Hirdetés
Hirdetés

Kenyér menetrendre? — Péktaxi, a guruló kovászos pékség

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. június 22.
Bali Dávid és Pintér Boróka 2020 novemberében indította útra vállalkozását - és ez itt nem csupán egy szokásos szófordulat. Pékségként berendezett food truckjaik sorra járják az agglomerációt, és egyre nagyobb figyelem követi őket. A Pék Taxi koncepciója egyszerű, de annál fontosabb: jó minőségű kenyeret és finomságokat juttatnak a belvárosból a külsőbb területekre is. Kovászban utaznak - de vajon most merre tartanak?
Hirdetés

A karantén egyik fontos ajándéka volt, hogy az emberek elkezdték felfedezni az alternatív vásárlási módokat. Eddig soha nem látott népszerűségnek örvend az online bevásárlás házhozszállítással, és a kézműves termékekkel foglalkozó helyek, szakemberek is összefogtak, támogatták egymást. Egy olyan alap termék esetében, mint a kenyér, szintén új szokások kialakítására lett szükség. Elvégre, aki korábban rendszeresen járt a városba, annak nem okozott problémát minőségi kenyeret vásárolni egy kovászos pékségnél. A home office hullám sokkal erősebben izolálta a külvárosban élőket, ők tényleg csak nyomós okkal hagyták el az otthonukat: és ha a vásárlók nem mennek a kenyérhez, a kenyér megy a vásárlókhoz.

Borókáék pár éve vettek egy házat Pusztazámoron, folyamatosan csinosítgatták, alakították, míg az élet kész tények elé állította őket is. A pandémia első tavaszát Budapest belvárosában vészelték át, aminek hatására felgyorsították az otthon-projektet, és májusban le is költöztek. Azonnal feltűnt nekik, hogy friss kovászos kenyérért vagy kifogástalan pékáruért bizony utazniuk kell. A probléma megoldására nem csak az igényük, de a tapasztalatuk is megvolt.

“Először egy saját helyet szerettünk volna. Egy olyan pékséget, ahol nyáron meg lehet inni egy fröccsöt és van egy kis közösségi élet is. Dávid - a férjem - húsz évig foglalkozott szervezéssel, ő vezette a Dürer rendezvényházat, így rengeteg eseményt tudhat a háta mögött. 2020 márciusában szinte egy egész szakma, egy komplett szektor volt kénytelen leállni egyik pillanatról a másikra. Dávid szerencsére nagyon kreatív, mindig rengeteg terve van, és a kezdeti tanácstalanságból hirtelen előállt egy ötlettel. Mivel korábban food truck catering vállalkozása is volt, - a Food Truck show első két évéhez is köthető a neve - miért ne indulhatnánk el ezen a vonalon? A Pék Taxinak pedig jól állt a karantén. Tulajdonképpen a lezárások alatt az is egy program volt, hogy reggel kiment a család együtt a piacra, összeválogatni pár falatot a reggelihez” - mesél Boróka a kezdetekről.

Fotó: Péktaxi

Az első terv az volt, hogy minden héten más pékség termékeit árulják. Az ideális jelöltek felkutatásában Németh Áron, a Kenyérlelke Fesztivál szervezője mentorálta őket. Ennek a kutatómunkának a kapcsán kerültek össze Szabadfi Szabolccsal. Jelenleg már tizennégy helyszínre szállítanak, van ahová hetente kétszer is. Három autójuk van, szeretnének folyamatosan terjeszkedni.

“Szabival való együttműködésünk sikeres volt, azonban szinte az összes kézműves pékség megkeresett minket azzal, hogy szívesen csatlakoznának a kis karavánunkhoz valamilyen formában. Emiatt tervezzük, hogy nyitunk más termelők felé is, ezzel színesítve a palettát. Korábban gasztro-kommunikációval foglalkoztam, rengeteg hellyel dolgoztam együtt, így az én tapasztalatom is jól jön a vállalkozásunk népszerűsítésében. Általában hétfőn vagy vasárnap előre egy hétre kiteszem a menetrendet a Facebook oldalunkra. Van most egy kialakult szisztémánk, de ez úgyis flexibilis. Jelenleg igyekszünk átszervezni délutánra mindent, hiszen változott az emberek időbeosztása. Ha valaki reggelre jár dolgozni, akkor egyszerűen nem fog tudni kijönni az autóhoz.“

Fotó: Péktaxi

Ahogy mostanában egyre lazultak a világjárvány körüli szabályok, az emberek kiszabadulhattak a bezártságból. Elkezdtek picit utazni, akár belföldön is: a lényeg, hogy sokkal kevésbé maradunk otthon, nagyobb a mozgás. A külföldi nyaralások helyett sokaknál idén még elővigyázatossági okokból inkább a Balaton marad. Egyre több budapesti hely dönt nyáron egy balatoni pop-up vagy kollaboráció mellett, hiszen aki teheti, ebben a nagy melegben a nyaralójába menekül.

A Pék Taxi szintén szeretné meglátogatni a magyar tengert, de emellett sok más tervet is szőnek.

Fotó: Péktaxi

“Sok ötletünk van, de ezek zömében a kapacitáson múlnak. Próbáljuk minél körültekintőbben kiszolgálni a vásárlóinkat. Most, hogy a települések visszaszorultak, - illetve szakmai múltunkból fakadóan is -  nyitottabbak vagyunk a rendezvényekre, orientálódnánk a reggeliztetés felé is. Ebből a célból már kéthetente fix időpontokban néhány irodaháznál is megállunk. Elképzelhető, hogy a jövőben egyre több “céges reggelin” lehet majd találkozni velünk. A pop-up stíluson belül szinte minden belefér: mivel még nagyon fiatal a vállalkozás, folyamatosan formálódik, és könnyen tudunk adaptálódni.”

Egy hónapja megszületett a második gyermekük, így most nyáron egy kis szünetre mennek. Kell a pihenés, de a projektek nem állnak meg. Hamarosan megújult termékskálával és új helyszínekkel térnek vissza. Hosszú távon szeretnék megtartatni a mobilitásukat, élvezik, hogy mindenhova el tudnak jutni. 

Az esetleges megmaradt ételeket soha nem dobják ki, és ezt nagyon fontosnak tartják. Általában a környéken egy anyaotthonhoz vagy hajléktalanszállóra viszik, hiszen a kovászos kenyerek még több napig is teljes értékűek és frissek.

Az elmúlt fél évben ezeken a helyeken találkozhattunk a Pék Taxival:

  • Biatorbágy
  • Bicske
  • Budapest
  • Budaörs
  • Dunaharaszti
  • Érd
  • Gárdony
  • Pusztazámor (házhozszállítás)
  • Sóskút
  • Százhalombatta
  • Székesfehérvár
  • Tatabánya
  • Tárnok
  • Törökbálint
  • Vác
  • Zebegény
  • Zsámbék

Péktaxi

Péktaxi Facebook-oldal

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram