Hirdetés
Hirdetés

Mit akarnak a nők? A női séfek szerepe a legjobbak szerint

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. július 22.
Ezzel a címmel indítottak beszélgetéset a legutóbbi Worlds' 50 Best Restaurants díjkiosztó ünnepségén Szingapúrban. A nők. És amit a nők akarnak – az előbb-utóbb meglesz. 
Hirdetés

Az éttermi szektor meghatározó női szereplői gyűltek össze, hogy az ebben világban a nők változó szerepéről beszéljenek. Nem afféle feminista gyűlés volt ez a szabadságjogokért, egyszerűen a helyzet és a nők szerepe olyan gyorsan változik, hogy érdemes – és szükséges – beszélni róla. 

Anne-Sophie Pic a legendás, háromcsillagos Mason Pic séfje és tulajdonosa a hamarosan nyíló, szingapúri Raffles Hotelban kapott helyet új – és első ázsiai -  éttermének, a La Dame Pic-nek. Itt, a hivatalos megnyitó előtt látta vendégül Pic a díjkiosztóra érkezett női séfeket, akik kivételes körülmények és ételek közt vitatták meg a legsürgetőbb kérdéseket. Az elit csoport tagja volt Cheryl Kohl Szingapúrból, Vicky Lau Hong Kongból, Leonor Espinosa Bogotából, Daniela Soto-Innes New York City-ből, Ana Roš Szlovéniából. 

Hirdetés

Cheryl Kohl a kétcsillagos Les Amis vezető cukrásza, a Tarte pékség tulajdonosa és az Ázsia Legjobb Cukrásza 2016-os cím nyertese szerint az iparág nagy részét a férfiak uralják, emiatt külnösen fontos, hogy a nők is hallasák hangjukat és láttassák magukat. Vicky Lau, a Michelin-csillagos Tate Dining Room and Bar séfje (ő 2015-ben ünnepelték, mint  Ázsia legjobb női séfjét) arról az élményéről mesélt, amikor a díjátadó után kétségei merülek föl, hogy etikus volt-e elfogadnia az elismerést – és etikus-e a női séf kategória egyáltalán. 

Vita és sok véleménykülönbség merült fel azzal az új felvetéssel kapcsolatban, hogy a Világ 50 Legjobb Étterme szavazáson egyenlő arányban kell-e női és férfi séfekre voksolni? A cél az, hogy a női séfeket azonos mércével mérjék és a valós arányok érvényesüljenek az ilyen kiemelt események során is. 

Kohl nem  tulajdonít a díjaknak és a választási kritériumoknak nagy szerepet. Az egyenlőtlenség fennál, és nem csak a konyhában, hanem társadalmi szinten is. A séfek között a nők száma alacsonyabb, mint a férfiaké. Kohl úgy gondolja, hogy a lányokat érdemes bátorítani és megerősíteni abban a hitükben, hogy ők is képesek vezető szerepet betölteni. 

Ana Roš, a 2017. évi nyertes az életkori egyenlőség támogatása mellett emelte fel a hangját.

„Mutasson nekem valaki egy olyan konyhát, ahol a 45 évesek – vagy annál idősebbek – képesek súrlódások nélkül dolgozni a húszévesekkel. Dolgozik nálunk egy 55 éves nő, és az én fejemben sokszor megfordul, hogyan tarthatnám meg jó sokáig, milyen munkahelyi környezetben érezné jól magát? A munkánkról sokszor elhangzik, hogy hivatás, hogy sokan úszni szeretnénk, amíg csak képesek vagyunk rá, és innen szeretnénk majd visszavonulni nyugdíjasként, de ez valóban lehetséges, ha jobban belegondolunk? Európában ez szinte megvalósíthatatlan próbálkozás...”

A  találkozó résztvevői nem tartották kirekesztőnek a beszélgetést. Léteznek férfiklubok is, miért ne lehetnének nőiek? Anne-Sophie Pic szerint a beszélgetést érdemes kiterjeszteni a női alkalmazottak további csoportjaira is, hiszen az éttermekben és szállodákban rengeteg nő dolgozik. Hangsúlyozta a kellő információátadás szükségességét is: ő maga hosszú ideig zavarban volt, és kezdőként szégyellte, hogy kevesebbet tud, mint tapasztalt férfikollégái. Túl félénk volt talán, amit ma hibának lát.

"Többet kell beszélgetnünk a férfiakkal is”

– zárta Pic a beszélgetést, javasolva, hogy a szakmai találkozóikon, konferenciákon legyen ez a cél. 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram