Hirdetés
Hirdetés

„Nem gittegyletet szeretnénk" – Hazai vendéglátósok klaszterben készülnek a Dél-Dunántúl gasztronómiai fellendítésére

SZERZŐ: DG
2021. február 5.
Ha nincs a vírushelyzet miatti krízis, akkor talán sosem alakul meg a Baranyai Gasztronómiai Klaszter. A friss, önszervező összefogás motorja Teleky Zoltán, pécsi séf és étteremtulajdonos, akit törekvéseikről, céljaikról kérdeztünk. Teleky szerint már a vészhelyzetet megelőzően bajba került a térség gasztronómiája, de van remény, és a klaszter mindenképp azon munkálkodik, hogy hagyományt őrizzenek és teremtsenek. Ehhez együtt, következetesen kell gondolkodni a termelőktől kezdve a fogyasztókig.
Hirdetés

Minden egy Facebook-csoporttal kezdődött: 40-50 pécsi és környékbeli vendéglátással/gasztronómiával foglalkozó tag gyűlt össze, hogy a szorongató bezárásokról, vállalkozásaik nehézségeiről cseréljenek véleményt, beszélgessenek, ötleteljenek. A lendületnek és Teleky Zoltánnak köszönhetik azonban, hogy 2021 februárjára ez az önszervező kör hivatalosan bejegyzett érdekképviseleti, szakmai szervezetté alakult Baranyai Gasztronómiai Klaszter néven.

Mit is jelent a klaszter?

Definíció szerint a klaszter: önálló cégek együttműködése, melyek ugyanabban az ágazatban dolgoznak, és területileg közel állnak egymáshoz. Általában piaci versenyzők, de összeköti őket hosszú távú érdekeik azonossága, és a közösen végzett tevékenységeik költségcsökkentő, hatékonyságot növelő hatása.

Teleky Zoltán

Jelenleg Teleky a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara által segített klaszter elnöke, és további 5 elnökségi tagot jegyeznek. A tagfelvétel még csak most kezdődik, de a rövidtávú és hosszútávú céljaikat már javarészt meghatározták. Egységben gondolkoznak,  egy platformra kívánják terelni a legkiválóbb vendéglátósokat, gasztrokultúrát szeretnének építeni a térségben, hogy maguk is be tudjanak kapcsolódni az ország gasztronómiai körforgásába. Pécs mediterrán jellege, épített öröksége vonzó a belföldi utazóknak és a külföldieknek egyaránt, viszont hiába teljesítenek erejükön felül a termelők, a vendéglátók, az összefogás hiánya miatt nem jutottak egyről a kettőre.

"Nem gittegyletet szeretnénk, hanem egy aktív, értő klasztert, ami nem hígulhat fel, és folyamatosan tartja magát az irányelveihez. Ebben a tematikában ez az ország első klasztere, nagy reményeket fűzünk hozzá. Sok munkát vettünk a nyakunkba, rengeteg a dolgunk, és hiszem, hogy összefogással előre tudjuk lendíteni a környék gasztrokultúráját. Tudatosítanunk kell az emberekben, hogy miért jó a helyi termelőket, kisvállalkozókat, szolgáltatásokat választani. Hogy azzal, hogy XY-tól vásárolnak kiváló minőségű sajtot, az óriási segítség a régiónak és a termelőnek is" — mondta Teleky Zoltán séf, (Teleky Catering, ROOM Bistro&Club) Pécs meghatározó hangja, immár a Baranyai Gasztronómiai Klaszter elnöke.

A séf szerint muszáj edukálni az embereket, mert ami már elindult országos szinten, azzal ők igencsak le vannak maradva. Fel kell ismerni az igényt a jóra és ehhez minden segítséget megadnak majd. Nem szeretne a klaszter erőszakos módon előrenyomulni, inkább kedvesen érzékenyíteni. Megmutatni az értéket, felébreszteni az igényeket.

"Fontos, hogy összekapcsolódjunk az országgal, mert jelenleg le vagyunk maradva, mélyrepülésben vagyunk. A komoly értéket teremtő éttermek sorra zártak be nálunk. Ilyen volt például a Susogó, az Enoteca is. Szomorú, hogy ennek így kellett lennie. A klaszterben éttermi, vagy termelői jellegtől függetlenül szeretnénk összegyűlni. Úgy képzelem, hogy mindegy, hogy kifőzdéről, street foodról, bisztróról, vagy fine dining étteremről beszélünk, ha kategóriájában megüt egy magas szintet, akkor érdemes együttműködni" — tette hozzá Teleky.

Beszélgettünk tradíciók ápolásáról, helyi alapanyagokról, hagyományos fogásokról is. Teleky Zoltán szeret visszanyúlni a környék jellemző klasszikusaihoz, és gyakran teszi ezt, de a sokác bab népszerűsítése mellett azt is fontosnak tartja, hogy fejlődőképes, innovációra fogékony éttermekkel, termelőkkel, gasztronómiai szereplőkkel fogjanak össze.

Az a bizonyos sokác bab / Fotó: ROOM Bistro

Most első körben reménytelien várja az újranyitást, és önköltségen egyperces, rövid kisfilmeket forgat az értékteremtő pécsi helyekről, szereplőkről. Minden héten egy vállalkozást mutat be, helyi méhészettől az étteremig haladva. Az igényes egypercesekben maguk a vállalkozók mesélnek, bemutatják mindazt, amire büszkék és amiben annyi munka van.

Mi magunk érdeklődéssel üdvözüljük a Baranyai Gasztronómiai Klasztert, és bízunk benne, hogy hamarosan sokat hallunk majd Pécsről és környékéről.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram