Hirdetés
Hirdetés

Pár csepp Vietnám - Ezért érdemes kipróbálni a ca phe phin-t a Bartók Béla úton

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. augusztus 11.
Vietnámra - akár a többi ázsiai országra - leginkább a tea fogyasztása jellemző. A kávé még a francia gyarmatosítókon keresztül érkezett Indokínába a 19. század közepén. Ha Budapesten szeretnénk kipróbálni kávéházi keretek között a csepegtetős ca phe-t, akkor látogassunk el a Bartók Béla úti Caphe by Hai Nam-ba!
Hirdetés

A kávé még a francia gyarmatosítókon keresztül érkezett Indokínába a 19. század közepén. A megfelelő éghajlat és környezeti adottságok tökéletes lehetőséget teremtettek az ültetvények gondozására, így lassan, a vietnámi háború során és az azt követő rövidke gazdasági reform miatt a kávé az ország második legnagyobb exportcikkévé nőtte ki magát. Ezzel szemben viszont a friss tej és a tejtermékek fogyasztása igencsak ritka volt Kelet-Ázsiában. A vietnámi gasztronómia együtt fejlődött a francia konyhával, - illetve sokban igazodott hozzá - így a kávézás tejhabos mámorához remek kompromisszumot kínált a a tartósított, evaporált tej. A konzervek még az Európából való szállítással együtt is praktikusnak és izgalmasnak bizonyultak, így a franciák kávézási szokásait a helyiek is lassan átvették. Így alakult ki egy új, divatos ital, a ca phe.


Az elkészítése csepegtetéssel, phin-nel történik, ami egy tradicionális fém filteres eljárás. Az egyedi külső végeredményben egy “pour over” és egy “French press” közötti élményt nyújt. A phin alja egy lyukacsos tálcából áll, - ez pontosan illeszkedik a kávéscsésze pereméhez, - ami felett apró “főzőkamra” foglal helyet. A kávéőrleményhez a forró vizet két részletben adják hozzá: ez segít megtartani a hőt, és a koncentráltságnak köszönhetően zamatosabb ízvilágot eredményez. A kész kávé öt-nyolc percnyi lecsepegést követően találkozik a poharunkban pihenő sűrített tejjel, amit keverés után már kortyolhatunk is. Vietnámban, - az időnként akár 45℃-os melegben - jéggel fogyasztják a ca phe-t.


Ha Budapesten szeretnénk kipróbálni kávéházi keretek között az italt, akkor látogassunk el a Bartók Béla úti Caphe by Hai Nam-ba.

Fotó: Caphe by Hai Nam Facebook

“Ügyelünk arra, hogy a kávézónkban is ugyanazt a fajta sűrített tejet használjuk, mint amit Vietnámban szokás. Mikor annak idején először megjelent ez a típusú kávé, kint még nem volt elterjed a mokka és espresso készítés. Ennek köszönhetően az egész eljárásban ténylegesen fontos, központi szerepet játszik a phin, azaz a vietnámi kávé fogyasztása ténylegesen felér egy ceremóniával. Pörgős napokon különösen érdemes rászánni magunkat egy a ca phe phin-re, mert remekül fel lehet töltődni azalatt a pár perc alatt, amíg lecsepeg a kávénk. Az embernek pont van egy kis ideje arra, hogy beszélgessen néhány mondatot a partnerével, vagy csak nyugalomban élvezze az illatokat, esetleg megfigyelhesse a környezetét, az utcát, a kirakatokat, aztán az elkészült a kávé persze segít az energiaszint növelésében is. Szerintünk a ca phe nemcsak az édes íze miatt örvend nagy népszerűségnek, a kultúrája is ugyanolyan fontos” - meséli nekünk Vo Son Hai, a kávézó tulajdonosa.

Fotó: Caphe by Hai Nam Facebook

Vietnám egyébként Brazíliával versenyzik az első helyért az exportált kávé mennyiségében. Korábban a robusta fajta volt a leginkább jellemző, mivel ez könnyen megterem és kevesebb törődést is igényel, azonban egyre több kisebb farmon foglalkoznak már az arabicával is. A Caphe by Hai Nam kávéin jelenleg főként a Daklak vietnámi-cseh mikro pörkölővel és Losonczy Marcellel dolgoznak együtt. A vietnámi kávé terén arabicát, robustát és arabica-robusta keveréket is találhatunk a polcaikon, de a ca phe phin italukhoz egy speciális arabica-robusta keveréket használnak, a Saigon Blend-et.

Fotó: Caphe by Hai Nam Facebook


“Amióta Magyarországon élünk, a családunk a vendéglátással foglalkozik. Én majdnem tíz év külföldi munka és utazás után haza akartam térni, és valami mást hozni Budapestre. Bárhol is jártam a világban, a biztos pontot, - ahol úgymond otthon érezhettem magam egy pár pillanatra, - mindig a kávézók jelentették. Ezért szerettem volna, ha nálunk a kávé kerül a főszerepbe, és hozni akartam a tapasztalataimat világ minden pontjáról, hogy ezt a kávézási élményt itthon is megmutathassam.”

Fotó: Caphe by Hai Nam Facebook


A vietnámi ízjegyek nem csak a kávéban, de az ételekben is megjelennek. A báhn mit, is elhozták Budapestre, ami francia-vietnámi fúziós szendvicsként egész napos harapnivalóként is megállja a helyét. Autentikusan, ollóval vágva készítik, és a klasszikus ízek mellett egy vegán, tofus változat is felkerült étlapjukra. A reggeli kínálatukban is szintén az ázsiai ízjegyek dominálnak.

“Hamarosan egy évesek leszünk, amire egy ázsiai brunch ajánlattal készülünk: ez augusztusban két hétig lesz elérhető kínálatunkban. Szeptemberben esedékes az őszi telihold ünnep is, amire már most nagyon készülünk. Itt a népszerű desszert, a holdsütemény kerül a főszerepbe, amit kifejezetten az ünnepi időszakra hozunk el vendégeinknek a Caphe- ba.”

Caphe by Hai Nam

Cím: 1114 Budapest, Bartók Béla út 35.

Nyitvatartás: Hétfőtől-vasárnapig 7:30-19:30

Caphe by Hai Nam Facebook

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram