Hirdetés
Hirdetés

Lencse, kolbász, disznóláb – Gianni az olasz újévi lakomákról mesél

SZERZŐ: DiningGuide
2019. december 27.
Újévi babonákból nincsen hiány Olaszországban sem, meséli Gianni. "A lencse Magyarországon és Olaszországban is a bőség és gazdagság szimbóluma, ezért van ahol lencsével megtöltött pénztárcát is ajándékoznak szilveszterkor. Újévkor, különösen délen, a hagyomány szerint hosszú tésztából készült ételeket, makarónit, spagettit esznek, hogy jó hosszú legyen az életük."
Hirdetés

Olaszországban minden város, minden falu más, ám abban mégis közösek, hogy minden városnak, minden falunak akad legalább egy saját ételspecialitása. A főzési kultúrát, a főzési szokásokat a földrajzi adottságok, a történelem és az éghajlat is alakítják. Olaszország régióit, konyháit egyebek közt a változatos tengerpartok, a hegyvidékek, a dombok, a síkságok és völgyek alakították annyira sokfélévé. De aztán eljön a La Festa di San Silvestro, vagyis Szent Szilveszter ünnepe, amikor az irigylésre méltó sokféleség ellenére a római kor óta népszerű lencse Olaszországban is mindenütt asztalra kerül, akárcsak Magyarországon – kezdi az új esztendő első történetét Gianni.

Lencse disznólábbal, kolbásszal

Emilia-Romagna tartományban szilveszterkor a lencsét leginkább töltött disznólábbal, egy zampone nevű modenai specialitással fogyasztják (Zampone con lenticchie). Szilveszterkor elterjedt a sertés csülök és a malachús is, de mégis a kolbász a legkedveltebb a lencsével (Salsicchia con lenticchie). „Umbria gasztronómiai fővárosában, a porchettájáról is híres Norciában az apróbb barna lencséhez a város híres kolbászait adják, és más helyeken is a helyi kolbászokat kedvelik leginkább.” – meséli Gianni. Sokfelé, különösen Veneto tartományban népszerű az újévi lencséhez a cotechino, egy szalámihoz hasonló termék, amit azonban – mint megtudjuk - főzni, melegíteni kell.

Hirdetés

A lencse Magyarországon és Olaszországban is a bőség és gazdagság szimbóluma, ezért van ahol lencsével megtöltött pénztárcát is ajándékoznak szilveszterkor. Újévkor, különösen délen, a hagyomány szerint hosszú tésztából készült ételeket, makarónit, spagettit esznek, hogy jó hosszú legyen az életük. Ahogy azt Gianni karácsonykor, a „Panettone e Pandoro” című írásban már említette, a panettone és pandoro szilveszterkor és újévkor is az asztalra kerül. Érdekes olasz babona szerint az esztendő utolsó vacsoráján együnk tizenkét szőlőszemet, s minden szemnél kívánjunk valamit. „Ha jól csináljuk, igaz is lesz.” – nevet Gianni. A szilveszteri lencséhez proseccot igyunk, s abból is a legjobbat, ha lehet, hiszen már az évet búcsúztatjuk. Ahogy az olaszok is mondják: „Anno nuovo. Vita nuovo.” Új év, új élet, aminek Olaszországban, különösen Nápolyban, és tőle délre, vicces megnyilvánulása is van.

Lancio dei cocci

Olaszországban újévkor igencsak tanácsos a fejünk fölé nézni, mivel régi hagyomány szerint, sokan ekkor szabadulnak meg régi kacatjaiktól. Ez a szokás a lancio dei cocci (cserepek kidobása). Az ünnepi lomtalanítást az ablakon keresztül végzik. A „lomtalanítás” egyik értelme, hogy zajosan és látványosan elűzzenek minden rosszat, ami az elmúlt év során történt. „Nápolyban ma is élő tradíció, hogy az emberek szilveszter éjjelén a megunt, régi tárgyaikat kidobálják az ablakon át az utcára” – meséli széles mosollyal Gianni. Nápolyról egyébként sokan úgy tartják, hogy itt a legszebb az olasz szilveszterek egyik legfontosabb kelléke, a tűzijáték.

Tűzijáték

A régi babona szerint, a zaj, a hangos durrogtatások elriasztják a gonosz démonokat, szellemeket. Ezért aztán elképzelhetetlen a szilveszter petárdák, tűzijátékok, és persze a pezsgős üvegek durrogása nélkül.

A piros bugyi szimbolikája

„A piros fehérnemű nem csak a szerelemre, szenvedélyre és termékenységre utal – meséli Gianni – de szilveszterkor sok minden másra is.” A piros az élet és a halál szimbóluma is egyszerre, ezért a piros az új év, az újjászületés, és az elmúlt év, a halál színe is. „Emellett a piros a rontó szellemek ellen is jó, abból pedig mindig és mindenhol akad.” – mondja félreérthetetlen mosollyal Gianni. Az előbbiek miatt, szilveszterkor sokan vesznek fel piros alsóneműt, vagy valami piros ruhadarabot Olaszországban.
Tombola

A 18. században, Nápolyban született különleges Nápolyi Tombola sajátos olasz karácsonyi-szilveszteri közösségi játék, aminek az alapja egy hajdani Álmoskönyv, a Smorfia Napoletana volt. A története jól mutatja az olaszok játékkedvét és leleményességét. „A 18. században ugyan legális volt a szerencsejáték, de az egyház attól még nem nézte jó szemmel, ezért a karácsonyi ünnepek idejére végül be is tiltották” – meséli Gianni. Ennek aztán a nép nem nagyon örült, ezért kitalálták a lottóhoz hasonlító tombola játékot, amit az ünnepek alatt is játszhattak a családban, vagy a barátaikkal.

Hirdetés

Fagyöngy

A fagyöngy a világ legtöbb helyén a karácsonyhoz kötődik, azonban Olaszországban sokkal inkább a szilveszterhez. Fagyöngyöt kapni virágnyelven annyit jelent, hogy „csókolj meg”. S, hogy ez mennyire így van, mutatja, hogy Olaszországban a szilveszter éjféli csók a fagyöngy alatt különös becsben áll. „Ha éjfélkor a fagyöngy alatt csókolnak meg, akkor az segít majd abban, hogy az újesztendőben megtaláld az igazi szerelmet” – tudjuk meg végezetül Giannitól.

Boldog újesztendőt kívánok nektek,
köszönöm, hogy idén is velem voltatok!

Gianni

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram