Hirdetés
Hirdetés

Ötven állam, megannyi íz – Dél-Dakotától Wyoming-ig | V. rész

SZERZŐ: Király Márton
2025. március 5.
Utolsó részéhez érkezett államismertető sorozatunk. Öt részen keresztül vizsgáltuk az Amerikai Egyesült Államok tagjainak konyhakultúráját, most pedig eljött a idő, hogy az utolsó tíz tagállam hivatalos ételszimbólumát is tányérra tegyük. Dél-Dakotával megnyitva a sort egészen Wyoming-ig megyünk, és sorra vesszük a hivatalos jelképnek választott alapanyagokat, terményeket, fogásokat és hozzávalókat. Ha az állam nem rendelkezik kőbe […]
Hirdetés

Utolsó részéhez érkezett államismertető sorozatunk. Öt részen keresztül vizsgáltuk az Amerikai Egyesült Államok tagjainak konyhakultúráját, most pedig eljött a idő, hogy az utolsó tíz tagállam hivatalos ételszimbólumát is tányérra tegyük.

Dél-Dakotával megnyitva a sort egészen Wyoming-ig megyünk, és sorra vesszük a hivatalos jelképnek választott alapanyagokat, terményeket, fogásokat és hozzávalókat. Ha az állam nem rendelkezik kőbe vésett jelképpel, akkor a nem hivatalos ételről teszünk említést.


Dél-Dakota

Az északi állam a sült tésztafélék köré tervezte ételszimbolikáját, hiszen két jelképet is választott magának ebből a családból. Az első az Európában is ismeretes kuglóf, melynek eredeti receptjét még a Németországból ideérkező telepesek hozták magukkal. Az államban aztán az évszázadok során a recept a helyi hagyományokhoz és hozzávalókhoz idomult, felvette a kuchen nevet, és huszonöt éve jelképpé vált.

A másik étel is meglehetősen mélyen gyökerezik az itt élők konyhaművészetében. A frybread azonban nem a telepesek, hanem az őslakosok étele. A leginkább a mi lángosunkhoz hasonló, olajban sült kelttészta valamiben azért mégiscsak kapcsolódik a kolonializáló bevándorlókhoz. A saját földjeikről elűzött, rezervátumokba kényszerített őslakosok állami segély formájában kapták kézhez a frybread összetevőit, lisztet, élesztőt, olajat. Feltétnek mindent felhasználtak, amit csak lehetett, így lehetséges, hogy létezik édes, mézes, lekváros, és szarvashúsos verzió is. Történelme miatt a frybread egyszerre jelképezi az őslakosokat érő elnyomást, de azok kitartását, élni akarását is. 2005 óta jelképe az államnak.


Tennessee

Ha Tennessee asztalkultúráját nézzük, meglepő, hogy nem egy ital lett az állam szimbóluma. A többször is megénekelt Tennessee whisky természetesen világhírű, a Dining Guide lapjain is több írásban szóltunk már róla, az állam vezetői azonban úgy döntöttek, hogy mégsem ezt, hanem a szerény paradicsomot teszik meg jelképüknek. A 2003-as döntés mellett szól, hogy az állam viszonylag nagyobb mennyiséget termel a piros bogyókat hozó növényből.


Texas

Texas az Államokban is külön világnak számít, saját szabályokkal, saját jelképekkel és nagyon-nagyon erősen őrzött identitással. Nem is csoda, hogy az államban, ahol „minden nagyobb” nem álltak meg egyetlen jelképnél.

1977-ben lett állami jelkép a texasi chili, ez a fűszeres-húsos egytálétel, melyben az állam minden kincse érik, fő, párolódik össze lassú tűzön. A fűszeres ételek helyi szeretetéről árulkodik az a tény is, hogy a jalapeno paprika is szimbólum, idén lesz harminc éve, hogy Texas jelképnek számít.

Az államban termő helyi grapefruit is megkapta a kiemelt jelzőt, a texasi vörös grapefruit is ételszimbólum, ahogyan egy édes hagymaféle is. Az őshonos pekándió, a tortilla és a salsa, a barackos sütemény, a peach cobbler, a sütőtök is mind kiérdemelték a megtisztelő címet.

Megkapta a jelzőt a chiltepín, azaz a mexikói vadpaprika is. Az indiánchilinek is nevezett fűszer őshonos az államban, és két évvel a jalapeno után, 1997-ben lett az állam jelképe.


Utah

Az állam területén egymást váltják a hegységek, sós síkságok, és még művelhető termőterületek, így a Salt Lake City központú állam nem meglepő módon a mezőgazdaságból választott magának jelképeket.

Az állami gyümölcs a cseresznye lett, a hivatalos zöldség címen pedig a cukorrépa és a spanyol édeshagyma osztozik. Érdekesség, hogy van egy államinak mondott, de csak a helyi szenátus által elismert ételjelkép is, ami az állam félhivatalos desszertjének számít. A Jell-O márka gyűjtőnév, az elképzelhető legváltozatosabb, gyümölcsös ízvilágú zselatinporokat takarja, melyből könnyűszerrel készíthető remegő állagú, gyümölcsízű, és nagyon színes desszert. A hivatalos címet egyelőre még nem kapta meg, de 2001 óta várja, hogy az állam hivatalos desszertje lehessen.


Vermont

A festői tájairól, tengerpartjairól, fedett fahídjairól és őszi lombkoronáiról híres államban a szimbólum státuszt igazi klasszikusok érdemelték ki. A juharszirup, mely az állam területén a legfontosabb hagyományos édesítőszernek számít, 1993 óta jelkép. Hivatalos szimbólumnak számít az alma, és az igaz, amerikai almáspite is. Ez utóbbi esetében a  vermonti vendéglátóegységeket törvény kötelezi, hogy minden szelet almáspitét egy pohár hideg tejjel, egy szelet cheddar sajttal, vagy a sajt helyett egy gombóc vaníliafagylalttal szolgáljanak fel.


Virginia

Virginai nem rendelkezik hivatalos ételjelképpel, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lelnék itt is izgalmas, ízletes ételekre. Ezek közül is kiemelkedik a helyi sonkakultúra, melynek végeredménye a country ham¸ egy érlelt, pácolt, sós fűszeres különlegesség, mely joggal pályázhatna a megtisztelő címre, és ki tudja, könnyen lehet, hogy a jövőben ki is érdemli azt.


Washington

A Pacific Northwest régió legszebb állama is a növények közül választott magának jelképet. Mivel az államban egykor erdőszám termő mammutfenyő nem ehető, így nem kerülhetett fel erre a listára sem, az állam inkább a klasszikus vonalon választott magának jelképet. Az alma itt is szimbólum, ahogyan a walla walla édeshagyma is, egy helyi variánsa a kedvelt zöldségnek.


Nyugat-Virginia

John Denver örök slágerének helyszíne is almát választott magának, igaz, ők specifikusabban jelölték ki jelképüket. A nevében is étvágygerjesztő golden delicious fajta az Államok legnépszerűbb almaféléi közé tartozik, aranyló külseje pedig édes belsőt takar.


Wisconsin

Az északi állam a kukoricát 1989-ben tette jelképévé, a vörösáfonyát pedig 2003-ban. Van saját süteményük is, ez a Kringle, egy dán eredetű sütemény, mely az óhazából érkezett az ide érkező telepesekkel együtt. Ovális, leveles tésztagyűrű. melyben gyümölcsös, magvas töltelék lapul, és cukormáz borítja a tetejét.

Az állam legfontosabb jelképe azonban egy tejtermék. A sajt és wisconsi elválaszthatatlan fogalmak, gondoljunk csak az államban található város, Green Bay futballcsapatára. Az NFL egyik legöregebb csapatának szurkolók beceneve „Sajtfejűek,” és rendszeresen húznak a fejükre jellegzetes, háromszögletű sajtsapkát, hogy a lelátón ezzel is kifejezzék támogatásukat a csapat iránt.


Wyoming

Az utolsó állam nem rendelkezik saját, hivatalos konyhai jelképpel, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne érdemelne meg egyet. A „cowboyállam” szimbólumának steak-et választani talán kissé közhelyes lenne, így esett a választás a pisztrángra. Az állam hegyi patakjai, folyói remek helyszínt kínálnak a műlegyes horgászathoz, a jutalom pedig az ízletes hegyi pisztráng, ami nem csak gyönyörű, de nagyon finom zsákmányt is jelent. 

Fotók: Pexels, Unsplash, 123RF

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram