Hirdetés
Hirdetés

Ön tudta, hogy előbb létezett Peugeot borsőrlő, mint maga az autó?

SZERZŐ: DG
2021. február 12.
Kultikus konyhai eszköz, egy tárgy, melynek árára felhúzott szemöldökkel tekintenek azok, akiknek nem fontos a gasztronómia, és párás tekintettel simogatják azok, akik valaha epekedtek már utána. A Peugeot só-és borsőrlők története 1874-ben kezdődött, népszerűségük pedig töretlen.
Hirdetés

Olyan emblematikus konyhában használatos tárgyakat mutatunk be, melyek történetüknek, formaviláguknak, funkcióiknak köszönhetően hosszú évtizedek óta szolgálják a konyhában dolgozókat, a professzionális séfeket és a rajongó hobbiszakácsokat. Első ikonunk a Peugeot híres fűszermalma.

A fűrésztől a kávéőrlőig

Az 1800-as évek legelején édesapjuk halála után Jean-Pierre és Jean-Frédéric Peugeot többek között malmot és olajüzemet is örökölt, a francia testvérpár pedig hamar átalakította az utóbbit, és inkább hengerelt acél megmunkálásba kezdtek. Már ekkor tartós használati cikkeket gyártottak, az első nagy dobásuk az acélfűrész volt. A fűrész különleges kialakítása miatt sokkal több ideig maradt éles, mint a többi korabéli szerszám.

Anglia ipari forradalma már a vége felé járt, Franciaország pedig éppen halad afelé: a vegyészetben például Pasteur (1862) fejlesztette ki a folyékony élelmiszerek tartósítását. Ezidőben a Peugeot acélgyár elkezdett kávéőrlőket gyártani: a hosszú élettartamú fűrészek technológiáján alapulva készítették el. Annak ellenére, hogy a birminghami Richard Dearmann kovácsmesternek köszönhetjük az első kézi kávédarálót, mégis az 1840-es Peugeot márkájú őrlő lett szélesebb körben ismert, tartóssága és kifinomult technológiája miatt. Ekkoriban jelent meg először az oroszlán logó is, ami az eszközök minőségére céloz: úgy tartották, a Peugeot kávéőrlők ereje az oroszlánok állkapcsáéhoz hasonlatos.

A századfordulón a családi vállalkozás két irányba haladt tovább: egy Peugeot unokatestvér a kerékpárgyártás és az automobilok irányába indult, míg ugyanúgy megmaradt a precíz konyhai eszközök és szerszámok gyártása is.

Így történhetett meg, hogy az első kávéőrlő, sőt az első fűszermalom is előbbi innováció, mint a 200 éves francia cég autói.

Blogdaketrin

A mechanikus az igazi!

Az elsők között voltak Európában, akik Peugimix néven elektromos konyhai keverőgépet gyártottak, ám ettől a vonaltól aztán eltávolodtak, a történetet az amerikai KitchenAid, a német Bosch, a japán Kenwood vitte tovább. A Peugeot maradt az ikonikus fűszerőrlőknél, 1874-től gyártja a páros asztali só- és borsőrlőket, melyek hatékonyságuk és formájuk miatt az éttermek kedvencei lettek.

A nagyobb formátumú, az asztalhoz érkező pincérek kezében életre kelő őrlők mérete, hangja és mechanikája lenyűgöző, a legtöbb étterembejáró ínyenc rajongásig szereti őket.

A '90-es évek végén hiába gyártottak maguk is elektromos asztali fűszermalmokat, az igazi mindig az eredeti, mechanikus marad majd.

Fotó: Peugeot

Szóra bírni egy borsőrlőt...

Ugyanis összetett, több "nyelven beszélő jószág". Első körben elegáns, franciás formavilágát vesszük észre — nekünk a lakkozott fák a kedvenceink, de műanyagból, üvegből és fémből is gyártják őket. Szemrevaló tárgyak, de egészen addig csak a külcsínük vonzó, míg meg nem szólalnak.

A francia kifinomultság, a generációkon átívelő hagyomány, az ízek szeretete ropog belőlük, ahogyan akkurátus mozdulatokkal beindítva elkezdik az őrlést.

A só- és borsszemek a precíz szerkezetnek köszönhetően kelnek életre, és emelik magasabb szintre a friss tésztaételeket, a professzionálisan készülő steakeket.

Fotó: Peugeot

A hang pedig azonnal beindítja a pavlovi reflexeket: mint egy zene, amit az ízek előhívására írtak. A kóstolás előtt a hanggal együtt érkezik az illat is: a só esetében kevésbé számottevő (de azért megcsaphat a nedves frissessége), viszont a különféle borsok aromája páratlan.

Sokan vagyunk, akik az étteremben az asztalnál ülve megfigyeljük a részleteket: az abrosz anyagát, az evőeszközök minőségét, a poharak üvegének csiszolását, és igen, a só. és borsőrlőket is. Tudjuk, ha Peugeot-val van dolgunk, egyszerűen másképp áll kézre. És most már azt is tudjuk, hogy előbb sóztak velük húsokat, minthogy az oroszlánlogós kormánykereket tekerték volna.

Fotó: Peugeot

Forrás: 1, 2, 3, 4

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram