Hirdetés
Hirdetés

Pedig jól hangzott: Mégsem jó megoldás a műanyagszemetelésre a bambuszpohár

SZERZŐ: DiningGuide
2019. július 25.
Azt gondoljuk, hogy minden jó érzésű ember egyszerre izgulva és aggódva figyeli azon próbálkozásokat, amelyek valóban jól hasznosítható megoldásokat kínálnak az emberiség mindennapos igényeire. Az innovációk, amelyekkel pótolhatjuk az eddig jól bevált eszközeinket, és amik mégsem károsítják sem az élő környezetünket, sem bennünket, embereket. Ezért is okozott döbbenetes eredményt a német Stiftung Warentest eredménye a bambuszpoharak tesztelése nyomán.
Hirdetés

A bambuszpoharak néhány éve úgy robbantak be a köztudatba, mint A Nagy Megoldás a brutálisan elharapódzó műanyagszemetelés problémakörében, beleértve a fesztiválokat, illetve elviteles italokat kínáló kávézók, büfék és más vendéglátóhelyeket is.

Ahol nem az elmosható üvegpoharakban mérik az innivalót, ott kérdés a pohár anyagának mivolta – a tányérok, tálkák, evőeszközök problémája pedig szintén külön téma –. Gondoljunk csak a tölcséreket egyre gyakrabban kiváltó fagyis tálkákra, műanyagevőeszközökre és a (talán irreálisan is) sokat emlegetett szívószálakara. Az alábbi tesztelések bár nem a bambuszszívószálak lebomlási tulajdonságait és az emberi egészségre gyakorolt hatásait vizsgálták, de

Hirdetés
ezek után joggal gyanítható, hogy a valójában igen felesleges szívószálat sem e természetes anyagból készült eszközökre, hanem a saját szánkra volna érdemes cserélni, ha valóban környezettudatos embereknek valljuk magunkat.

De vissza a németországi tesztelésekben (le)szereplő bambuszpoharakhoz. Azt már egy ideje rebesgetik, hogy a bambuszpoharak és más eszközök hiába készültek természetes anyagból, a lebomlásuk mégsem olyan egyszerű, mint ahogyan azt az emberiség remélné. És sajnos ugyanez a helyzet a nyugati világban szintén üdvözölt PLA-val is. (Egy kiváló cikk a PLA-val kapcsolatos aggályokra.)

Az azonban feltétlenül megrökönyödésre ad okot, hogy a bambuszpoharaknak nem "csak" a lebomlási tulajdonságai kétségesek, hanem az emberi egészségre gyakorolt hatásai is, amennyiben forró italt töltünk beléjük. És hát az egyik cél éppen ez lenne velük.

Hangsúlyozottan nem abból a megfontolásból foglalkozunk a bambuszpohár témával, hogy ezentúl majd jót röhögjünk a környezet- és egészségtudatosságra törekvő fogyasztókon, cégeken és vendéglátóhelyeken, hanem nézzünk szembe a ténnyel:

most járunk abban a bizonyos gyerekcipőben, hogy megtaláljuk a valóban környezettudatos megoldásokat a fogyasztói társadalom igényeire.

Mert az biztos, hogy már most is van, és lesz is egy statisztikailag mérhetetlenül szűk réteg, akik minden műanyagot eldobva igyekeznek ökotudatos életet folytatni, de a hangsúly most azon a gigászi embertömegen van, akik nem a biológiailag lebomló mosódióval mosott vászontáskával járják a saját dobozaikkal a csomagolásmentes ökoboltokat... hanem azokon, akiknek a mindennapi igényei miatt ott tart most a Föld, ahol.

És ezzel a felvetéssel egy pillanantig sem szeretnénk mi is az ökokatasztrófa-szorongók egyre népesebb táborát gyarapítani,

egyszerűen csak azt javasoljuk, hogy gondolkodjunk, tájékozódjunk, döntsünk, majd a vásárlásaink nyomán befolyásoljuk a vállalatok termelését és azoknak a környezetre gyakorolt hatását a választásainkkal.

Következzen tehát a sajtóban számos helyen közölt MTI-közlemény:

"Lesújtó a kísérletek eredménye, amely a német kiadású Test magazin augusztusi számában jelenik meg. A többször használatosnak szánt, 12 tesztelt bambuszpohár közül egyetlen egy ment át a teszten, négy esetében a gyártó félrevezető módon állította, hogy a termék biológiailag lebontható, nem terheli a környezetet vagy nem tüntette fel, hogy a pohár milyen anyagokat tartalmaz.

Öt pohárnál a szervezet azt találta, hogy egészségre káros anyagok kerülnek át belőle a benne lévő forró italba. Kettő pedig teljesen megbukott a teszten; a megjelölése is félrevezető vagy hiányos volt, és egészségre ártalmas anyagok is kerülnek a benne lévő italba.

Mindkét probléma forrása ugyanaz az anyag, a melamingyanta. A szervezet emlékeztetett arra, hogy a bambuszból önmagában nem lesz pohár, a bambuszt porrá őrlik vagy rostokra bontják, majd melamingyantával keverik össze, hogy formázható legyen.

Bambuszpoharak-, -tányérok, -evőeszközök

A Stiftung Warentest aláhúzta, hogy a melamingyanta melaminból és formaldehidből áll, és egészen addig teljesen ártalmatlan, míg 70 Celsius-fok fölé nem melegszik. A Test magazin háromszázalékos ecetsavat melegített és tartott 70 Celsius-fok fölötti hőmérsékleten minden pohárban hétszer, hogy így szimulálják egy olyan enyhén savas és forró ital jelenlétét, amilyen a kávé. A harmadik és a hetedik alkalom után vizsgálták minden folyadék melamin- és formaldehidtartalmát.

Hét pohárnál azt találták, hogy a folyadékban a melamin szintje meghaladja az EU-s egészségügyi határértéket a hetedik melegítés után is. A formaldehid szintje is magas volt, de az uniós határérték fele alatt maradt. A melamin a gyanú szerint húgyhólyag- és vesebántalmakat okozhat. A formaldehid pedig bőr-, tüdő- és szemirritációt, belélegzés esetén pedig légzőszervi rákos megbetegedést is okozhat.

Ugyanebből az okból a bambuszpoharakat mikrohullámú sütőbe sem szabad betenni. Erre a legtöbb termék csomagolása egyáltalán nem figyelmezteti a fogyasztókat.

A legtöbb poháron az szerepel, hogy a bambusz természetesen lebomlik, a pohár nem szennyezi a környezetet és újrahasznosítható. A Test magazin kiemelte, hogy ez a bambuszra igaz is, ám a bambuszpoharak nem csak bambuszból, hanem műanyagból is állnak, és a műanyag miatt a pohár egyáltalán nem bomlik le, és nem is bontható összetevőire, így az egyetlen módja a hulladék megsemmisítésének az elégetés. "A környezettudatos vásárlók biztosan nem erre gondolnak, amikor azt látják a termékre írva, hogy »környezetbarát pohár« vagy »óvja a környezetet«" - jegyezte meg a Test.

A magazin megállapította, hogy ezeket a poharakat nem lett volna szabad forgalomba hozni."

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram