb tésztája. Hálás tésztaféle, ugyanis gyakorlatilag bármivel megtölthetjük: paradicsomszósz, ricotta, mozzarella, darált hús egyaránt mehet bele. Jellemzően égetett agyagtálban sütik és tálalják is a nagy tésztahajókat.

Caccavelle - jleconlaj / Instagram


Fontos megjegyzés: ezeket a töltenivaló tésztákat mindenképp főzzük meg a töltés előtt.
És persze ne felejtsetek el kibontani egy üveg jóféle bort az elkészült tésztaételek mellé!

Köszönöm, hogy elolvastátok,
és ne feledjétek, hogy olaszul l’enni jó!
Gianni

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram