Hirdetés
Hirdetés

És Marco Pierre White piacot robbantott – Szakácskönyv-evolúció

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. július 1.
A szakácskönyveket sokáig nagyrészt háziasszonyok írták – háziasszonyoknak. Azután jöttek a kilencvenes évek...
Hirdetés

A nemzetközi porondon Marco Pierre White nyitotta a sort 1990-ben. Az első rocksztár stílusú szakács, az első rockalbum stílusú szakácskönyvvel. Már a borító is teljesen mást ígért az addig megszokottnál. A fotón szereplő karakter olyan erős, hogy könnyen elfeledkezünk a háttér fehér konyhai csempéjéről és a szakácskötényről, és elkezdjük találgatni, ki is lehet ez?

Zenész vagy színész? Chris Cornel zilált fürtjei, Vincent Cassel szomorkásan vad tekintete, Jim Morrison dacossága, a fekete-fehér színvilág és a kamerára fittyet hányó testbeszéd egyáltalán nem szakácskönyvre utal.

A White Heatről (magyarul Fehér izzás) bátran ki lehet jelenteni, hogy forradalmasította a szakácskönyveket. Melyeken azelőtt szépen frizurázott, tökéletes mosolyú, középkorú hölgyek díszelegtek beállítva, fakanállal vagy egy teli tállal a kezükben. A szakácskönyv és egyben fotóalbum lebontotta a szakácskönyvek addigi határait, és azt is, amit a szakácsok és a séfek magukról gondoltak – vagy amit mi gondoltunk róluk.

A 25 éves jublieumi kiadás

A szakma korábban is összegyűjtötte kiváló receptjeit, és kiadta – a szakmának.

Gondoljunk csak Marie-Antoine Carême és Auguste Escoffier máig alapműként kezelt írásaira. De az az érzés, amikor belép valaki egy könyvesboltba, és a szakácskönyvek részlegnél a borítón egy olyan figurával néz farkasszemet, akit nem tud hová tenni hirtelen, de az első pillantásra látszik, hogy itt a fő hangsúly nem a krumplipüré tökéletesítésén és a helyes piaci répaválogatással kapcsolatos fontoskodásokon lesz. Itt a fotón szereplő alak lesz a főszereplő.

Előtérbe került a személyiség, és figyelmet kaptak a karakterek.

1969-ben, ötven éve történt, hogy Fernand Point Ma Gastronomie című szakácskönyvébe a receptek mellé odacsempészte személyes vízióit, jegyzeteit. Közel egy évtizeddel később Anthony Blake és Quentin Crewe az ételleírásokkal együtt Franciaország legjobb séfjeit is bemutatták könyvükben. Az Egyesült Államokban a nyolcvanas évek közepén jelent meg Ellen Brown Cooking With the New American Chefs című könyve, 24 séf portréján keresztül bemutatva kedvenc ételeiket.

Lassan, de biztosan kinyíltak a konyhaajtók, és az addig a nagyközönség számára láthatatlanul dolgozó szakácsok a középpontba kerültek. Elkezdtek rájuk építeni a főzőműsorok, és megjelent a séfszakácskönyv műfaja. Ezzel együtt az igény is feltámadt, hogy az éttermekben, profik által készített ételeket otthon is el lehessen készíteni.

Az igazi áttörést azonban a White Heat hozta, Marco Pierre White kötete. A szerkesztő a szövegbe beleszúrta White mondásait: Sokan azt mondják, úgy nézek ki, mint egy rocksztár vagy egy punk. De esküszöm, csak a munka az, ami az arcomra íródva látszik.” A könyv felépítése, tördelése és fotói alapvetően eltértek az addig megszokottaktól. A fényképek önmagukban is megállták vona a helyüket, a klasszikus fotóriporteri stílust, Lynn Goldsmith és Henry Diltz sztárportréinak utánozhatatlan világát idézték.

White dohányzik, a konyhapulton mászkál, és a Keresztapából ismerős pillantással néz ránk. Elhisszük neki, hogy mindenre képes: jó és rossz értelemben egyaránt. A könyv új kategóriát teremtett. 1995-ben aztán Joachim Splichal Patina Cookbookja Los Angeles-i éttermének egy napját tárja elénk, szintén fekete-fehérben, hasonló stílusban.

White jól eligazít minket már a könyv legelején: „Azért veszed meg a White Heatet, mert jól akarsz főzni? Úgy, mint a Michelin-csillagosok? Felejtsd el! Csak a pénzed vesztegeted. Menj, és vegyél inkább egy serpenyőt helyette. Vagy ötleteket, inspirációt szeretnél Marcótól? Akkor lehet, hogy tartogat neked valamit ez a könyv.”

A kiadók úgy vélték, a kilencvenes évek végére lecseng ez a stílus, és felváltja valami új. Nos, nem teljesen ez történt. A séfekre szabott szakácskönyvek teljesen elmosták a korábban uralkodó formákat és hangsúlyokat. Az olvasók továbbra is szeretnek bepillantást nyerni az éttermek lengőajtói mögé, csupán az az elvárás egyre erősebb, hogy a szakácskönyvekben szereplő ételek elkészítése egyre kevesebb időt és törődést igényeljen...

Forrásunk volt.

Ismerkedjen meg közelebbről is MPW életútjával!

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram