Hirdetés
Hirdetés

A Kaszpi-tengertől a 37 ezer Euróig

SZERZŐ: Lami Juli
2017. augusztus 18.
Íme néhány meglepő, nem egészen köztudott tény a kaviárról.
Hirdetés

Arany: "Fekete arany" és "Fehér arany" kaviár is létezik. Vannak olyan fajták, amelyeknek a kopoltyújuk mögött is található kaviár, amely valóban arany színű. A világ legdrágább kaviárja a 24 karátos dobozban érkező Almas, ennek 25 ezer Euró kilója.
Beluga: A kaviár minősége és ára legfőképpen a fajtájától függ. A legdrágább kaviár a Beluga, ezt követi az Osetra és a Sevruga.
Évek: A legtöbb tokhal eléri a húszéves kort, mire ikrákat képes produkálni, cserébe viszont ezek a fajták rendkívül sokáig, akár 100 évig is életben maradnak.
Fehér: Létezik fehér kaviár is, amely egy rendkívül ritka albínó fajta, és akitől származik, az a hal minimum hatvan éves. Ez a világ legdrágább kaviárja, az Almas.
Gyémánt: A világ legmagasabb minőségű kaviárja kétségtelenül az Almas, amely a gyémánt orosz megfelelője. És ez nem csak hasonlat. Ára egy lapon említhető ezzel a drágakőével.
Gyula pápa: II. Gyulának több maradandó értéket is köszönhetünk: ő patronálta például a Sixtus kápolna mennyezeti freskójának létrejöttét. És ő volt az is, aki annyira rajongott a kaviárért, hogy megkínálta vele a nagy európai főméltóságokat.
Hamisítás: A kaviárt előszeretettel hamisítják. Minden egyes dobozban ott kéne lennie a származási helynek, a fajtának, és annak, hogy vadon vagy tenyészetben élt a halt. Emiatt aztán sokszor magát a címkét is hamisítják.
Kaszanova: A velencei szívtipró kanállal falta a kaviárt. Nem véletlen, hiszen az afrodiziákumok toplistáján mindig előkelő helyen szerepel.
Kaszpi-tenger: A legtöbb tokhal, amelynek a kaviárjáért oltják ki az életét, a Kaszpi-tengerből származik.
Kihalás: A tokféléket sajnos a kihalás veszélye fenyegeti. A fokozott kereslet és a környezeti ártalmak miatt az állomány egyetlen évszázad alatt 70 százalékkal csökkent.
Negyvenöt: A nőstény tokhalak képesek egyszerre 45 kg petét is cipelni magukkal.
Nyúlhal: A nyúlhal, akárcsak a lazac és a lapátorrú tok, mind olyan fajta, amelynek az ikráját éppúgy tartósítja a só, mint a tokhalfélék ikráját. Ennek ellenére 2010 óta egy nemzetközi egyezménynek megfelelően csak az utóbbit lehet kaviárnak nevezni.
Teáskanál: A Strottarga kaviárból egyetlen teáskanál 37 ezer Euróba kerül. Ezt egy osztrák családi vállalkozás készíti, a Gruell, és a fehér kaviár gyöngyöket 22 karátos arannyal árulják.
Tokfélék: Ez az az őskori halcsalád, amelytől a kaviárt eredeztetjük. Leggyakrabban tokhalként emlegetjük, és körül-belül húsz fajtája található meg az északi félteke hideg és mérsékelt éghajlatú vizeiben.
Vivace: Így hívják azt a német farmot, ahol több évtizednyi kutatás után kifejlesztették a "Cruelty-free" metódust, melynek keretében beindítják a "szülést". Így az állat nem csupán túléli a procedúrát, de le is rakja az ikráit, vágás nélkül. És hogy hogyan sikerül mindezt elérni? Hasmasszázzsal.
forrás: finedininglovers.com

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram