Hirdetés
Hirdetés

Lírai vallomás az ételről: Ezeréves szakácskönyv Bagdadból

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. április 29.
Azt gondolják, hogy az élményszerűen megírt szakácskönyvek a huszonegyedik század termékei? A több mint ezer éve megírt, Bagdadban talált szakácskönyv több, mint receptgyűjtemény. Lírai vallomás az ételről, aminek élvezete régebbi, mint hinnénk.
Hirdetés

A bagdadi kalifák rendszeresen adtak legendás lakomákat. Az asztalok roskadoztak az ételektől, a vendégeket pedig sokszor kérték meg, hogy öntsék versekbe vagy dalokba az élményeiket. Így tett al-Mustakfi kalifa is, hagyományt teremtve az étel és ital ünneplésének.

A kulináris élvezetek megéneklése a középkori iszlám világában mindennapos volt – szemben az európai hagyománnyal, amelyben ehhez hasonlót ebben a korszakban nem találni. A gazdagnak számító, kultúrájáról, tudósairól és művészeiről híres Bagdadban az emberek nem csak élvezték a finom falatokat, hanem élvezettel beszéltek is róla. Ez Európában nem volt illendő, a táplálék a test üzemanyaga volt, lelkesedni érte a falánkség és a testiség bűnére utalhatott. Az iszlám azonban sokkal engedékenyebb volt ezen a téren.

Képek forrása: www.muslimheritage.com

A 10. században Bagdad valóságos kulturális és művészeti központtá vált. Az Abbaszida-dinasztia alatt aranykorát élte, növekedett méretben és gazdagságban is. Gyakran álltak meg karavánok a városban, ami szintén jót tett a kulturális keveredésnek. A világ leggazdagabb, legspirituálisabb helyei közé tartozott.

Tanítók, bölcsek, költők, filozófusok, kalifák élvezték e sokszínűség gyümölcseit. Divatossá vált a szakácskönyvek és receptgyűjtemények írása is – könyvnyomtatás híján kézzel. 1400 előtt az arab világban önmagában több szakácskönyv íródott, mint a világ többi részén összesen. Húsz szakácskönyv, 615 ételrecept és kulináris témájú dalok tömkelege maradt ránk ebből az időből.

Képek forrása: www.muslimheritage.com

Több mint ezeréves sorok

A kalifák konyhájának krónikája ezen szakácskönyvek egyik legkorábbi képviselője. Szerzője ismert, a neve Ibn Sayyar al-Warrāq.

A szakácskönyv feltűnően praktikus, kitér az elrontott ételek megmentésétől kezdve az étkezési etikettig.

Első húsz fejezete nem is tartalmaz recepteket, helyette az élelmiszereket és a húsfélék tulajdonságait taglalja. A bagdadi előkelőségek gyakran fogadtak fel európai orvosokat, akik a görög medikusiskola elveit követték, aszerint pedig a betegségekkel küzdők jobb, ha csak zöldséget, húst pedig nem esznek.

Újrakiadás angol nyelven

A Bostoni Egyetemen létezik egy Az ételek története című kurzus. A diákok több ételt is elkészítettek az ősi szakácskönyvből. Meglepő vagy sem, a végeredmény igencsak hasonlított a mai iraki konyha klasszikusaira.

Egy újraalkotott fogás / Forrás: www.atlasobscura.com
Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram