Hirdetés
Hirdetés

Ne már! Európa sereghajtói vagyunk zöldségevésben

2018. december 11.
Az első lépés a megoldáshoz a szembenézés.
Hirdetés

Az utóbbi években egymás után kerülnek a kívánatos fogyasztanivalók köréből a gyanús státuszba olyan élelmiszeripari alapanyagok, mint a tehéntej, joghurt, kefír, tejföl, sajtok vagy korunk nagy slágere, a gluténtartalmú (vagyis a legtöbb) gabonaféle, és különböző szempontok miatt – legyen az állatetikai vagy környezetvédelmi – az húsfélék fogyasztását is mérhető mértékben egyre többen ellenzuik.

Ha van azonban élelmiszercsoport, amelynek fogyasztására nem vetül árnyék, azok a zöldségek és gyümölcsök.

Most az előbbiről lesz szó. Az Élelmiszer Online tudósított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Interfel francia zöldség-gyümölcs szakmaközi szervezet hazánkban megvalósult programjáról, amivel a legfiatalabb korosztályok és a családok figyelmét igyekeztek felhívni a zöldségfogyasztás fontosságára.

Ismerve a zöldségek egészségmegőrző és betegségmegelőző fontosságát a táplálkozásunkban, a hazai adatok mondhatni aggasztók. Az Egyészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlása a napi zöldség- és gyümölcsbevitel felnőttek esetében minimum 400 gramm. Ehhez képest Az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP 2014) eredményei arról tanúskodnak, hogy 2014-re az átlagos napi fogyasztásunk 300 gramm alá esett, majd tovább romlott a statisztika: 2016-ra már csak 262 grammról beszélhetünk. Újabb adatokról nincs tudomásunk, de bizonyára nem történt csoda két év leforgása alatt.

Véleményem szerint azon el lehet vitatkozni, hogy a zsírokból – "jók" és "rosszak" – mennyi az ideális napi bevitel, vagy akár a laktóz és tejfehérje-tartalmú élelmiszerek mindenki számára áldásos hatásúak-e, a gluténről vagy a lekitintartalmú táplálékokról nem is beszélve. Ezek a viták tudományos szinten (is) zajlanak, akár évtizedeken át tartó kísérletekkel, értelmezésre váró eredményekkel.

De hogy a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása létszükségletünk, ezt a legvadabb "mentességeket" hirdető teóriák sem vonják kétségbe.

Feleslegesnek is érezzük belemenni abba, hogy az éltető tápanyagokhoz, vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz, enzimekhez vajon milyen táplálékokból juthatunk hozzá számottevő mennyiségben. Mindannyian tudjuk a sokat hallott válaszokat a zöldségektől a gyümölcsökön át egészen a halakig.

Az Európai Unióban az utolsók között vagyunk zöldség- és gyümölcsfogyasztásban. Az ízes-ízletes gyümölcsök, zöldségek hazájában, ahol a tartósítási módok közül a savanyításnak is élő, elterjedt kultúrája van.

És Ön ma hányszor és hányféle zöldséget evett? Ha nem is számolta ki grammra pontosan...

Forrásunk volt az Élelmiszer Online cikke

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram