Hirdetés
Hirdetés

La Romanée-Conti -A burgundiai klasszifikációs rendszer  piramisának csúcsára ezt a nevet írták

SZERZŐ: Király Márton
2022. november 6.
Az apró ültetvény idős tőkéi valami olyat tudnak, ami sehol a világon nem található meg máshol. Ez Burgundia színe-java, a kvintesszenciálisan európai pinot noir, a legarisztokratikusabb arca az Óvilág vörösborainak. Legenda és hagyomány, történelem és irodalom, csillagászati árak, és egy kőkereszt, ahol számos borrajongó fényképezkedett már. Romanée-Conti.
Hirdetés

A legjobb fekvésű, szőlőtermesztésre leginkább alkalmas területeket számon tartó burgundiai klasszifikációs rendszer összetett, és talán elsőre bonyolult is, de minden eleme egyetlen célt szolgál; a legjobb dűlők felkutatása, értékeinek kiaknázása, és minőségének megőrzése.

Burgundia hatalmas borvidék, közel harmincezer hektáron folyik itt szőlőművelés, borkészítés, ide tartozik Chablis, a Côte d’Or, Beaujolais, Macôn is. Ennek az irdatlan földterületnek azonban csak egy egészen kivételes kis szelete az, ami a világ talán legjobb, de egészen biztosan legdrágább borait adja. Ritka szerencsésnek mondhatja magát az a szőlész, az a borász, aki magáénak mondhat legalább csak néhány tőkét a világ legjobbnak tartott pinot noir és chardonnay szőlőknek otthont adó dűlőin. Ha meglátjuk a Musigny, a Ruchottes-Chambertin, a Clos Saint-Denis szavakat egy borospalack címkéjén, biztosak lehetünk abban, hogy Burgundia egyik legjobb dűlőjének termését kortyoljuk. A fenti nevek mögött azonban rengeteg pincészet állhat, nem ritka, hogy egy-egy jobb területnek több tucatnyi tulajdonosa is van, s mind hirdeti a csodás dűlő nevét borának palackján.

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

Létezik azonban az a szerencsés együtállás is, amikor egy legendásan jó bort adó területnek egyetlen gazdája van. A hihetetlenül ritka monopol-dűlők között, a Grand Cru besorolású területeken valóban a világ leghíresebb, legdrágább, és talán legjobb borait termelik. A Monopole Grand Cru területek listájáról azonban kiemelkedik egy név, amely minden bizonnyal minden Burgundia-rajongónak ismerősen cseng. A Romanée-Conti Grand Cru legendás terület, innen származik a világ legdrágább pinot noir bora.

Az apró ültetvény idős tőkéi valami olyat tudnak, ami sehol a világon nem található meg máshol. Ez Burgundia színe-java, a kvintesszenciálisan európai pinot noir, a legarisztokratikusabb arca az Óvilág vörösborainak. Legenda és hagyomány, történelem és irodalom, csillagászati árak, és egy kőkereszt, ahol számos borrajongó fényképezkedett már. Romanée-Conti. Kevés olyan név van a bor világában, aminek ennyire ünnepélyes csengése lenne. Egy erős mezőnyben indulva vált világhírűvé, egy olyan borvidéken, ahol egymást érik a világhírű területek. Mégis mi teszi ezt a kevesebb, mint kéthektáros földdarabot a borvidék koronaékszereinek legfényesebb gyémántjává? Ki az a borász, aki a világ legértékesebb borát készíti el évről-évre, Hogyan zajlik a szüret egy olyan szőlőben, ahol a szőlőfürtök gyakorlatilag a saját súlyukat érik aranyban? És miért kerül egy palack vörösbor töbmillió forintba?

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

Dűlőtörténelem

A Romanée-Conti dűlő vörösborát hosszú ideje tartja számon a történelem. A párizsi érsek egy 1780-as feljegyzésben úgy hivatkozott erre a borra, mint „palackba zárt bársony és selyem.” A francia forradalom idejéből, 1794-re datált feljegyzés is elismerően nyilatkozik a területről, amkövetkezőket írják róla:

„Ez a szőlőültetvény kiváló minőségű borairól híres. Vosne szőlőterületen belüli fekvése a legelőnyösebb a szőlő tökéletes éréséhez; nyugaton magasabban fekszik, mint keleten, így minden évszakban a nap első sugarait kapja, és így a nap nagy melegének lendületét kiválóan hasznosíthatja..... Nem titkolhatjuk, hogy (a La Romanée –Conti) bora a legkiválóbb a Côte d'Or, sőt a Francia Köztársaság összes szőlőterülete közül: ha az időjárás engedi, ez a bor mindig kitűnik a többi kedvelt termőhely borai közül; ragyogó és bársonyos színe, hevessége és illata minden érzékszervet elbűvöl. Jól tartva, a nyolcadik vagy tizedik évjárathoz közeledve is csak fejlődik…”

Hirdetés

Az idén júliusban elhunyt borszakíró, Burgundia szakértője Clive Coates a következőképpen jellemezte: „a legtisztább, legarisztokratikusabb és legintenzívebb pinot noir, amit csak el lehet képzelni. Nem csak nektár: mérce, amellyel minden más burgundit meg lehet ítélni."

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

A jelenleg Romanée-Conti néven ismert szőlőültetvénynek az évszázadok során számos más neve volt. Eredetileg Cru de Clos néven volt ismert, amikor még az egyház tulajdonában volt, amely akkoriban a mai Grand Cru dűlők nagy részének tulajdonosa volt.

1631-ben a szőlőültetvény házasság útján Philippe de Croonembourg flamand birtokosra szállt, aki Saint-Genois ura volt. 1631-ben a dűlő neve La Romanée-re változott, de nem tudni, hogy ez a név mire utal, vagy honnan származik.  A név megtévesztő lehet, hiszen a dűlő közvetlen szomszédságában található egy, szintén La Romanée nevű terület, a kettő azonban nem ugyanaz, és a két ültetvény mindig is külön tulajdonban volt.

Az 1750-es években a La Romanée borának ára már hat-hétszerese volt a környék vörösborainak.

1760-ban a szőlőbirtokot Jean-François Joly vásárolta meg André de Croonembourg-tól, Louis François de Bourbon, Conti hercegének a megbízásából. A szőlőt már akkoriban is nagy becsben tartották, és a herceg magas árat, 8000 livre-t fizetett érte. (Ez azonban csak a nyilvánosság előtt prezentált összeg, a történészek biztosak benne, hogy másik, nagyobb summa is gazdát cserélt az asztal alatt...)

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

A nyilvános összeg is majdnem tízszerese volt annak az árnak, amelyet tíz évvel korábban egy másik nagyra becsült szőlőültetvényért, a Clos de Bèze-ért fizettek. A legenda szerint ez a magas ár a Conti hercege és Madame Pompadour között zajló licitháború eredménye, azonban mára bebizonyosodott, hogy csak egy mítosz, amelyet a közeli Vosne lakói találtak ki és terjesztettek el, hogy tovább hogy növeljék a szőlőültetvény presztízsét és misztikumát. 1764-ben Conti herceg átnevezte a dűlőt, hogy a saját nevét is benne legyen, így kapta meg mai nevét az ültetvény. A herceg tulajdonlása alatt a bort saját fogyasztásra megtartotta, ebben az időben a bor kereskedelmi forgalomba nem került.

1793-ban, a francia forradalmat követően a Romanée-Conti-t az állam elkobozta az utolsó Conti hercegtől, és 1794-ben elárverezték, a La Tâche-csal (másik Grand Cru terület) egy időben. A Romanée-Conti-t végül Nicolas Defer de la Nouerre vásárolta meg, aki 1819-ben 78 000 frankért eladta Julien Ouvrard-nak. 1869-ben adták el utoljára, amikor Jacques-Marie Duvault-Blochet, a de Villaine-ok (köztük egy bizonyos Aubert de Villaine) őse, a Domaine de la Romanée-Conti-t ma is birtokló két család egyike vásárolta meg.

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

A Romanée-Conti volt az egyik utolsó burgundiai szőlőültetvény, amelyet a filoxérajárvány kitörése után új oltványokkal telepítettek újra, pedig a betegség miatt a termésmennyiség az utolsó években folyamatosan csökkent. A filoxéra előtti borok utolsó évjárata 1945 volt, amikor a termés a mai termésmennyiségnek csak egy tizedére, azaz hektáronként körülbelül 2,5 hektoliterre csökkent. Ez azt jelentette, hogy ebben az évjáratban mindössze 600 palackot készítettek. A nagyon kis mennyiségű termelés és a bor folyamatos fogyasztása ellenére az évtizedek során több ezer, állítólagosan 1945-ös Romanée-Conti bornak feltüntetett palackkal kereskedtek, köztük olyan nagyméretű palackokkal, magnumokkal is, amelyeket a pincészet abban az évjáratban biztosan nem töltött le. A ’45-ös Romanée-Conti palackok nagy része tehát hamisítvány.

Az 1945-ös szüret után az öreg, beteg tőkéket kivágták, az ültetvényt pedig néhány évig pihenni, parlagon hagyták. A szőlőültetvényt 1947-ben újraültették, és az újratelepítés után 1952-ig nem készültek Romanée-Conti borok, a tőkék ekkor hozták első olyan termésüket, mely méltó volt a pincészet híréhez.

A legendás birtok történetéből nem hiányoznak a hátborzongató, krimibe illő sztorik sem. 2010 januárjában a szőlőültetvény zsarolási kísérlet áldozata lett. Egy üzenetet hagytak a szőlőben, amelyben a szőlőültetvény mérgezéssel való elpusztításával fenyegettek, ha a pincészet nem fizet egymillió eurót a zsaroló számára. Hogy komoly szándékukat bizonyítsák, a zsarolók két szőlőtőkét gyomirtóval el is pusztítottak. Egy akció keretében sikerült elfogni az elkövetőt, Jacques Soltyst, aki később öngyilkos lett a börtönben. A fia, Cédric, aki bűntársként működött közre, nyolc hónapot ült börtönben az ügyben játszott szerepéért…

Árképzés

De miért tartoznak a Domaine de la Romanée-Conti borai a világ legdrágább borai közé? A válasz a következő tényezők kombinációja: nagyon magas minőség, hírnév és exkluzivitás, valamint az ezekből fakadó kereslet és kínálat.

A birtok zászlósbora a Romanée-Conti Grand Cru. A palackonkénti több tízezer eurós árcédula mára kultikus státusszal párosul, és a fenséges minőséghez kapcsolódik a borértők fejében. Évente mindössze 5000 palackot állítanak elő.

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

Egyszerűen nem lehet többet termelni a magas minőség fenntartása mellett, hiszen a szőlőterület mindössze 1,8 hektár. Ha az évjárat kiválónak bizonyul, a kereslet az adott bor iránt természetesen még inkább megnő, ez pedig még inkább felhajtja az árat.

A Domaine de la Romanée-Conti pincészetnek - mely leghíresebb dűlőjéről nevezte el önmagát - valamennyi bora nagyon keresett. A palackokat gyakran egypalackos, egyedi díszdobozokban árulják. A pincészetnek a La Romanée-Conti bora mellett létezik a "belépőszintű" Corton nevű bora amely még mindig több mint 1000 euróba kerül. De a szintén kiváló Monopole La Tache-ért több mint 4000 eurót kell már fizetni. A bor ritkán kerül azonnali elfogyasztásra, egy-egy jobb évjárat inkább hosszútávú befektetésként szolgál.

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

A Domaine de la Romanée-Conti területi és borai

A tartomány összesen nyolc különböző bort termel, nyolc parcellából. Két dűlőnek ők a kizárólagos tulajdonosai is. Mindegyik parcella Grand Cru minősítéssel rendelkezik. A borászat nyolc Grand Cru területe, melynek nevét a boraik is viselik a következő:

- Romanée-Saint Vivant

- Grands Echézeaux

- Echézeaux

- Le Montrachet (Chardonnay)

- La Tâche (Monopoloe)

- Le Richebourg

- La Romanée-Conti (Monopole)

- Corton

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

A legdrágább palack

A Sotheby's 2018-as New York-i árverésén 558 000 dolláros rekordárat fizettek egy 1945-ös (nem hamisítvány) La Romanée-Contiért. Abban az évben, mint írtuk is mindössze 600 palack készült erről a dűlőről. A palack egy magángyűjteményből származott, és az aukció előtt egy átlagos palack Romanée-Conti árára, 32 000 dollárra becsülték.

Ki vezeti a pincészetet?

A Domaine de la Romanée-Conti 1869 óta két család közös tulajdonában van. 1869-ben Jacques-Marie Duvault 79 éves korában megvalósította álmát, és megvásárolta a Romanée-Conti-t. Halála után a birtokot két lánya között osztották fel, akik közül az egyik átadta a részét a lányának, Gabrielle Chambonnak. Ő pedig nagynénjének, Henriette Dupuis-nak adta azt. Amikor ő meghalt, az örökség a nővérére és unokahúgaira szállt. Ezután Jacques Chambon és nővére, Marie-Dominique Gaudin de Villaine, született Chambon tulajdonába került. A mai napig a Gaudin de Villaine család birtokolja a birtok felét.

Jacques Chambon 1942-ben eladta a saját birtokrészét Henri Leroy-nak, aki aztán továbbadta azt lányainak, Pauline Roch-nak és Marcelle (Lalou) Bize-Leroy-nak. Ettől kezdve a borászat két család tulajdonában volt. Lalou Bize-Leroy Aubert de Villaine-nel együtt társigazgató lett. A stafétabotot ezután Henry-Frédéric Roch vette át. A mai képviselők Aubert de Villaine és Perrine Fenal, Lalou Bize-Leroy lánya.

2022 márciusában De Villaine bejelentette, hogy közel 60 év munka után, az év végén lemond a birtokigazgatói tisztségről.

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

1965-ben, amikor Aubert átvette a stafétát, a borászat még nem rendelkezett azzal a státusszal, amivel ma. Nagy szerepet játszott a Domaine de la Romanée-Conti sikerében. Az ős szerepe is mutatja, hogy ez valóban egy családi vállalkozás, és hogy az elmúlt 150 év során számos családtag irányította, fejlesztette, vitte sikerre ezt a gyönyörű borászatot.

Szőlőművelés

A Domaine Romanée-Conti a tökéletességről szól. A pincészet 2008 óta biodinamikus módon műveli saját szőlőültetvényeit. Ez jobb egyensúlyt, nagyobb harmóniát és komplexitást hivatott eredményezni. Ezt megelőzően a szőlőtőkék kezelése már teljesen biológiai volt.

A szüretet kézzel végzik, a fürtöket igen alapos válogatásnak vetik alá, hogy csak a tökéletesen érett, és tökéletesen egészséges szemek kerülhessenek prés alá.

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

Mitől olyan különlegesek még a Domaine Romanée-Conti szőlőültetvényei?

A szőlőültetvények a Côte d'Or dombjain helyezkednek el, kissé kiemelkedve közvetlen környezetükből. A magasabb fekvésnek köszönhetően a talaj más szerkezetű; jobb vízelvezetésű, kevésbé agyagos, de sok benne a mészkő. A dombok biztosítják a megfelelő benapozottságot. Mindent egybevetve, tökéletes hely ez a pinot noir számára. A szőlőültetvények ráadásul az UNESCO világörökségi listáján is szerepelnek. De Villaine, a pincészet társigazgatója több éves lobbizása és kutatása után a Côte de Beaune és Côte de Nuits-i szőlőterület 2015 júliusában megkapta a világörökségi státuszt. Ez még egyedibbé teszi az Aranypart dűlőit.

Soha meg ne próbáld jellemezni!

Borról nehéz írni, hibátlan és nagyszerű borról pedig közel lehetetlen. A Romanée-Conti pinot noirja iskolapéldája ennek a nehéz helyzetnek, aki kóstolta, tudja miért, aki még nem, az elképzelni is nehezen tudja. Roald Dahl angol író az, aki talán a legtalálóbban foglalta össze, hogy milyen érzés találkozni minden vörösborok királynőjével. regényének főhőse apjával együtt üldögél a birtokot keretező sziklafalon, a bejárat mellett emelt híres kőkereszt mellett, amikor elhangzanak a következő szavak:

Fotó: facebook.com/ Domaine de la Romanée-Conti

„Emlékszem, ahogy atyám ott ült a falon, (…) a pompás jelenet felé mutatott, és azt mondta: A világ leghíresebb földdarabjának a szélén ülsz, fiam! Nézd csak meg! Alig két hektár vörösagyag, teli kovakővel! Ez az egész! De ebből a szőlőből, amit most szüretelnek, olyan bor lesz, ami császár a borok között. Szinte nem is lehet megszerezni, olyan kevés van belőle! Ezt a palackot, amit most iszunk, tizenegy évvel ezelőtt hoztam innen. Szagold meg! Szívd be a bukéját! Kóstold meg! Idd ki! De soha meg ne próbáld jellemezni! Ezt az ízt nem lehet szavakba önteni! Ha az ember Romanée-Contit iszik, az olyan, mintha egyszerre volna orgazmusa az orrában meg a szájában!”

Forrásaink voltak:

1 2

Roald Dahl 1980-ban megjelent My Uncle Oswald című regényét Szilágyi Tibor fordította

Tovább olvasok:

 

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram