Hirdetés
Hirdetés

Plasztikböjt! 31 tipp július 31 napjának műanyagmentesítésére

SZERZŐ: DiningGuide
2019. július 1.
Idétlen, magamutogató, esetenként veszélyes kihívásokkal tele voltak az elmúlt évek közösségi média-élete. Mindig jó szívvel ajánljuk, ha olyan gasztronómiai vonatkozású kihívásra kerül sor, amiben némi értéket vélünk felfedezni. A műanyagmentes július éppen ilyen.
Hirdetés

Évek óta dívik a karácsonyi-szilveszteri trakták és bulihegyek előtti száraz november kihívás, a #soilmyundies és az #aggames2017 hashtagekkel zajlott ez a szellemes és érdekes eredményekkel járó agrárkihívás (Ássa el Ön is az alsóneműjét!), némileg elhűlten lehetett nézni a videókat, amelyeken nem csak rosszcsont kölykök, hanem többek között meglett családanyák is nagykanállal tömték magukba a fahéjat, majd a hülyeség tetőzni látszott a Tide modószerkapszula-evő kihívásban (New Yorkban be akarják tiltani a Tide kapszulákat). A Darwin-díj várományos "kihívást" keresők motivációit ezúttal inkább ne firtassuk, viszont a júliusra meghirdetett műanyagböjt megvalósításához annyi tippet szállítunk, amennyi napot számlál a kihívást jelentő hónap.

Ugy különösebb érvelést nem igényel, hogy miért is érdemes műanyagböjtöt tartanunk? Tavaly mintegy 177 országból 120 millióan csatlakoztak a kihíváshoz, idén döntsük meg ezt a számot!
Kép forrása: www.plasticfreejuly.org

Kezdjük is.

  1. Kezdjük egy alapvetéssel: nem démonizálni kell ettől kezdve a műanyagot. A sokszor használatos, mosható eszközöket éppenhogy használjuk, ha már előállította őket a műanyagipar, és ne dobjuk azonnal szemétre.
  2. Zacskók, műanyagszatyrok helyett az üzletekben, piacokon válasszuk a sokszor használatos megoldásokat, legyen az hálós szatyor vagy textilszatyor!
  3. Vigyünk magunkkal sokszor használható, elmosható ételes dobozt, ételhordót vagy üveget, és abba kérjük elvitelre az ételt az egyszer használatos dobozok helyett.

    A szívószálakat egész könnyedén megspórolhatjuk

  4. Ha szendvicset készítünk, ma már beszerezhetünk mosható, nem átázó textilszalvétákat a jó öreg papírszalvéta+zacskó kombináció helyett.
  5. Becsüljük meg a jóformán minden háztartásban felbukkanó Tupperware (és hasonló) termékeket, és a fiók mélye helyett rendszeresítsük a használatukat, akár mi viszünk otthonról ételt, akár máshol vásároljuk meg azt.
  6. Minek a szívószál, ha van szánk, amivel inni tudunk? Megannyi vendéglátóhelyen pedig már természetes anyagból kínálnak szívószálat, ha nem tudunk meglenni néküle.
  7. Nem ciki evőeszközöket sem hordani magunkkal! Kanálgép a neve annak az alkalmatosságnak, ami egykor a kiskatonák jóbarátja volt, most az összecsukható rozsdamentes acél evőeszközszett a környezettudatos civilek hű társa, eldobható műanyagevőeszközök helyett.
  8. Ha kedvenc kávénkkal szeretünk vonulni az utcán, vigyük magunkkal saját elmosható, akár fedeles poharunkat, és kérjük abba a lattét, cappiccinót vagy akár teát. Ma már stílusos és könnyen szállítható, fedeles poharak ezrei közül válogathatunk.
  9. Ha pedig nagyobb tételben vinnénk magunkkal kávét vagy teát, a jelszó: termosz.
  10. PET-palackok helyett kulacs! Ezen a fronton is remek dizájnerdarabokkal villanthatjuk meg a stílusunkat is azon túl, hogy nem halmoztuk feleslegesen a szemetet.
  11. Ha ragaszkodunk a szénsavas italokhoz, szerezzünk be szódát a töménytelen mennyiségű palackos üdítő helyett!
  12. A műanyag tojástartót felejtsük el, semmibe nem kerül vásárláskor magunkkal vinni a sokszor használatos kartondobozt.
  13. Az "agyoncsomagoló" hiper- és szupermarketek termékei helyett irány a piac. Legyünk kreatívak, hogy mibe pakoljuk az árut! Bármi sokszor használatos jobb, mint a további kidobott zacskó-hegyek termelése.
  14. Sőt már csomagolásmentes boltok is vannak Magyarországon. Bizony. Egyelőre, mint a fehér holló, de már létező jelenség.
  15. De ha már a helyi piac helyett kisboltban, nagyboltban vagy óriásiban járunk, akkor válasszuk a csemegepultot, ha sajtot, felvágottat, húst, hidegkonyhai terméket vásárolunk, mert az előrecsomagolt áruk mindig nagyobb környezetterheléssel járnak.
  16. Ha nem megoldható az alternatív hordozónk (táska, doboz, kosár) használata a kimért árukhoz, vagy éppen nem voltunk olyan szemfülesek, hogy előre felkészültünk volna, spórolhatunk a műanyagzacskókkal: ha olyan zöldségeket, gyümölcsöket vásárolunk, amelyek ezt megengedik, mehet többféle egy zacskóba. A súlyt és árat jelző címkéket ettől még kinyomtathatjuk, és egy zacskóra ragaszthatjuk.
  17. Apropó, agyoncsomagolás. Az otthoni főzéssel, sütéssel és a kereskedelmi félkész- vagy késztermékek kerülésével máris műanyagszemetet spórolhatunk.
  18. Ugyanez érvényes az ételrendelésre. Kevesebb rendelés (több otthon főzés), kevesebb környezetterhelés a csomagolást és a szállítást illetően is.
  19. Míg régen alap konyhai tárgynak számított a kenyértároló, ma sokan csak hanyagul műanyagzacskókba, -szatyrokba tekerik a pékárut. Használjuk ezt az alkalmatosságot!
  20. A rágógumi is műanyag. Még a cukorka is környezetkímlőbb megoldás a gyakran egyenként csomagolt rágógumilapok helyett.
  21. Nassolnivalók, édességek: egy egyszerű trükk. Gondoljuk meg jól, hogy pontosan mi értelme is van a sokszor indokolatlanul túlcsomagolt édességeket megvenni – arról nem is beszélve, hogy az akár éveken át elálló nass bizony nem csak a csomagolásában tartalmazhat műanyagokat, hanem magában az élelmiszerben is.
  22. A nagyi mindent gondosan folpackozott, de nekünk nem kell! A dobozok, befőttes üvegek fedele, a lábosok teteje is jó szolgálatot tesz, de akár egy lapos tányérral is be lehet fedni egy tálat.
  23. A házibulikból, kerti grillpartikról száműzzük az eldobható műanyagot! Ma már természetes anyagokból álló tányérok, poharak sora áll rendelkezésre (kis utánajárással beszerezhetőek), és talán a tányér, üvegpohár sem feltétlenül esik áldozatul egy-egy összejövetelnek.
  24. PET-palackba a házi bort, házi pálinkát, jó zsíros házi tejet... Előttünk van a kép. Cseréljük üvegre!
  25. A mosogatónál és a fürdőszobában sem kell ragaszkodni a flakonos, nyomós folyékony szappanhoz, ott a klasszikus, műanyagszemét nélkül.
  26. És ha már mosogatás: vegyszerek helyett vessük be a természetes úton lebomló mosószódát, szódabikarbónát, bizonyos esetekben a citromsavat, illetve ecetet.
  27. Ha kevés bizalmunk van a régi korok megoldásaihoz, keressük a ma már minden drogériában és nagyobb üzletben fellelhető ökocímkés, vagyis biológiai úton lebomló jelzésű tisztítószereket. És még ezeknek is érdemes utánaolvasni, hogy valóban öko legyen az öko!
  28. És még mindig mosogatás: a "mezei" műanyagszivacs helyett ma már kapható mosható, luffaszivacs és újrahasznosított műanyagból készült szivacs is.
  29. Szemeteszsákokból keressük a drágább, de biológiai úton lebomló termékeket!
  30. Minél nagyobb kiszerelésben vásárolunk, akár élelmiszert, akár háztartási szereket, kevesebb műanyagot fogunk használni, ha nem apránként vásárolunk.
  31. Bár ez papír kérdés, a 31. tippünk: a papírtörlő vég nélküli használata helyett ott a mosható pamut!

Ha tökéletesen nem is feltétlenül tudjuk véghez vinni, sok sikert a műanyagmentes júliushoz! #plasticfreejuly

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram