Hirdetés
Hirdetés

A pizzaevésnek vannak aranyszabályai? Hogyne! Gianni mesél

SZERZŐ: DiningGuide
2020. június 15.
A pizzakészítésről már többször meséltem. De ne feledkezzünk el a másik oldalról sem: a pizzát jól is kell fogyasztani! Amilyen egyszerű étel, olyan fontos az is, hogyan esszük. Ahogy egy barátom mondta, “Mangiare la pizza prima delle nove mi fa tristeza,”, vagyis “Este kilenc előtt pizzát enni olyan szomorú.” És persze egyedül enni is...
Hirdetés

Amikor az olasz konyháról mesélek nektek, biztosan észrevettétek, hogy egy-egy ételnek mindig több verziója felmerül, hogy tartományonként egészen más ízek kerülnek előtérbe, és azt is mindig hozzáteszem, hogy a megbecsült családi receptek gyakran több évszázados szokásokat felülírnak... 

Nem éppen ebédre

A szabály úgy szól, hogy pizzát este eszünk, és azt is pizzériában. Ez talán elsőre meglepő lehet, de ebédkor gyakran nincs is nyitva egy-egy híres pizzéria. Csak délután kezdik el a fatüzelésű kemencéket beizzítani, és este kezdik el készíteni a pizzákat. Jó időbe telik, míg a megfelelő hőmérsékletre, 480-485 fok körülire forrósodik fel. A pizzériák ennek megfelelően általában éjfélig, vagy akár tovább is nyitva tartanak, úgyhogy a pizzaiolo nem ússza meg, teljes műszakban dolgozik este 7-től éjjeli 1-ig, míg eltakarít maga után.

Sok pékségben, illetve pizzaszeletbárokban is árulnak pizzát. Ha éppen nem frissen csípjük el, ha gyorsan utánmelegítik a kemencében (és nem máshol!), visszaszerzi a frissességét, ropogósságát.

Pizza vs. pasta

A pizza társasági étel. Ismerőseinkkel, barátainkkal esszük elsősorban, és nem otthon, a családdal. A pasta az otthont és a mamma konyháját idézi. Régebben az olaszok ebédidőben hazasiettek, hogy jóllakjanak mamma pastájával, de a modern idők eljövetelével, ahogy egyre több nő vállalt munkát, a tésztából vacsorafogás lett.

Olasz ilyet ritkán csinál

Azonban még a legszuperebb mammák sem tudnak otthon tökéletes pizzát varázsolni – egy házi sütőtől nagy teljesítmény lenne, ha 485 fokra tudna felforrósodni... A legtöbb privát pizzakemencét Olaszországban amúgy olyan külföldiek építtetik, akik az “autentikus olasz élményt” akarják a villájukban vagy toszkán kőházukban reprodukálni. Persze ezt a vágyat is meg lehet érteni, de az olaszok fejében azért ez egy sokkal inkább közösségi szokás. Mi szívesen megyünk el otthonról, ha pizzára vágyunk!

Hirdetés

A pizzériák laza, vidám hangulatúak, ahol senkit nem zavar, ha paradicsomszósz kerül a fehér terítőre. A fatüzelésű kemence jól látható helyen van, ahogy a pizzaiolo is szemünk láttára zsonglőrködik a tésztakorongokkal, ami csak még jobban feldobja az egész élményt.

Na igen, a külföldiek sokszor csalódnak, ha igazi olasz pizzát látnak. Legtöbbször azért, mert megtudják, hogy Itáliában közel sem olyan reggel-délben-este evett "népi étel", mint ahogyan azt a sztereotípiák tartják. A másik sokk, hogy külön kérésre sem fogják Olaszországban emeletesre púpozni a pizzákat mindenféle feltéttel, mint az otthon, jól megszokott pizzériájukban...

Ilyenkor felmerül, hogy a pizza sokkal inkább Amerikából indult fast food, semmint a hagyományos olasz konyha része. Tulajdonképpen a pizza csecsemő korúnak számít ahhoz képest, hogy Itáliában már a 12. században ismerték a pastát.

Együk úgy, mint az olaszok!

  • Mindenkinek fejenként egy pizza jár. Nem negyed, nem fél és nem kettő.
  • Mellé klasszikusan sör vagy szénsavas víz dukál.
  • A maradék pizzát otthagyjuk, soha nem visszük haza.
  • A tetejére ne kérjünk reszelt parmezánt.
  • Csípős peperoncino (chili) olajat vagy pelyheket viszont nagyon is érdemes!
  • Ebédkor, ha már nagyon éhesek vagyunk, megehetünk állva is egy pizzaszeletet egy pizzabárban (általában négyzet alakúra vágják, ollóval). De akkor is igaz, hogy “pizzát enni egyedül olyan szomorú”.

A Margherita királyi múltja

Vannak, akik a pizzát egyenesen királyi szintre emelték. Az 1800-as évekbeli történet szereplője egy királynő és a trikolor pizza, de a sztori valójában régebbre nyúlik vissza. Történt ugyanis, hogy 1780-ban megnyílt Nápolyban, közel a királyi palotához a szellemes nevű Pietro e basta così pizzéria (ez magyarul annyit tesz “Pietro és ennyi”). A nápolyiak imádták a pizzájukat, ami városszerte híres volt. 1889-ben, amikor már Pizzeria Brandi néven futott, meghívták a pizzaiolót, Raffaele Espositót és feleségét, Maria Giovanna Brandit a királyi palotába. Raffaele háromféle pizzát sütött I. Umberto királynak és hitvesének, Margherita királynénak. A királynénak legjobban az olasz trikolor színeit idéző, egyszerű bazsalikomos, mozzarellás, paradicsomszószos pizza ízlett, amit aztán róla neveztek el.

Egy kis mítoszrombolás

Olaszország csak az 1870-es évektől létezik egységes államként, előtte különböző városállamok éltek egymás mellett békében és háborúban.

A firenzeiek nem ugyanazt ették, mint a rómaiak, a velenceiek mást szerettek és más alapanyagokkal büszkélkedhettek, mint a szicíliaiak. A pizza kifejezetten nápolyi specialitás volt, amit az első világháború elől Amerikába vándorolt olaszok terjesztettek el a tengerentúlon. 1905-ben nyitott meg az első New York-i pizzéria, és az amerikaiak és úgy általában a külföldiek körében gyorsabban szerzett népszerűséget, mint Olaszországban. Csak hogy legyünk tisztában a pizza mint "nemzeti étel" voltával. Nápolyban mondhatjuk, hogy az, de a nagy ország egészében már nem.

Egy pizzatörténelmi ínyencfalat

Különös pikantériája a pizzatörténelemnek, hogy a pizza a második világháborúban az Olaszországban állomásozó amerikai katonáknak köszönhetően terjedt el magában Olaszországban! A pizzát (máig) hihetetlenül nagyra értékelő amerikaiak amerre csak jártak Szicíliától Milánón át Velencéig, mindenhol pizzát akartak enni. A sikerhez hozzájárult az is, hogy a háború után sok dél-olasz északon keresett munkát, miközben Frank Sinatra és Dean Martin bársonyosan azt búgta az éjszakába, hogy “When the moon hits your eye like a big pizza pie … that’s amore.”

Hirdetés

Nápolyi ortodoxok

Ha Nápolyban járunk, a híres Da Michele pizzériában mindössze két pizzát találunk az étlapon, mert csak ezeket tartják valódi pizzának. Természetesen csakis a marinaráról és margheritáról lehet szó. Mindkettő a lehető legklasszikusabb ízvilágot hozza, könnyűek és húsmentesek. A marinarához paradicsomszósz, oregánó, fokhagyma, extraszűz olívaolaj és bazsalikom szükséges, az eredeti margheritához még kevesebb: paradicsomszósz, buffala, azaz bivaly mozzarella, friss bazsalikom és extraszűz olívaolaj.

https://www.instagram.com/p/Big3UgPlYfI/?tagged=damichelepizza

Az Enzo Firenzében már engedékenyebbek, és háromfélét sütnek. A fenti kettőn kívül kapható ott Napoli pizza is, aminek a jellegzetes ízvilágát a kapribogyó és szardella adja.

Az AVPN matricát figyeljük!

Az Associazione Verace Pizza Napoletana logójával kizárólag a nápolyi pizzakészítés hagyományait követő autentikus pizzériák tehetik ki. Az AVPN-nek megfelelően a nápolyi pizzakészítés szabályainak egész sorát be kell tartani. Itt olvasható a szabályok hosszú sora.

Az autentikus nápolyi pizzáról más sokszor írtunk. Alap hozzá a nulla-nullás liszt, a San Marzano paradicsom és a Mozzarella di Bufala vagy Fior-di-Latte. A tésztát kézzel dagasztja a pizzaiolo, a nyújtáshoz nem használhat sem nyújtófát és semmilyen mechanikus eszközt sem.

A nápolyit nyugodtan hajtsuk össze!

Az átmérője nem lehet több 35 centinél, középen pedig nem lehet vastagabb 33 milliméternél. Ismerve a nápolyi pizzák vékonyságát a peremen belüli részen, érthető is ez a kitétel. Fatüzelésű kemencében süthetik csak, 60-90 másodpercen belül. Mielőtt tálalják, a pizzamester még egy kis extraszűz olajat húz a tetejére. Eccola!

Köszönöm, hogy elolvastátok, és ne feledjétek,
olaszul l’enni jó!
Gianni

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram