Hirdetés
Hirdetés

Nyári grill kisokos Serényi Zsolttal - A sütőrács tízparancsolata

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. július 23.
Akár mi hívunk vendégeket, akár minket hívnak meg egy koccintással egybekötött vacsorára, a hangulathoz mindig erősen hozzátesz a szabad ég alatti készülődés. Mit érnének ezek a pillanatok grillezés nélkül? Serceg a parázs és a rács mellett folyamatos a párbeszéd. Ahogy a csipesz mindenki kezében megfordul, öt percenként elhangzik egy újabb tanács, egy újabb biztos technika is. Ha valaki igazán sokat tud a témáról, az Serényi Zsolt, - a Tetovált Séf - aki bevallottan grill-barbecue függő. Segítségével most a grillezés tíz legfontosabb alapszabályát meséljük el.
Hirdetés
  • Az alapanyagoknál kezdődik minden

“Minden fogás csak annyira lehet jó, mint a hozzá felhasznált alapanyagok, így mindig törekedjünk az általunk beszerezhető legjobb minőségre. Fontos, hogy az alapanyag ne csak minőségében, de fajtájában is alkalmas legyen arra, amihez használni szeretnénk: a grillezés és a barbecue továbbra is két külön műfaj, így eltérő feltételeket igényelnek. Míg a barbecueban alacsony hőmérsékleten sütünk sokáig, valamit, a hagyományos grillben magasabb, sugárzó hőmérséklettel és így rövidebb időtartammal dolgozunk.”

Fotó: Serényi Zsolt archívuma

A feladatnak megfelelő tüzelőanyagot használjunk!

“A legtöbbet az összes húsból fatüzeléssel lehet kihozni, mivel ízben ez az eljárás tesz hozzá a legtöbbet. Sok szakértelmet is igényel, mivel idő szükséges ahhoz, hogy a fából a sütéshez ideális állapotú parázs legyen. Remek alternatíva cserébe a faszén, aminek a használata sokkal biztonságosabb, és ezzel szintén magas hőmérsékletet érhetünk el. A brikett esetében - amit kisebb faszéndarabokból, vagy faszén porból préselnek - alacsonyabb, de hosszabb, tartósabb hőhatást nyerünk, ennek is megvan a funkciója. Persze azt sem kell vízbe fojtani, aki gázzal grillez: ez sem számít szentségtörésnek, sőt, ha van kedvünk, itt is füstölhetünk fával. A begyújtó kémény alá kerülhetnek begyújtó kockák, de néhány maradék újságpapír segítségével maradhatunk egy mini tábortűz felépítésénél is, az is működni fog. Kicsit komolyabb befektetést jelentenek az úgynevezett looft lighterek, amik professzionális és otthoni használatra is remekek.”

  • Ne nedvesítsük be a fachipset!

“A fachips a - bármilyen anyagból előállított - parázsra dobva gyorsan meggyullad, és káros anyagoktól mentes füsttel ízesíti az ételünket. Magyarországon a bükkfával füstölés a legnépszerűbb eljárás, de bármilyen gyümölcsfa közül választhatunk. A fachipsekhez használt fadarabokat évekig szárítják, így mire a kezeink közé kerülnek, nem nagyon tudnak magukba szívni semmiféle vizet. A darabkák külsején ettől függetlenül megtapadhatnak cseppek, amik lehűtik a meglévő parazsat, ezzel negatívan befolyásolva a hőmérsékletet.”

Érdemes jó minőségű berendezésbe invesztálni

“A kamado grillekkel mindent lefedhetünk. Ilyen típusú kombinált gépnek számít például a Green Egg is. Néhány multifunkciós gömbgrill is jó szolgálatot nyújthat. A berendezések esetén csábító lehet az a gondolat, hogy hirtelen, olcsóbban vegyünk valamit, de egy szezon után valószínűleg kénytelenek leszünk megválni tőle, mert eldeformálódott, berozsdásodott, tönkrement. Sokkal jobban járunk, ha egy magas minőségű gépbe fektetjük a pénzünket, hiszen az gondos karbantartással akár évtizedeken át is jó szolgálatot tesz.”

Kísérletezzünk a pácokkal!
“Többféle irányba is indulhatunk: a száraz típus csak a fűszerekkel való bedörzsölést jelenti és az olajos fajtáknál is rengeteg verzió van, míg a nedves pác - azaz a brine - amellett, hogy intenzíven puhítja a húsokat, a sónak vagy pácsónak köszönhetően még érleli is őket. Ez utóbbit használjuk sonkák készítésénél.
Sima grillezés esetén néhány órányi pácolás bőven elegendő egy húsnak: csak kenjük át lágyan jó minőségű olajjal, szórjuk meg fűszerekkel és pihentessük a hűtőben. Elvégre a hús ízét szeretnénk kicsit feljavítani, nem nyomnák el teljesen. A barbecue esetén az eltérő technológia miatt természetesen a száraz pácok dominálnak, ami szép kérget is ad a szeleteknek.”

  • A zöldségek eltérő bánásmódot igényelnek

“Legyen szó újhagymáról, paprikáról vagy akár káposztáról, kalkuláljuk bele, hogy a megfelelő sütést követően csak a belső rész lesz felhasználható. Nem szabad megijednünk, ha a falatok külső rétege odakap: a zöldségek ennek köszönhetően készülnek el a saját levükben, zamatukban. Ahol lehet, ki tudjuk kerülni a dolgot egy extra védőréteg hozzáadásával. A kukoricát emiatt is érdemes a héjában sütni, a krumplit pedig - egy kis vaj társaságában - alufóliába tekerve a parázsra dobni. A sütést követően, még melegen vagy akár hidegen érdemes összeforgatni a falatokat a friss zöldfűszeres, olívaolajos páclével, ami így jobban tud érvényesülni.”

  • Ne sajnáld a szószokat!

“Nem a szósz teszi a barbecuet, hanem a technológia! Ezt gyakran összetévesztik, pedig semmi köze a kettőnek egymáshoz. Ettől függetlenül hideg vagy meleg szószokat minden mennyiségben szívesen alkalmazok, egy hamburger esetében kifejezetten kihagyhatatlanok. Bátran használjunk fűszereket, ne sajnáljuk az ecetet, a cukrot, hiszen a savak harmóniájával tudunk szuper ízvilágot létrehozni.”

Kombináljunk kenyerekkel!

“Nagyon szeretem a lepényeket, pitákat, élesztő nélküli kenyereket, mintha kifejezetten a grillhez lettek volna kitalálva! Ezeket érdemes nagyon jó minőségben készen beszerezni, de ha van hozzá kedvünk, még jobb, ha frissen készítjük őket! A hamburger zsemléket is jó egy picit bedobni a rácsra, hogy átmelegedjenek, felfrissüljenek, ezzel tovább fokozva az élményt.”

Fotó: Serényi Zsolt archívuma

Bánjunk okosan a nyársakkal!

“A nyárshoz felhasznált húsok összeállítása egy kis tervezést igényel, hiszen egy lágyabb szelet húsnak kevesebb idő kell, míg egy masszívabb darab több időt alatt készül el a grillen. A sertéstarját például simán párosíthatjuk csirkemellel, de készíthetünk sertésszűz-bélszín-csirkecomb kombinációt is. A pálcikákat a grillezés előtt fél órára vízbe kell áztatni, hogy a magas hőtől ne kapjanak lángra a száraz fadarabok. Én a laposabb nyársakat szeretem, mivel azokról nem csúsznak, fordulnak le a szeletek.”

Vigyázzunk a grillre!

“A takarítás három alappilléren nyugszik: a sütést követően nagyon nagy lángon le kell égetni a rácsot, drótkefével ledörzsölni, és ezt követően étolajos papírtörlővel áttörölni. Az utóbbira azért van szükség, mert a kefe által leszedett finom port ezzel távolíthatjuk el. Ehhez használhatunk thong csipeszt is, ami igazából a grillezéshez elengedhetetlen multifunkcionális eszköz.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram