Hirdetés
Hirdetés

„Magyarország agyonhallgatott borászata voltunk idáig” – Interjú Varjas Saroltával és Kövesdi Zsófiával – Jammertal Borbirtok

2022. március 16.
Az elmúlt hónapokban számos médiaszereplés és sajtómegjelenés foglalkozott a villányi borsikerrel: 2021 nyarán a világszinten jegyzett Concours Mondial de Bruxelles borversenyen a Jammertal Borbirtok 2015-ös Cassiopeia Merlot-ját a világ legjobb vörösének választották meg a versenyre nevezett mintegy 7500 palack, a világ csúcsvörösborait is számláló teljes mezőnyből. A borbirtok arca dr. Szűcs Róbert, orvosból lett borász, de a borbirtok mindennapi működéséért nők felelnek. Az ügyvezető Varjas Saroltával és a fiatalsága ellenére nagy szakmai tapasztalattal bíró főborásszal, Kövesdi Zsófiával beszélgettünk.
Hirdetés

A tavaly „világelső” címet nyert vörösborotok kapcsán sokat lehetett hallani rólatok az elmúlt időszakban a médiában. Itthon ezelőtt szélesebb körben ismeretlen volt a Jammertal név, jóllehet immár húsz éve működik a borászat.

Varjas Sarolta: Én csak úgy szoktam fogalmazni, hogy mi vagyunk Magyarország agyonhallgatott borászata. Valóban a 2021-es díj jelentett változást ebben, azt gondolom, hogy itt az ideje végre előlépnünk.

Kövesdi Zsófia: A teljes képhez hozzátartozik az is, hogy mi az elmúlt tíz évben tudatosan külföldi piacokat céloztunk meg. A Jammertal-sorozatot – Grand, Blue Sky és Villányi Franc – azért hoztuk létre, hogy a magyar vásárlók számára egy megfizethető prémium kategóriát tudjunk kínálni.

A borértők valójában már ismerik a Jammertal Borbirtok-borokat. Ha jól tudom, a belső tagsági körötök és bortrezorotok már jó ideje működik.

Varjas Sarolta: Rólunk egészen idáig sok szó nem esett a hazai médiában, de a borfanatikusok már megtaláltak bennünket. 2004 óta vannak törzsvásárlóink, és 2006-tól, amióta megnyitottuk a látogatóközpontunkat, működik a tagsági körünk.

Varjas Sarolta és Kövesdi Zsófia, Jammertal Borbirtok

A régi tagok biztosan mosolyognak az utóbbi hónapok egymást követő médiaszereplésein, hiszen ők már akár másfél évtizeddel ezelőtt felfedeztek titeket maguknak.

Varjas Sarolta: Ők végig követték az utunkat, ismerik és nagy örömünkre szeretik is a borainkat... Ők pontosan tudnak a több mint negyven arany- és nagyaranyéremről is, amit a világ számos borversenyéről elhoztunk.

Mivel jár a tagsági körötökben való részvétel?

Varjas Sarolta: Ez egy évente megújuló tagság, amelyben biztosítjuk, hogy a tagjaink mindig elsőként kóstolhassák a legújabb tételeket, még a piacra kerülés előtt. A gasztrohelyszínünkön borkóstolókkal egybekötött ebédeket és vacsorákat tartunk, illetve a tagok különböző kedvezményes és kiváltságos jogokkal bírnak.

Fotó: Jammertal Borbirtok

Kövesdi Zsófia: Szerintem azt is elárulhatjuk, hogy a trezorosok számára most az egyik legnagyobb kedvezményünk, hogy jelenleg ők az egyetlenek, akik megkötések nélkül vásárolhatnak a Concours Mondial de Bruxelles-en világelsőnek választott Cassiopeia Merlot 2015-ből, ugyanis a hatalmas mértékben megnövekedett az érdeklődés miatt ez a bor nem trezor tagoknak csak borcsomagokban érhető el.

Sarolta, rólad úgy tudom, hogy nincsen személyes kötődésed a borokhoz. Ezzel együtt hogyan tudsz immár évtizedes viszonylatban motivált maradni a Jammertal Borbirtok vezetői feladataiban?

Varjas Sarolta: Rólam köztudott, hogy egyáltalán nem is iszom alkoholt. Én a borbirtokot egy óriási és gyönyörű kihívásnak élem meg, a munka rám eső részének minden folyamatával együtt. Az is tény, hogy én a saját birtokunk megvásárlása előtt még sosem jártam borospincében. Ez azért is érdekes, mert a Balatonon nőttem fel, tehát láttam én már szőlőt, mégsem volt kapcsolódásom a borhoz. A kérdésedre válaszolva a motivációmat két dolog biztosítja. Az első, hogy én alapvetően nagyon szeretek építeni, a második pedig az, hogy működtetni még jobban. Ha a gazdasági tevékenységeink teljes körét nézzük, összességében nagyon vegyes képet mutatunk, ugyanis teljesen eltérő témakörökben vagyunk jelen, mindeközben én kommunikációs és szállodaipari végzettséggel rendelkezem.

Varjas Sarolta ügyvezető, Jammertal Borbirtok

Az orvosi műszerek nemzetközi kereskedelméről mesélt már Szűcs Róbert nekünk. Mivel foglalkoztok még?

Varjas Sarolta: Igen, az egészségügyi beszállításokon kívül 12 éven át – úttörő jelleggel megvalósított - szívkatéteres laborokat üzemeltettünk Miskolcon és Debrecenben. Annak a vállalatnak egyedüli vezetője voltam nőként – ezen a területen országos szinten –, és bár nem vagyok orvos, de a vállalkozás működtetéséhez természetesen megtanultam a kötelező szakmai alapokat. Ezenkívül van még érdekeltségünk CNC-fémmegmunkáló üzemben Csepelen, illetve egy ékszergyártó cégben is. Ezek teljesen különböző gazdasági struktúrák, melyek mindegyikében meg kellett találnom a helyemet, és meg kellett ismernem a folyamatokat. Ez a borászattal is pontosan így van.

Amikor a dr. Szűcs Róberttel készült korábbi interjúnkban tulajdonostársat említett, te voltál az?

Varjas Sarolta: Igen.

Kövesdi Zsófia: Hozzáfűzném borász szemmel,hogy ha az ember elmegy a Jammertal Borbirtokra, egy professzionális rendszert lát, amely a világon bárhol megállná a helyét, és nem egy klasszikus értelemben vett családi vállalkozás jut az eszébe.

A Jammertal Borbirtok vezetését meghatározza a női jelenlét. Szándékos volt a női főborász választása?

Varjas Sarolta: Sosem felejtem el, hogy a 2000-es évek elején, a borászat építésekor azt gondoltam, hogy a borászkodás és egy borászat igazgatása férfiszakma. Ma már nem látom így. Az élet igazolta, és a saját példámon is látom, hogy nincs olyan, hogy férfi és női szakma, férfi és női pozíció. Afelé halad a világ, hogy a nők ugyanúgy helyt tudnak állni, és ugyanúgy ki tudnak teljesedni, mint a férfiak. Nem kerestünk női borászt, egyszerűen csak így alakult. Egymásra találtunk, mi pedig nagy örömmel üdvözöltük Zsófit ezen a poszton. Az is igaz, hogy mára szinte minden vezető pozíciónkban nők vannak, kivéve a szőlészünket, Nagy Zsoltot.

Varjas Sarolta és Kövesdi Zsófia, Jammertal Borbirtok

Zsófi világlátott, Franciaországtól Portugálián át Új-Zélandig több jelentős borvidéken tanult és dolgozott. Ezek a referenciák voltak döntők a főborász pozícióra való kiválasztásakor?

Varjas Sarolta: Részben igen, de egyáltalán nem csak ezek számítanak. Gyakorlatilag mindenhez nagyon hasonló a megközelítésünk. Ha ki kellene emelnem egy szempontot, akkor ez az előre tervezés, a preventív gondolkodás, ami Zsófinak is nagy erőssége, számunkra pedig komoly biztonságérzetet ad. Nem számít átlagos, megszokott munkametódusnak a borászatokban itthon, hogy fél-egy évre előre gondolkodjanak, bizonyos kérdésekben pedig évekre előre tervezünk.

Kövesdi Zsófia: Előre egy évre megvan a palackozási tervem a dugóvásárlástól a palacktároló konténerekig. Semmilyen beszerzési és logisztikai feladatot nem hagyok a szüreti időszakra. 500 ezer palack prémium vörösborra van optimalizálva az üzemünk. Ez egy teljesen más kategória, mintha ugyanennyi rozéval kellene foglalkoznom. Ez a szakma „ nehézsúlyú" súlycsoportja. A vörösek hordóban érlelődnek, ami jóval kisebb tárolási egységeket jelent. A prémium minőség napi szinten rengeteg odafigyelést, foglalkozást igényel.

Fotó: Jammertal Borbirtok

Zsófi, neked is igazán határozott a fellépésed, jóllehet nagyon fiatal, 29 éves és mindehhez egy feltűnően csinos nő is vagy. Elfogad a borászszakma, vagy küzdelmes az út?

Kövesdi Zsófia: Igen, rá szoktak csodálkozni, de én nem szoktam ezen gondolkodni, nekem természetes, hogy ezt a pozíciót töltöm be, és itt tartok. Semmiféle gondot nem okoz, sem a birtokon a mindennapi munkában, sem, ha egy szakmai beszélgetésbe csöppenek bele. Nem zavar, ha fel kell szólalnom egy konferencián tizenkilenc másik férfi borász mellett egyedüli nőként. A magánélet persze már más, ott mindez néha sokkal nehezebb. (Nevetve.)

Varjas Sarolta: Igen, ráadásul a határozottságot, a távolságtartást, a döntésképességet és az arroganciát nagyon vékony falak választják el egymástól. Pontosan tudom, mire gondol Zsófi, ezzel mind a ketten találkozunk a mindennapjaink során. Sok férfit meg tud riasztani már az is, ha egy nő magabiztosan végig tudja vinni a gondolatait alany-állítmány-pontokban. Az pedig különösen, hogy képesek felelősségteljes döntéseket hozni. Ezt sokan nem nagyon kedvelik. Mi viszont annál inkább értékeljük, hogy több mint 200 kilométeres távolságból is rábízhatjuk Zsófira a napi döntéseket.

Friss büszkeségetek az Ars Poetica Chardonnay. Ezt a fajtát korábban nem lehetett megtalálni a portfóliótokban.

Kövesdi Zsófia: Az Ars Poetica sorozatban olyan borokat tudunk bemutatni, amelyek nem a Jammertal Borbirtok klasszikus portfóliójának részei. Ez új utak, új borok, stílusok megmutatására ad lehetőséget. Nagyon szerettem volna, hogy legyen egy chardonnay-nk is, jóllehet nem erről a szőlőfajtáról híres a borvidék. Találtam hozzá nagyon jó alapanyagot, nagy fantáziát láttam benne, ezért született meg ez a bor. Fontosnak érzem, hogy a maga keretein belül kiemelt figyelmet élvezzen.

Kövesdi Zsófia főborász, Jammertal Borbirtok

Mégis a saját borodként hivatkoztok rá, nem igaz?

Kövesdi Zsófia: Felmerül a kérdés, hogy mit is jelent a saját bor. Minden borászatban, így nálunk is, megvannak azok a tételek, amelyeket minden évben szeretnénk reprodukálni. Így a Cassiopeia- és a Koh-I-Noor-sorozatnak is megvan már saját stílusuk, azok a minőségi és formai követelmények, amelyeknek meg kell felelniük. Az Ars Poetica-sorozatban kötetlenebb módon közelítjük meg a borvidék adottságait. A pinot noir után a chardonnay esetében is teljes szabadságot élveztem, hiszen nem volt múltja a borbirtokon.

Ars Poetica Chardonnay 2020, Jammertal Borbirtok

Varjas Sarolta: A borkészítés a szakmaiságon túl nagy fokú kreativitást is igényel. Amikor Zsófi jelezte, hogy szeretné megpróbálni ezt a tételt, mi támogattuk ebben, biztosítva róla, hogy bízunk az elképzeléseiben, függetlenül attól, hogy milyen gazdasági sikere is lesz ennek bornak.

Kövesdi Zsófia: Számomra nagyon megindító pillanat volt, amikor egy trezortalálkozón bemutattuk ezt a chardonnay-t, mert azt gondolom, ezt a bort nem sok hazai borászatban készíthettem volna el. A pinot noir és chardonnay után elkészítettem egy syrah-t is, ami február vége felé jelent meg a piacon az Ars Poetica-sorozat újabb tagjaként.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram