Hirdetés
Hirdetés

Ötven állam, megannyi íz – Új-Mexikótól Dél-Karolináig | IV. rész

SZERZŐ: Király Márton
2025. március 2.
Országjáró sorozatunk utolsó előtti részéhez érkezett.
Hirdetés

Tovább haladunk az angol ABC sorrendjében az amerikai államok során és röviden bemutatjuk: milyen ételt, alapanyagot, őshonos növényt, kulturálisan fontos terményt, vagy éppen történelmileg jelentős receptet választott az USA soron következő tíz tagállama szimbólumnak.

A sorozat a negyedik részében az Új-Mexikótól Dél-Karolináig következő tíz országrészt vesszük górcső alá, míg az oldalon olvasható korábbi írásokból kiderül az Alabamától New Jersey-ig sorakozó államok hivatalos élelmiszerszimbóluma.


Új-Mexikó

A déli határvidéken több cím is kiosztásra került. Állami zöldségszimbólumnak számít az új-mexikói chilipaprika, mely évezredek óta része az itt élő népek mindenkori konyhakultúrájának. A Capsicum annuum eme lokális változata számtalan formában felhasználható, de jellegzetesen fűszeres, csípős ízével minden ételben nyomot hagy.

Hasonlóan a paprikához, a pinto bab is megkapta az állami zöldség státuszt. Spanyol nevén frijoles pintos, ez a szerény hüvelyes jóval több egyszerű köretnél. Rengeteg étel alapja, az itteni étkezések gerince.

A zöldségek mellett hivatalos süteményszimbólum is született. Ez a bischochito, melynek spanyolos hangzású neve árulkodik származásáról is. A spanyol gyarmatosítók által a kontinensre hozott receptből lényegében egy vajas keksz lesz, ám ezt lehet fahájjal, ánizzsal, cukorral is ízesíteni.


New York

Ebben az esetben nem a Sosem Alvó Városról, hanem a hasonló nevű településnek is otthont adó államról van szó. New York államban is több cím került kiosztásra. 2014-ben az állam hivatalos szimbólummá tette a joghurtot, 1987-ben pedig az almás muffin érdemelte ki az állami süti jelzőt.

Természetesen az állam leghíresebb városának neve előtt tiszteleg az az 1976-os döntés, ami az almát választotta állami jelképpé, ezzel egyszer és mindenkorra megerősítve a Big Apple szimbolikát.


Észak-Karolina

Észak-Karolina a növényi vonalon erősített, hiszen mind a négy szimbóluma ebből a családból érkezik. Az állami zöldség a már mások által is jelképesített édesburgonya, az állami gyümölcsök között pedig ott találjuk az epret, és a már szintén többször említett áfonyát is.

A negyedik jelkép az állam területén régóta termesztett szőlőfajta, a különös nevű Scuppernong szőlő. A hatalmas, fehér, lédús bogyóiról könnyedén felismerhető szőlőfélét gyümölcsként is fogyasztják, de az államban bort is készítenek belőle. A Roanoke szigeten él egy négyszáz éves Scuppernong tőke, mely a mai napig hajt és terem, sőt, szüretelnek is róla. Ezzel az egyik legöregebb élő, aktív szőlőtőnek számít a világon.


Észak-Dakota

A nevében is az őslakos történelemre utaló állam a jelképének is egy nagy múltú élelmiszert választott. A Prunus virginiana, magyar nevén virginiai zelnice, egy keserű, sötét, meggyre emlékeztetű bogyót termő, vörös lombú fa.

Termését az állam területén élő őslakosok évszázadok óta, egészen a mai napig használják. A fojtócseresznye, vagy keserűbogyó nevek ellenére a zelnicéből főzött lekvár kellemes ízű, enyhén fanyar. 2007 óta jelképezi az államot.


Ohio

Az Egyesült Államok 17. tagállama két növényt választott szimbólumnak. Az egyik a nem túlságosan izgalmas paradicsom, a másik azonban egy igazi érdekesség. Asimina triloba a latin neve annak a lombhullató fának, melynek termése több néven is ismert.

Pawpaw, indiánbanán, annónacserje, ezek mindegyike erre a különös formájú, őshonos amerikai növényre utal. A pawpaw a legnagyobb méretű ehető gyümölcs, ami vadon előfordul a kontinensen, az íze és a nagyobb darabok formája is a mangóra emlékeztet.

Évszázados kultúrájának és nemesítésének köszönhetően ma már több mint tíz fajtáját termesztik, vagy ültetik kertekbe, hiszen nem csak hűs árnyékot, de finom gyümölcsöt is ad.


Oklahoma

A marhatenyésztés amerikai őshazája nem is választhatott volna mást, mint a steaket. Az államot jelképező ribeye mellett azonban számos másik élelmiszer is megkapta a kitüntetett státuszt.

A komplett cowboy-konyha felvonul az állam hivatalos élelmiszerei között. A sült okra, a barbecue sertés, a sütőtök, a kukoricakása, a megtévesztő nevű, valójában marhából készülő chicken fried steak, a pekándiós pite, a barnamártással és kétszersülttel kísért kolbász, a fekete szemesbab mind kiérdemelte a szimbólum státuszt.


Oregon

Az államban jelképgyümölcs lett az eper és a görögdinnye. 2005 óta a körte, és a rókagomba is hivatalos jelképnek számít.


Pennsylvania

Pennsylvania állama nem rendelkezik hivatalos ételjelképpel, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne létezne számos ide köthető, jellegzetes étel. Ezek közül kétségkívül az állam leghíresebb városának nevét viselő szendvics, a Philadelphia, vagy Philly Cheesesteak a leghíresebb.

A sajttal, marhahússal és hagymával dúsan megpakolt szendvics nem csak az államban népszerű, hanem szépen lassan megjelenik a nemzetközi színtéren is, azaz minden magára valamit is adó BBQ egység előbb vagy utóbb étlapjára tűzi.


Rhode Island

A legkisebb területű amerikai állam két ételjelképpel is rendelkezik. A terület egy itt nemesített almafélét, az állam nevét viselő Rhode Island Greening-et választotta magának. A fajtát említő első feljegyzések 1650-ből származnak. Egy bizonyos Green úr, Rhode Island-i lakos és kocsmatulajdonos csapszékének udvarán állt egy ízletes, zöld almákat termő fa. Green úr buzgón szaporította ezt a fát, hiszen annak finom termése meglehetős hírnévre tett szert a környéken. Bár az eredeti fa már nem áll, a Rhode Island Greening a keleti part egyik legnépszerűbb fajtája lett, és 1991-ben hivatalos jelképpé vált.

Az alma mellett az államocska saját hivatalos előételszimbólummal is rendelkezik. A bundázott, olajban sütött tintahalkarikák, azaz a calamari 2015 óta az állam jelképe.


Dél-Karolina

Georgiához hasonlóan a délebbre fekvő Karolina is jelképévé tette az őszibarackot. Az állam jelképei között még ott van a vadkáposzták gyűjtőfogalma, a déli soul food konyha meghatározó körete, a collard greens is. Ez az ernyőnév a vadkáposztafélék levágott, felaprított, párolt leveleit takarja, mely a történelem során gyakran került a legszegényebbek asztalára. A barbecue is az állam jelképei közé tartozik, természetesen itt a helyi stílusra kell gondolni.

De ha létezik fontos, helyi ételjelkép, az egyértelműen a 2006-ban szimbólumnak választott forralt mogyoró. A név jobb híján nyersfordítás, azonban pontosan takarja, miben áll a boiled peanuts lényege. A még nem teljesen érett földimogyorót héjával együtt, sós vízben, lobogó lángon forralják, főzik, majd ízlés szerint fűszerezik. A mogyorótermelésben élmezőnybe tartozó állam kedvenc csemegéje ez, de az egész amerikai Délen megtalálhatjuk, persze régiónként eltérő ízesítéssel.  

Fotók: 123rf.com | pexels.com

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram