Hirdetés
Hirdetés

Mi történt a Notre Dame tetején élő 180 ezer méhvel?

SZERZŐ: DiningGuide
2019. május 20.
Egy csodás megmenekülésről mesélünk a méhek világnapja alkalmából.
Hirdetés

Ma van a méhek világnapja. Azoké is, akik túlélték a párizsi Notre Dame lángjait. Igen, a Notre Dame tetején meglepő módon 180 ezer méh lakott, azokban az órákban is, amikor lángra kapott a tető. Nicolas Geant méhész foglalkozott velük, aki pár napig nem tudott semmit a katedrális láthatatlan lakóinak sorsáról. Az aggodalomnak vége: most már biztos, hogy a méhek a csodával határos módon túlélték a tűzvészt.

A tető megközelíthetetlen volt, így először drón segítségével próbálták felfedni az üszkös romok közt a kaptárok sorsát.

Látszólag mindhárom kaptár érintetlen maradt a pusztításban.

De ez önmagában még kevés volt a reményhez: a füst, a forróság könnyen végez a kis állatokkal. Egy nappal később azonban biztossá vált: a méhek élnek! Egy, a tetőn dolgozó munkás fotózta le őket, ahogyan az egyik híres vízköpő körül döngicsélnek. Ez maga a csoda!

Hogy történhetett mindez?

A füstben lévő szén-dioxid elkábította őket, és egyszerűen túlélő üzemmódba kapcsoltak.

A méhek rendkívüli szervezettségét ismerjük: tűz és egyéb bajok esetén mindent megtesznek, hogy királynőjüket megvédjék. Az európai méhek mézkészletek köré gyűlnek, és nem mozdulnak. Igen, de a méhviasz nagyon könnyen felhevül, így hiába voltak a méhek 30 méterre a tűz fészkétől, a hő is elég lett volna ahhoz, hogy elpusztuljanak.

A méhek nem rendelkeznek tüdővel, így a füst önmagában nem feltétlenül halálos számukra. Sőt, maguk a méhészek is használják.

A méhek 2013-ban kerültek a Notre Dame-ba, a városvezetés azon törekvéseinek eredményeképp, hogy növeljék a városi méhek számát. New York Cityben régóta foglalkoznak városi méhészkedéssel (erről szóló korábbi cikkünket alább ajánljuk!).

Sok kérdés merült fel a Notre Dame tetőzetének újjáépítése kapcsán. A történelem és a hagyományok kedvelői számára a régi tetőzet valósághű mása lenne elfogadható, ám felmerültek teljesen új megoldások is. Emmanuel Macron elnök nemzetközi pályázatot hirdet a 850 éves épület rekonstrukciójára. A párizsi Vincent Callebaut Architectures építészstúdió egy modern, rendhagyó, maximálisan környezetbarát tervvel állt elő.

A tervek közül / Kép forrása: vincent.callebaut.org

A napelemek alatt egy városi farmot hoznának létre. A projekt neve Palingenesis, a görög újjászületés szóból. A tetőzetet üveg, tölgyfa és szénszálas anyag alkotná, ami a napenergiát elektromossággá alakítaná. A számítások szerint a tetőn lévő farm évente 21 tonna gyümölcsöt és zöldséget teremne, amit a helyi piacon ingyen kapnának meg a rászorulók.

Az eredeti kaptárak évi 25 kiló mézet adtak, amit a Notre Dame dolgozói élvezhettek.

Olvasson a New York-i felhőkarcolók méhészéről is!

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram