Hirdetés
Hirdetés

Nagycsarnok backstage és közelgő hentes-túra

SZERZŐ: DiningGuide
2016. április 27.
„Talán az egyetlen helye Budapestnek, amelyet nem lehet megunni. Így nyáridőben gyakran megfordulok a csarnok környékén, mert felébred bennem is, mint tán mindenkiben, a vidéki gazda. Érdekelni kezd, hogy mi az ára a baracknak, a körtének, a ribizlinek, holott máskor ez nem jutott eszembe. Elsétálgatok óraszámra a Duna-parti kofák között, a gyümölcstornyok mentén. Segítek nézni a bonyolult csirkevásárlásnál, sőt néha tanáccsal szolgálok a tapasztalatlan asszonykáknak a kacsavételnél…Honnan tudom ezeket a dolgokat?
Hirdetés

Csak onnan, ahonnan a legtöbb férfi, aki valamikor adott valamit a gyomrára is. Tudni kell mindennek az idejét, a libáét, a kacsáét, a halét, a rákét… Tudni kell az árát a gyümölcsnek, a fekete reteknek, a vöröshagymának. Fel kell ismerni a szentendrei, a váci, a nagymarosi kofát, és megkérdezni tőle, hogy volt-e arrafelé eső. Tudni kell a húsvágó nyelvén, amikor a jégszekrény mélyébe dugja az ínyenceknek való tarját, a marhának a gerince mellől való finom húst, a malaclábat… Ide jöjjön az, akinek nincs étvágya, akit drága fürdőhelyekre irányítanak a doktorok; itt majd megtanul éhesnek lenni.” Hát persze, hogy Krúdyt citáltuk, mert Krúdyt mindig lehet, még akkor is, ha ezerszer olvastuk. A Vásárcsarnokos gondolatait lassan kívülről fújjuk, de Budapest egyik legfontosabb piacáról nagyon sok mindent nem tudunk még.
Aki szintén így van ezzel, az jól teszi, ha május 7-én (szombat) csatlakozik Gönczi Ambrushoz. A Ferencvárosi Helytörténeti Egyesület gyűjteményvezetője, történész reggel fél kilenckor kerekedik fel, hogy kicsit más szemmel is láttassa a csarnokot. A csapat az alagútban kezd majd. Az első időkben a felszín alatt folyosó kötötte össze a csarnokot a dunai rakparttal. A második világháborús bombatámadás során az alagút részben beomlott. Az 1994-es felújítás nagy eredményének mondható, hogy az alagutat is helyreállították. Mivel a Dunán már nem folyik áruszállítás, az alagút új szerepet kapott: segít abban, hogy az élelmiszerszállító útvonalaktól távolabb hagyja el az épületet a csarnokban keletkező hulladék.
A Belső-Ferencváros Napja keretében megrendezendő program a rámpán, más néven az árufeltöltő részlegnél folytatódik, majd a szelektív hulladék feldolgozó és a Hungarikum utca jön, hogy nagyjából 9.45-re az ún. manipulációs téren (minden olyan rész a Vásárcsarnokban, ahol áruszállítás, áru előkészítése és tárolása történik) fejeződjön be a séta.

fotó: facebook.com/ferencvarosikozossegialapitvany

fotó: facebook.com/ferencvarosikozossegialapitvany


Megkérdeztük a program egyik szervezőjét, Barna Erát, hogy várhatók-e további tematikus séták. A Ferencvárosi Közösségi Alapítvány igazgatója elmondta, hogy gondolkoznak egy hentes-túrán, majd utalt a legendás Brauchra vagy éppen a Bakáts téri hentesre. Az utóbbi kis üzletben dolgozik egyébként az a Rábai Róbert, aki az alapítvány adomány-licitjén is részt vesz, méghozzá egy láncköténnyel és egy csontfűrésszel, melyhez hasonló darabokat, tulajdonosa még a Gyulai Húskombinát Múzeumában látott.
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram