Hirdetés
Hirdetés

Nutella: Piemontból a világ minden táján a boltok polcaira – Gianni mesél

SZERZŐ: DiningGuide
2020. június 28.
Ha nem is a konyhai vonzalmuknak köszönhetően, de két hírhedt politikus-hadvezérnek köszönhetjük a Nutella megszületését. Gianni mesél!
Hirdetés

Supercremának nevezte el a mai Nutella elődjét az atyja, Pietro Ferrero. A rajongói pedig egytértően bólintanak a "szuperkrémes szuperkrémre", ami mára minden földrészt meghódított, és a világ egyik legismertebb élelmiszer-márkanevévé vált.

Piemonti táj

Eredetileg Olaszország egyik legcsodálatosabb vidékén, Piemontban készült, és ha az "igazi" Nutellára vágytok, mindenképpen onnan szerezzétek be! Az olasz Nutella ugyanis a világhírű piemonti mogyoróból készül, a Magyarországon kaphatót Közép-Európában gyártják "sima" törökmogyoróból. A világ különböző tájain egyébként kis mértékben eltérhet a Nutella összetétele, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban például szóját is tartalmaz. Az utóbbi években sok támadás éri a gyártót a pálmaolaj-használat (itt írtunk róla bővebben) miatt, de a termék semmit nem látszik veszíteni közkedveltségéből.

Piemonti mogyoró

Kétes "reklámarcok" a gianduja és a Supercrema bölcsője körül

A nyugat-európai történelemnek aligha van két megosztóbb személyisége, mint Napóleon és Hitler. Nem szánt szándékkal, de áttételesen mindketten "tehetnek róla", hogy a mai Nutella megszületett.

A napóleoni háborúk idején Nagy-Britannia kereskedelmi stopot vezetett be politikai céljai elérésére, így az egykori gyarmatbirodalomból, Angliából nem érkezett kakaó (ekkoriban ez volt a fő bejöveteli útvonal). Az így felvert áraknak köszönhetően az addiginál is drágább luxuscikk lett a kakaóból, ezért Észak-Olaszországban elkezdtek kísérletezni a helyben megtermő mogyoró feldolgozásával. Az elérhető kis mennyiségű kakaóhoz hozzáadva a darált mogyorót finom csokikrémet tudtak készíteni. Megszületett a gianduja, amit azóta is alkalmaznak a cukrászatban.

Gianduja

A XX. században, a második világháború pusztításai következtében megismétlődött a kakaóhiány. Ekkoriban a piemonti Albában élő pék, Pietro Ferrero kísérletezett mogyorókrém-receptekkel. Első "Nutella-jellegű" krémjét a háború lezárása utáni első évben, 1946-ban értékesítette, Pasta Gianduja néven. Ez az 1800-as években kitalált gianduja krémesebb verziója volt, de ne a mai Nutella állagára gondoljatok! Az öt évvel később piacra dobott Supercrema a Nutella valódi elődje.

Ahogyan az Olaszországban megszokott, családi vállalkozás lett Ferreroék találmánya. Pietro fia, Michele Ferrero nevéhez köthető a Nutella, amely 1964-ben került először a ma ismert üveges kiszerelésébe. A siker nem maradt el. Felhszanálása meglepeően sokszínű. Kekszek, palacsinták vagy akár bonyolult sütemények tölteléke, míg mások kenyérre kenve szeretik. Az igazi rajongók pedig egész egyszerűen magában, kanállal falatozva. A múlt héten elhunyt, fantasztikus sportoló és ember, Benedek Tibor mesélte egy interjújában, hogy élete egy nehéz időszakában esténként elfogyasztott egy üveg Nutellát. Jellemző erre az édességre, hogy aki szereti, az igazán szereti.

A Ferrero cég pedig a XX. század második felében világóriássá nőtt. Olyan termékek tartoznak hozzájuk, mint a Nutellát tartalmazó, kultikus Ferrero Rocher vagy a Duplo, valamint a Raffaello. Ők gyártják a teljes Kinder-csoki termékcsaládot, a Tic-Tac cukorkát vagy a Mon Chérit, és további, Magyarországon kevéssé ismert világmárkákat.

Tény, hogy a Nutella legnagyobb része cukor, valamint tejpor, ez adja az alapját. De az eredeti olasz Nutella olyan svájci tehenek tejéből készül, akiknek a tartása, legeltetése, vágása a legszigorúbb szabályok közé szorított, a lehető legjobb minőségű tej előállítása érdekében. A piemonti mogyoró pedig egy világklasszis termény, korábban már írtunk róla.

Ferrero-központ Albában

Minél messzebbre kerül a fogyasztó az eredeti helyszíntől, annál távolabb lehet az eredeti Nutella-élmény. Olaszországban két gyárban készítik, az eredeti helyen, Albában, valamint Campania régióban, Sant’Angelo dei Lombardi községben. Olaszországi nyaralásokon szerezzetek be igazit!

Köszönöm, hogy elolvastátok, és ne feledjétek,
olaszul l’enni jó!
Gianni
Ugye olvastátok korábbi cikkünket is a piemonti mogyoróról?
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram