Hirdetés
Hirdetés

Mindeközben Romániában: Fontos lépés az újrahasznosításban

SZERZŐ: DiningGuide
2019. március 6.
Megvan a cekkerben egymásnak koccanó üres üvegek zajának ritmusa, ahogy bőszen lépdelünk a Közért felé üvegvisszaváltás és bevásárlás céljából? Romániában áprilistól újra lehet ezeket a minden lépésnél finoman cöccenő hangokat hallani majd, ugyanis megint bevezetik az üvegek általános betétdíját.
Hirdetés

A román kormány azt fontolgatja, hogy az újrahasznosítható csomagolású termékek árához egyfajta betétdíjként hozzáadnak egy összeget, amit vásárláskor kifizet a vásárló, de visszakapja, ha újra megjelenik az üzletben az üres, visszaváltható csomagolással. Eredetileg két lejjel (kb. 140 Ft) drágultak volna ezen termékek, amit a javaslat most 50 banira, azaz fél lejre módosított (35 Ft).

Hogy mi ebben az újdonság, amikor nálunk is működik – valamelyest – az üvegvisszaváltó rendszer? Az, hogy a sürgősségi román kormányrendelet egy átfogó hulladékgazdálkodási terv része, aminek egyértelmű célja, hogy 2021-ig létrehozzanak egy országosan egységes, átlátható és működtethető visszaváltási rendszert, amivel fokozatosan növelik az újrahasznosítási hajlandóságot.

Ide értik az üvegpalackokon túl a műanyag ás a fémdobozos csomagolást is.

Menő, ugye?

Szintén újdonság, hogy a rendelet nem csak a vásárlók és a kereskedők viszonyát rendezi ezen a téren, de a kereskedők és beszállítóik közötti kapcsolatot is szabályozza. Azon termékeken, melyek csomagolása újrahasznosítható, kötelező lesz ezt feltüntetni, hogy a vásárlók számára egyértelmű legyen. Ha ez nem történik meg, komoly büntetésre lehet számítani. Az is elvárás, hogy a gyártók ezt a folyamatot legalább 80 százalékos hatékonysággal végezzék, ellenkező esetben szintén pénzbüntetés vár rájuk.

Az majd a gyakorlatban derül ki, hogy a változással járó logisztikát, tárolási és szállítási kérdéseket hogyan oldják meg, illetve hogy a nép gyermeke hajlandó lesz-e a betétdíjat megfizetni, vagy inkább választja a nemkívánatos, eldobható csomagolású termékeket, hogy elkerülje a (később visszakapandó) pluszköltséget és a macerát. Meglátjuk. Mindenesetre a kormány alaposan odatette magát, egyértelműen stratégiában gondolkodva és megoldást keresve.

Ideje másképp gondolni Romániára, mint a zord tekintetű hegyi mócok kátyus utakkal szegélyezett országára.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram