Hirdetés
Hirdetés

Mondj igent a food truck-okra! - Miért lett divatos az alternatív esküvői catering?

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. július 20.
Egy esküvő valójában a párról, és a szerelmük megünnepléséről szól. Ha pedig mindketten értékelik a friss és izgalmas gasztro-élményeket, miért lenne kötelező az újházi tyúkhúsleves és az a bizonyos éjféli töltött káposzta? Egyre többen döntenek az alternatív catering megoldások mellett, ami a hozzáadott vizuális értéken felül egyéb praktikumokkal is rendelkezik. A témáról egy esküvőszervezőt, és egy kedvelt food truck üzemeltetőjét kérdeztük.
Hirdetés

Martincsek Kristóf, a Wedding Project Budapest ceremóniamestere és esküvőszervezője. Az esküvői szolgáltatóikat, kollégáikat gondos kutatómunkával és válogatással keresik fel. Kizárólag olyan szakemberekkel dolgoznak együtt, akik mindent az esküvőkre tesznek fel.

Mikor hallottál először az esküvői food truck jelenségről?
Martincsek Kristóf: Nagyjából három, négy éve, érdekes módon a saját esküvőm szervezésekor. A helyszínünk kiválasztásánál prioritást élvezett, hogy természetközelben legyünk. Így találtunk meg a Lósi Majort, ami egy csodálatos völgyben áll, pici házakkal, egy nagy “pajtával” és sok-sok állattal. Saját cateringgel nem rendelkeztek és akik a közelben voltak, nem igazán tudtak olyan jellegű ételeket elkészíteni, amiket mi elképzeltünk. Ekkor kezdtünk el food truck-ok után kutatni.

Fotó: Petra Pako Photography


Szerinted hogy vált szokássá a food truckok esküvős jelenéte?
Gombaként kezdtek szaporodni a jobbnál jobb természetközeli helyszínek, az ország minden pontján. Sok esetben viszont csak konkrétan a helyszínt tudják biztosítani, de a pároknak kell mindent odaszervezniük. Ez már önmagában is egy jó pont lehetett a kerekeken gördülő konyháknak. A másik, hogy a koncertek és egyéb rendezvények az utóbbi időben apró fesztiválokká nőtték ki magukat. Nyilván régen is voltak fesztiválok, de nem ekkora mennyiségben. A párok pedig egyre szívesebben varázsolnak az esküvőjükre olyan fesztiválhangulatot, ahol mindenki lehet lazább ruhában. Hívnak egy zenekart, élő zene szól és táncra perdül a násznép. Ehhez a hangulathoz jól passzol, hogy egy food truck-ból szolgálják ki a vendégeket.

Fotó: TüTü Gasztro Busz


Egy food truck elég is lehet egy esküvőre? Vagy van szükség kiegészítésre?
Az a tapasztalatom, hogy minden ami a catering feladata, nem fér el egy-két pici food truck-ban. Ezt általában úgy oldják meg, hogy valamilyen jellegű kitelepüléssel egészítik ki az étkeztetés további részét. Ha például felállítanak egy óriási grillt, úgy már simán képesek megoldani az egyik kocsiból az ételt, egy másikból pedig az italt. Igazából már bármit meg tudnak oldani a cateringesek is: nyilván nagy hangsúly helyeződik a fesztivál-jellegre, tehát senki ne képzeljen el egy száz fős pincéres ültetett vacsorát food truckokból.
A legnépszerűbbek a teljes cateringet lefedő szolgáltatások, de persze léteznek “csak" sörös vagy desszertes food truck-ok is. Többször előfordul, hogy egy jó burger vagy pulled pork miatt hívnak az éjféli menühöz egy truck-ot.

Miben nyújthat pluszt ez a megoldás?

 

A food truckok-nak köszönhetően gyakorlatilag bárhol tudnak fesztivál jellegű lagzit szervezni. Oda is, ahova mondjuk egy hagyományos catering nem tud kitelepülni.

Most már sok olyan helyszín van, ami szó szerint a semmi közepén található. Ezen felül pedig nagyon jó dinamikát ad az esküvőnek, hogy nincs fix ültetett vacsora, hanem folyamatos a nyüzsgés, mindenki mással, máshol eszik. Arról nem is beszélve, hogy a vendégek mindig örülnek a food truck-os vacsoráknak. Amit én praktikusnak találok, hogy mindig elviszik magukkal a szemetet és sok esetben szinte minden újrahasznosított, vagy többször használt. Szervezés szempontjából semmi különbség nincs, mindent ugyanúgy intéznek, akár egy hagyományos cég, a párnak itt is csak a menüt kell kiválasztania. Ha olyan helyre képzelték el az esküvőjüket, ahol tényleg a madár se jár, akkor még vizet és áramot is visznek. A mi csapatunk kifejezetten a bohém, természetközeli esküvőkre specializálódott, így nagyon szeretjük a food truck-os megoldásokat. Valóban egy igazi színfolt ez az opció az esküvői catering piacán.

Tőke Erik és az ikonikus türkiz busz / Fotó: TüTü Gasztro Busz



Tőke Erik a TüTü Gasztró Busz tulajdonosa. A zalaegerszegi csapat kedvelt szereplője a magyar barbecue világának. Az utóbbi években négy keréken suhanva már nem csak rendezvényeken, de egyre több esküvőn is találkozhatunk a türkiz food truck-kal és finom falatjaikkal.

Hogyan kezdtetek el esküvői food truck cateringgel foglalkozni?
Tőke Erik: A kisbusz 2013 végén került hozzánk, eleinte csak fesztiváloztunk vele. Három évre rá megkeresett minket egy zalaegerszegi származású, de külföldön élő pár azzal az ötlettel, hogy el tudnánk-e vállalni az esküvőjüket. Nagyon jól sikerült már ez az első alkalom is, így megfogalmazódott bennünk az a vágy, hogy szívesen fejlődnénk ebbe az irányba. Szakmailag és anyagilag is nagyon kedvező ez a lehetőség: aki foglalkozott már fesztiválokkal, tudja milyen fárasztó és kiszámíthatatlan helyzetek alakulhatnak ki. Egy esküvő esetén pontosan tudod, mire készülj, mettől meddig tart az esemény, illetve nagyjából hány adagról, hány főről van szó.

Hogyan megy nálatok a menük összeállítása?
Nálunk van egy konkrét menü, amit bizonyos mértékben igyekszünk személyre szabni. Nekem azt is fontos mérlegelnem, hogy gyakran olyan helyszínekre érkezünk, ahol semmilyen, vagy nagyon puritán a konyhai háttér.

Bizonyos eszközöket persze tudok vinni magammal, de fontos, hogy akár egy dombtetőn is működjön a kínálatunk.

Fotó: TüTü Gasztro Busz


Az arculatunk, a megjelenésünk és a barbecue tudásunk is mind arra ösztönöz minket, hogy a grill vonalra alapozzunk. A praktikusság - és a barbecue időigényessége - miatt a húsok lefóliázva, szinte készen érkeznek a helyszínre, amiket a grillrácson regenerálunk, és különféle salátákkal és egyéb friss grill köretekkel egészítünk ki. Bizonyos ételeket - például a padlizsánsalátát vagy coleslawt - előre megcsináljuk, míg a kevert salátákat természetesen helyben állítjuk össze. Ezeknek a kombinációjából alakítunk ki egy önkiszolgáló büféasztalt.

Mi a helyzet az italokkal?
A TüTü Busz ilyenkor főleg bárként funkcionál: mivel elég pici, erre pont jól működik. Emellett nem egy mai darab, de pont ez adja a báját. Egy food truck-ból amúgy sem lehet hatékonyan kiszolgálni egy sztenderd nyolcvan-száz fős esküvői sereget. Ezzel a kombinált felállással viszont az egész catering szolgáltatást meg tudjuk oldani, amivel mindenki jól jár.

Egyre többen keresik a lazaságot, a kerti parti jelleget. Nagy szabadságot nyújt, mivel nem vagy asztalhoz vagy asztaltársasághoz szögezve, sokkal több emberrel van lehetőséged kapcsolódni.

Fotó: TüTü Gasztro Busz


Éreztek-e növekedést az érdeklődésben, népszerűségben az elmúlt években?
Abszolút. A kezdeti időszakban tendencia volt, hogy külföldön élő magyar párok kerestek meg minket. Idén már huszonhárom esküvőre megyünk, ez azt jelenti, hogy szinte minden hétvégére jut egy, vagy kettő eseményünk. Szerintem felnőtt és házasodó korba lépett egy olyan generáció, akik nyitottabbak az új ízekre, élményekre, és egy kötetlenebb, oldottabb hangulatra vágynak. Valahol ez a fajta catering most egy divat is, de ettől függetlenül hiszek benne, hogyha valamit magas minőségben csinálsz, és szerethető, akkor ki fogja állni az idő próbáját.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram