Hirdetés
Hirdetés

Mitől dijoni a dijoni mustár?

SZERZŐ: DiningGuide
2020. február 11.
A mustárnak vannak különös formái az asztalokon, ehhez elég csak Bajorországba utazni, ahol a fehérkolbászhoz és perechez "Bayerischer Süßer Senf" jár, ez az furcsán cukros mustár. Lehet persze szeretni, imádni, netán kritizálni más nemzetek mustárait (az Egyesült Államok-beli "nagyon sárga" mustár is ilyen, de a csehek mustára is édes), de van egy klasszis fajta, amit a világon mindenhol ismernek, mégis van benne valami titokzatosság. A dijoni titka.
Hirdetés

Sokan gondolták azt talán egykor, hogy a dijoni attól dijoni, hogy szemes. Pedig erről szó nincs, ez csupán a mustármagok őrlésének, feldolgozásának kérdése. Dijoni mustár lehet éppúgy egészen sima, krémesre eldolgozott, mint szemes.

Franciaország Burgundia tartományába kalauzol ez a világhíres mustár, ahol már a késő-középkortól készítettek mustárt (vigyázat, beszélő név!) must hozzáadásával a mustármagokhoz. A magok erjedéséhez tehát a must járult hozzá. Tudni kell ehhez, hogy többféle színű mustármag létezik, és errefelé hagyományosan a barna mustármagot használták, a Brassica junceát.

Ma már a világ minden szegletének minden boltjában kapható dijoni, ezért ne lepődjünk meg, hogy ezekhez a mustárokhoz ma már alapvetően nem mustot, hanem fehérbort adnak az erjedés elérése érdekében. Rosszabb esetben pedig fehérborecetet, netán azt a háztartási ecetet, amit ételhez egyáltalán nem kellene használni.

Ereje-csípőssége révén a mustárimádók kedvence, de a legtöbben szeretik majonézhez, remoulade-mártáshoz, vinaigrette-mártáshoz keverni, hiszen annyira domináns az íze, amit nem sokan kedvelnek. Az igazi mustárrajongók azonban rá esküsznek.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram