Hirdetés
Hirdetés

Ön mit tippelne? A világ 10 leggazdagabb séfje 2020-ban

SZERZŐ: DiningGuide
2020. szeptember 18.
Ha a mindenek felett álló cél szakácsként az óriási vagyon megszerzése, akkor az alábbi világranglistából egyetlen nagy tanulság vonható le. Úgy is mondhatnánk, hogy a bombabiztos recept a televíziós műsorokban való szereplés (beleértve a Netflixet is). Egyetlen szereplő lóg ki a top 10-ből, aki a legmagasabb szinten űzött gasztronómiai teljesítményével lett milliárdos. Íme, azok a séfek és tévészakácsok, akik tetemes vagyont főztek-írtak-szerepeltek össze, vagyis a konyhán kívül üzletemberként is szépen megállják a helyüket az életben.
Hirdetés

Értelemszerűen csak hozzávetőleg lehetséges megtippelni a sztárok vagyonát, az átlátható bevételeik felbecslésével. Annak a séfnek, akinek "neve" van a szakmában, nyilvánvalóan nem máról holnapra él. Van azonban a séfeknek egy olyan elitklubja, akik köztudottan már nem is séfek – a mindennapi munkájuk tekintetében. A South China Morning Post frissen közzétett top 10-es listáját közöljük.

Eszünkbe juthat a szellemesség, miszerint aki dolgozik, nem ér rá pénzt keresni... és tény, hogy milliárdossá nem a konyhában való késő éjjelig tartó kemény munkával lehet válni. Mégsem vetheti senki a ma már hatalmas vagyonnal rendelkező személyiségek szemére, hogy konyhát belülről ma már legfeljebb csak tévéstúdiók díszleteiben látnak, hiszen ne feledjük, hogy mindegyikük a ranglétra alsó fokáról kezdte. Szerepel olyan milliárdos is a listán, aki mosogatóból küzdötte fel magát szakáccsá (a budapesti éttermet is működtető Nobu Szan személyében).

Hirdetés

Ebben a ligában persze ők ma már a kirakatba tett arcok, média- és közszereplők, valamint nem utolsósorban üzletemberek. Ehhez járulhat még hozzá – akár PR-célból és üzleti megfontolásból, akár valódi önzetlen jótékonyságból –, ha egy séfcelebritás nemes ügyekhez adja a hírnevét. Az utóbbi években ebben verhetetlennek bizonyul José Andrés, aki jótékonysági alapítványa mára gyakorlatilag ott terem, ahol baj van, és mi is rendszeresen hírt adunk áldozatos munkájukról. Ő volt az, aki még az Oscar-gálára való meghívását és megjelenését a színpadon is arra használta fel, hogy felhívja a figyelmet az akkori akciójukra.

Ezt a munkát Massimo Bottura a Food for Soul alapítvánnyal végzi, zászlajukra pedig az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelmet tűzték. Bottura némileg csendesebben, de tesz a szellemi fejlődésben visszamaradott fiatalok fejlesztésért és foglalkoztatásáért (itt írtunk róla). Jamie Oliver a közétkeztetés, azon belül is a gyermekek és fiatalok egészséges(ebb) étkezése ügyében tesz évtizedes viszonylatban komoly erőfeszítéseket, úgyszintén emlékezetes projektje, hogy a társadalom szélére sodródott embereknek igyekszik segíteni a főzés által, új szakmaként. A sort még tovább folytathatnánk, ugyanis ebben a kategóriában a séfek szinte mindegyik felkarol ügyeket.

10. David Chang (USA)

Koreai-amerikai séf, étteremtulajdonos, televíziós személyiség és könyvíró

Momofuku éttermeiről épp úgy híres, mint a Netflixen futó Ugly Delicious című műsoráról.
Nettó vagyona: ~60 millió dollár

9. Bobby Flay (USA)

Amerikai televíziós szakács, étteremtulajdonos, bestsellerszerző

Tévésztár, számos műsor szereplője, a Food Network-ön és a Great Chefs-sorozatban tett szert hírnévre. 13 nagy sikerű szakácskönyv szerzője, csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán.
Nettó vagyona: ~60 millió dollár

https://www.instagram.com/p/BbQHCg3D_Sm/

8. Emeril Lagasse (USA)

Amerikai televíziós szakács, étteremtulajdonos, bestsellerszerző

Híres 13 étterméről, a NASA nemzetközi űrállomás kísérleti projektje részeként űrhajós menüt fejlesztett. Eat the World című utazós műsoráért Emmy-díjat kapott
Nettó vagyona: ~70 millió dollár

7. Rachel Ray (USA)

Amerikai televíziós szakács, bestsellerszerző, üzletasszony

Híres a 30 perc alatt elkészíthető ételeknek szentelt műsoráról a Food Network-ön. Saját éttermet soha nem üzemeltett, viszont cégével az ország 13 városába szállítanak ki ételeket az Uber Eats-szel.
Nettó vagyona: ~80 millió dollár

6. Wolfgang Puck (USA)

Osztrák származású, Amerikában élő sztárséf, étteremtulajdonos és színész

Híres arról, hogy több mint 25 éve ő felel az Oscar-díjátadók menüjéért. A Wolfgang Puck Worldwide group a világ számos országában üzemeltet éttermeket, reptereken a Wolfgang Puck Express-szel találkozhatunk. Csillagot kapott a hollywoodi hírességek sétányán.
Nettó vagyona: ~90 millió dollár

5. Thomas Keller (USA)

Amerikai sztárséf, étteremtulajdonos és könyvszerző

Ő nem a kommersz értelemben vett séfcelebritás, sokszoros díjnyertes, ünnepelt séf. Kaliforniai éttermét, a három Michelin-csillagos The French Laundry-t több ízben is a világ legjobb éttermének választották.
Nettó vagyona: ~130 millió dollár

4. Nobu Macuhisza (Japán)

Japán származású séf és étteremtulajdonos

Japánban, majd Peruban elsajáított szakácstudását végül az Egyesült Államokban tudta gazdagon kamatoztatni. A hollywoodi színészlegenda, Robert De Niróval alapított Nobu étteremlánc pedig ma már a világ több mint 50 országában, köztük Budapesten is jelen van.
Nettó vagyona: ~200 millió dollár

3. GORDON RAMSAY (Nagy-Britannia)

Skót származású séf, étteremtulajdonos, könyvszerző és televíziós személyiség

A sokszoros étteremtulajdonos-séf, aki egyszerre show-man a tévében, miközben Michelin-csillagos éttermek sorával büszkélkedhet. A gasztronómia megkerülhetetlen figurája, a Gordon Ramsay – A konyha ördöge, valamint a Pokol konyhája sorozatok mára televíziós klasszikusok. A Brit Birodalom Érdemrendjének kitüntetettje.
Nettó vagyona: ~220 millió dollár

2. JAMIE OLIVER (Nagy-Britannia)

Brit sztárszakács, étteremtulajdonos, bestsellerszerző, televíziós személyiség

Ramsay-hez hasonlóan Jamie Oliver ma már gyakorlatilag nem is egy híres személyiség, hanem intézmény. Hallott róla már mindenki nullától száz éves korig, műsorai levehetetlenek a tévéképernyőről, emellett sokszoros bestsellerszerző. Az alábbi összeg alapján úgy tűnik, hogy az elmúlt években történt éttermi csődjei nem befolyásolják személyes vagyonát (vagy pedig ennél is óriásibb vagyonnal bírt.) Cikkünk Jamie életútjának érdekességeiről itt olvasható.
Nettó vagyona: ~300 millió dollár

1. ALAN WONG (USA)

Amerikai séf, étteremtulajdonos, televíziós személyiség

Ma már nem áll a szakmai és közönségsikerei legcsúcsán, ezért is meglepő lehet az első helyezése. Egyben azt is mutatja, hogy a vagyont nem csak beszerezni, hanem azzal bánni is tudni kell. A kortárs hawaii konyha keresztapjaként aposztrofálják, a Hawaii Regionális Konyha mozgalom egyik alapítója. Számos éttermét ma már zárva találjuk, de az Oahu szigetén működő Alan Wong’s egy ma is működő étteremlegenda. 1996-ban nyerte el az Egyesült Államok legmagasabban jegyzett gasztronómiai díja, a James Beard Awards legjobb séfnek járó elismerését, Barack Obama volt amerikai elnöknek is főzött.
Nettó vagyona: ~1,1 milliárd dollár

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram