Az Oktoberfestre hatmillió vendéget várnak. Bőrnadrágok és mélyen dekoltált, modernizál népviselet, korsók, sörök, sramli, mulatság és a sörhöz illő ételek. Talán plebejus mulatságnak tűnhet, de sokkal több ez össznépi sörfogyasztásnál: a bajor kultúrába mélyen beágyazódott hagyomány és örömünnep. A látványos parádé a Maximilainstrassén kezdődik, hogy aztán a 14 nagy, vagy a számos kis sátor valamelyikében folytatódjon.

Az ünnepségnek történelmi gyökerei vannak. 1810-ben I. Lajos bajor király nőül vette Terézia Saroltát, a szász-hildburghauseni német hercegnőt. A király a lovassportok rajongója volt, így az egész tartományra szóló lóversennyel ünnepeltek, ahol szabadon folyt a sör és a bor, a közönség pedig hagyományos, bajor ünnepi öltözetben jelent meg. A lovak és a bor, no meg a házassági évforduló emléke idővel kikopott, az ünnepséget viszont azóta – majdnem – minden évben megrendezik. Több mint 200 éves fennállása óta összesen 24 alkalommal maradt el, nagyobbrészt az Európát sújtó háborúk, majd az ezeket követő gazdasági recessziók, illetve még az 1800-as években kolerajárványok miatt.

Szó nincs arról, hogy az idősebbek ünnepe lenne
A szeptemberi kezdés oka, hogy miután az Oktoberfest évről évre egyre több vendéget vonzott, értelemszerűen hozzátoldottak pár napot az elejéhez – amikor még nagyobb eséllyel van kellemes idő a bajor fővárosban.
A nyitófelvonulás hét kilométer hosszú konvoját a müncheni polgármester és a sörfőzdék-sátrak-éttermek látványosan díszített kocsijai alkotják. A sátrak komoly helyek, mindnek karaktere van, így érdemes jó előre gondolkozni, melyikben szeretnénk eltölteni az időnket.

Käfers Wiesn-Schänke
Nem ez a legnagyobb, de ez a legdrágább sátor. Kacsasültje utólérhetetlen, az ételek minősége parádés. A foodie-k és München krémje jár ide, de össze lehet futni válogatott hírességekkel is – már ha valaki olyan szeerncsés, hogy bejut.
Hacker-Festzelt
Itt mindig kék az ég: bárányfelhős mennyezetét egy Oscar-díjas díszlettervező álmodta meg. Jó idő esetén nyitható. Igen látványos – már aki az eget kémleli sörözés közben.

Schützen-Festzelt
Kissé távolabb a főáramtól, ez a legbajorabb bajor sátor, ahol főképp a helyiek mulatoznak. Ha a lokális hangulatra vagyunk kíváncsiak, itt a helyünk!
Winzerer Fähndl
Az FC Bayern csapat kedvence ez a hatalmas sátor, ahol egyszerre 11 ezer bőrgatyás stüszi vadász koccinthat.
Hofbräu-Festzelt
A turisták kedvence. Tízezer fős hagyományos sátor, nemzetközi közönséggel.

Schottenhamel
Az Oktoberfest legrégebbi sátra, ahol a polgármester az első hordót csapra veri. A fiatalok által favorizált hely.
Armbrustschützen-Festhalle
Hagyományos, helyi favorit, ahol minden este folkfesztivál hangulat uralkodik. A vendégek vegyes korúak, a buli alapvetés.
Augustiner Festhalle
Talán itt a legjobb a sör, de mindenképp a leghagyományosabb a felszolgálás: fakorsókban érkezik az ital.

Pschorr-Bräurosl
Aki a jódlit szereti, itt a helye. Saját énekessel, közös énekléssel múlatják a vendégek a két sör közti nem túl hosszú időt. Az első vasárnap itt a melegeké.
Löwenbräu-Festhalle
A Löwenbräu a legjobban felismerhető, oroszlánja rögtön a bejáratnál vár. Nem harap!
Ochsenbraterei
Ahogy a nevéből is adódik, itt könnyen előfordulhat, hogy egy egész ökör forog a nyárson. Nyugodtabb hely, ahol inkább az evés, mint az ivós dínom-dánom van a fókuszban.

Weinzelt
Sörpadok helyett asztalok mellett, támlás székeken foglalhat helyet, aki nem sört, hanem bort és pezsgőt inni jött.
Fischer-Vroni
Kisebb hely, ahol halételekkel készülnek, és ahol főleg idősebbek mulatoznak.
Marstall
Egyike a legújabb sátraknak, magát családbarátnak nevezi. Tény, hogy van pelenkázója és babakocsitárolója is.

Az Oktoberfest valóban összehozza az embereket, a hosszú asztalok mellett nincsenek egyéni különbségek. Főleg, ha mi is bőrnadrágot vagy dirndlit húzunk. Furán hangzik, de a helyszínen vágyni fogunk rá!
Nincs helyi és külföldi, nincs öreg és fiatal, a sör (és a mulatság) mindenkit összehoz. Nem csak a sátrakban, hanem az egész városban lüktet ilyenkor az élet, és árad a mindent átható komlószag.
