Hirdetés
Hirdetés

Kétmillió olasz kérése az ENSZ-hez, a jelszó: nápolyi pizza

2017. november 29.
Nem érezzük túlzásnak az olaszok összefogását a nápolyi pizzáért: miután kétmillióan aláírták a petíciót, jövő héten hivatalosan is az UNESCO elé kerül a pizza megalkotóinak kérvénye. Az ENSZ világörökségnek nyilvánított értékei között elsőként nem ételek jutnak az eszünkbe. Pedig az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 2009-ben létrehozta a Szellemi kulturális örökség listát, […]
Hirdetés

Nem érezzük túlzásnak az olaszok összefogását a nápolyi pizzáért: miután kétmillióan aláírták a petíciót, jövő héten hivatalosan is az UNESCO elé kerül a pizza megalkotóinak kérvénye.
Az ENSZ világörökségnek nyilvánított értékei között elsőként nem ételek jutnak az eszünkbe. Pedig az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 2009-ben létrehozta a Szellemi kulturális örökség listát, amelyen eddig közel félezer tétel, köztük társadalmi szokások, zenék, tradicionális előadóművészetek, nemzeti konyhák és ételek is szerepelnek, habár utóbbiakból egyelőre mindössze hatot számlál a lista.

Fotó: Varga Benedek


Ami az étkezést érinti, eddig a francia gasztronómia, a mexikói konyha, a japánok gasztronómiai tradíciója, a washoku, a török kávé, a mediterrán étrend és a horvátok piros mézeskalácsai kapták meg a szellemi kulturális örökség minősítést. Ezek kizárólag az adott helyre jellemző, ott megszületett, nagy múltra visszatekintő értékek, ételek esetében különös hangsúlyt fektetve a meghatározott alapanyaghasználatra. A nápolyi pizza ügyét képviselő olasz agrártermelői és fogyasztóvédő szervezet, a Coldiretti nyilatkozatából idézve:

"az ukrán búza, a litván túróból készített mozzarella, a tunéziai olívaolaj és a kínai paradicsompüré" nem lehetnek egy igazi nápolyi pizza alapanyagai.

Korábbi cikkünket olvasta már? Hogyan kell az igazi pizzát igazából enni?

Az olaszok remélik, hogy ha sikerül a nápolyi pizzának megszerezni a szellemi kulturális örökség státuszt, azzal megóvhatják az "ételkalózkodástól és a kisajátítástól" a világhíres olasz finomságot. A cél tehát nem az, hogy feltétlenül a világ minden szegletébe eljusson a nápolyi pizza, hanem éppen az, hogy szigorúan csak az Olaszországban meghatározott sztenderdeket és alapanyaghasználatot betartva készülhessen bárhol is.
Giannival már részletekig menően beszélgettünk erről a kérdésről:
"Gyakorlatilag minden mozdulat kőbe van vésve. Nagyon fontos a liszt, hiszen a tészta nagyon vékonyra van kihúzva, és hirtelen sül meg. Élesztéshez anyakovásszal kell dolgozni. (Lehet mással is, csak nem lesz olyan.) A mozzarellának 100% olasz tejből kell készülnie, de a többi állati összetevő is mind olasz állatból kell, hogy származzon. Kulcsfontosságú az extraszűz olívaolaj is, ami szintén csakis olasz lehet. Aztán ott van a só. Nápoly a tenger partján fekszik, így barlangi sókkal nem lehet a tengeri sót helyettesíteni."
Az teljes cikk itt olvasható!
Forrás.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram