Hirdetés
Hirdetés

A pincért nem váltja le a tablet és QR-kód: A 2 Michelin-csillagos olasz séfet, Nicola Portinarit kérdeztük

SZERZŐ: DiningGuide
2020. június 4.
A Michelin-kalauz külön kiemeli Nicola Portinari egyéniségét és tehetségét a két Michelin-csillagot érő értékelése mellett. Az olasz étteremtulajdonos-séf magyarországi üzleti kötődéssel is bír, ugyanis a budapesti Pasztell étterem résztulajdonosa és executive-chefje – ezért is voltunk kíváncsiak, ő hogyan látja a jelenlegi olaszországi és magyar helyzetet.
Hirdetés

Milyen a közhangulat most Önöknél, Veneto régióban? Óvatosak még az emberek a karantén után, vagy alig várták, hogy újra beinduljon az élet?

Nicola Portinari: A hozzávetőleg ötmilliós lélekszámú Veneto az ország egy nagy és erős gazdasági pontenciával rendelkező régiója. A tartomány nagyvárosaiban, Velencében, Veronában, Padovában és Vicenzában más a helyzet, mint a kisebb településeken. A nagyvárosokban lassan, óvatosabban és fokozatosan indul be az élet. Mi egy kisebb településen élünk, ahol az emberek sokkal gyorsabban tértek vissza a hétköznapi életükhöz, természetesen igazodva a szigorú biztonsági szabályokhoz. 

Nicola és testvére, Pierluigi Portinari / Fotó: Ristorante La Peca

Egy héttel ezelelőtt újranyitott a La Peca**. Magyarországon az a tendencia, hogy kivárnak a Michelin-csillagos éttermeink; van, amelyik ősz előtt nem is tervez újranyitni. Egy egyszerűbb, olcsóbb étteremnek sokkal könnyebb újraindulni és megtalálni a vendégeit. Hogyan fogadták az Önök vendégei az étterem újranyitását?

Mivel a Ristorante La Peca nem nagyvárosi környezetben található, így nekünk jellemzőbben mindig olasz vendégeink voltak, ennek megfelelően az első hét tapasztalatai alapján elmondható, hogy a törzsvendégeink azonnal visszatértek, teltházzal megyünk minden este. Ahogy én a budapesti éttermi életet megismertem, Önöknél más a helyzet, a magyar gourmet éttermek elsősorban mindig is a külföldi vendégekre voltak berendezkedve, így jelenleg a turisták elmaradásával természetesen nem indokolt a fine dining éttermek tömeges újranyitása.

Fotó: Ristorante La Peca

Arrigo Cipriani, legendás olasz étteremtulajdonos nemrég sarkos véleményt fogalmazott meg az éttermi újranyitás adta lehetőségekről, a szabályozásokat a koncentrációs táborokéhoz hasonlította, és azt mondta, hogy ez a vendéglátás lényegével megy szembe. Ön mennyire tartja élhetőnek-vendégbarátnak a jelenlegi működési lehetőségeket? 

Mi sem gondoljuk, hogy ez a mostani helyzet lenne az ideális állapot, de egy ilyen időszakban a biztonság mindennél fontosabb szempont. Az éttermek újranyitását nálunk megelőzte egy nagyon pontosan meghatározott szabályrendszer felállítása, amelyet a járványvédelem és közel 50 szakmai szervezet közösen dolgozott ki. Ezeket a rendeleteket 3-4 héttel az újranyitás lehetősége előtt már mindenki ismerte, így nem csak az éttermek, hanem a vendégek számára is világos volt, hogy milyen szabályok betartása mellett látogathatják a vendéglátóhelyeket.

Hála istennek mára Arrigo is másképp látja, ő is kinyitotta legendás éttermeit,

de az igazsághoz hozzátartozik, hogy sokat köszönhetünk Veneto tartomány kormányzójának, aki nagyon sokat tett azért, hogy a biztonsági szabályok finomodjanak, és országos szinten lehetővé tegyék a turizmus újraindítását.

Fotó: Ristorante La Peca

A La Pecában étlap plexilap mögé került, a borlapról tableten lehet választani, amit nagyon elegánsan oldottak meg. A koncepción vagy a menüsoron kellett valamit változtatni a járványt követően?

Az étlap nálunk vagy egyszerhasználatos, minden vendégkontaktus után eldobjuk, vagy QR-kóddal működik, és régóta már tableten is elérhető. A koncepción nem kellett változtatnunk, a kínált ételek számát csökkentettük le körülbelül 30 %-kal, mert sok vendég érkezik, és fontos szempont a konyha dinamikájának, a vendégek egy kétcsillagos éttereméhez mérten gyors kiszolgálásának fenntartása is.

Fotó: Ristorante La Peca

A megritkított asztalszámmal gazdaságilag megéri egyáltalán egy 2 Michelin-csillagos étterem működtetése?

Mi szerencsések vagyunk, mert a La Peca étterem vendégterei elegánsan, szellősen vannak berendezve, nálunk ebben az esetben nem kellett igazodni az új szabályokhoz, mert az asztalok így is jóval távolabb vannak egymástól a rendeletben meghatározott paraméterektől. De például a megye másik két Michelin-csillagos étterme, a veronai Casa Perbellini a szűkebb vendégtere miatt egyáltalán ki sem nyitott.

Számukra egyszerűen nem éri meg, hogy ezen szabályok betartása mellett kinyissanak,

és ez teljesen érthető is. 

Fotó: Ristorante La Peca

Úgy tudjuk, hogy jelenleg egy grandiózus gasztronómiai projektben vesz részt Velencében, egy olyan helyszínen, ahol világsztárok fordulnak meg.

A jelenlegi állás szerint július elejétől a La Peca étterem a velencei filmfesztiválnak is helyszínt adó legendás Hotel Excelsior fő éttermének a Bistrot del Mare üzemeltetését is átveszi. Ez egy nagyszabású projekt, hiszen a szálloda pozícióját és vendégkörét, a filmfesztiválra érkező hírességek igényeit összehangolva kell az étterem stílusát, az étlapot és az üzemelést kialakítanunk.

Résztulajdonos a budapesti Pasztell Étteremben. Milyen különbségeket lát a magyar- és olaszországi helyzet között?

Természetesen teljesen más adottságok, kultúra és körülmények jellemzik mindkét országot, így a vendéglátást is. Az olaszországi éttermek életében is nagyon fontos szerepet tölt be a turizmus, de ugyanennyire – ha nem jobban – meghatározó az olasz vendégek jelenléte is az éttermeink életében. Ez a kimondottan turistákra szakosodott üdülőhelyekről nem mondható el, ők nagyon nagy bajban vannak, amíg a külföldiek nem jelennek meg újra, de Olaszországban a nagyvárosok belvárosaiban is jelentős forgalmat bonyolítanak az éttermek a helyiek részvételével. Az elmúlt öt év tapasztalatai alapján én úgy látom, hogy ez egyelőre a budapest belvárosi éttermek esetében nem mondható el, és a helyiek kevésbé képesek eltartani őket. A másik eltérés számomra, hogy Olaszországban nagyon gyors és jelentős támogatást kaptunk a munkahelyek megtartására, már az első időszakban, márciusban, a vendéglátóipari szektorban dolgozók teljes fizetésének a 80%-át átvállalta az állam, ami előreláthatólag augusztus végéig így is marad. Így a nehéz körülmények ellenére tudatosan és felkészülten tudtunk az újranyitásban gondolkodni.

Családi vállalkozásban / Fotó: Ristorante La Peca

Az elmúlt hónapok után Ön miben látja máshogy akár az egész életünket, akár a gasztronómiát? Megváltozott valamiben az Ön gondolkodása?

Az gondolom, az már egyértelműen látszik, hogy a mára megváltozott életünk kihatással lesz a mindennapi szokásainkra is a jövőben. Hogy a gondolkodásmódunk megváltozik-e, abban csak bízni tudok... Remélem, hogy sokkal átgondoltabban és tudatosabban tervezzük ezután a jövőnket, mert az életmódunk elmúlt évtizedekben tapasztalható iránya egyszerűen kaotikusnak tűnik számomra. Az embereknek az ésszerű és fenntartható életre kell törekedniük. A vendéglátás szektorára korlátozva azt gondolom, hogy változtatni kell az utazási szokásokon, sok esetben az éttermek koncepcióján és az ételválasztékán a fenntarthatóság tekintetében is. Ennek a mostani helyzetnek rá kell ébresztenie minket erre is.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram