Hirdetés
Hirdetés

A magyar verzió kerestetik: Thaiföld banánlevél-csomagolással újít

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. március 29.
Nevezhetünk innovatívnak olyasmit, amit régen kitaláltak, aztán jól elfelejtették, majd újra felfedezték? Vagy egyszerűen csak vegyük elő a józan eszünket, és időnként nézzünk a hátunk mögé is, mielőtt kitalálunk valami világrengető újdonságot?
Hirdetés

A műanyag nagy mumus, lépten-nyomon előbukkan a hírekben az ádáz harc ellene. Lassan a nagy, lélektelennek gondolt bevásárlóközpontok is rájönnek, hogy a nejlonzacskó nem szexi. Ha másért nem, akkor azért, mert haladniuk kell a korral, és így lesznek rokonszenvesebbek a vásárlóik szemében.

Thaiföldön egy szupermarketben kitalálták újra a kanálban a mélyedést.

Vagyis valami olyasmit, ami a piacokon mindig is létezett és ma is létezik. Banánlevélre váltották a műanyagot, ebbe bugyolálják a zöldségeket. Miért is ne? Kézenfekvő megoldás. Thaiföldön egyet kell lépni, hogy az időtlenséget sugárzó úszó piacoktól vagy a középkori hangulatokból a 21. századba csöppenjünk, jól elfér mindkét világ egymás mellett.

Ez egy mezőgazdasági kutatási és fejlesztési iskola épülete Mae Hiában, Chiang Maiban

Bár a haladás elkötelezett hívei az egy generációval előttük járók megoldásait általában elmaradottnak gondolják, itt mégis győzött a józan ész, és a lépten-nyomon használt, jól bevált, de elavultnak tűnő módszer be tudott szivárogni a kereskedelem modern szentélyeibe is. Mindez Thaiföld egyik legérdekesebb és legellentmondásosabb vidékén, Chiang Mai egyik üzletében történt.

Ez pedig a hosszúnyakúak törzse, szintén Chiang Maiban

Ha valahol, akkor ezen a részen aztán tényleg két távoli, látszólag egymásnak ellentmondó hangulat kapcsolódik: a szupemodern, a hagyományosan spirituális és a máig ősi, törzsi. A zsiráfnyakú, fémkarikákkal díszített, különös asszonyok felbukkanása errefelé ugyanolyan természetes, mint az amerikai típusú, letisztult, csupaüveg épületeké.

mothership.sg

Bár nálunk drága mulatság lenne az efféle, Thaiföldön a banánlevél mindenhol megtalálható, könnyen elérhető, gyorsan és magától lebomlik, ha nincs már rá szükség, és szinte ingyen van. Csomagolóanyagként ki tudja mióta használják, Mexikó egyik kedvenc ételét, a tamalest ebbe göngyölve főzik meg, míg Hawaii szigetein a hagyományos sertéssütés állandó kelléke. Délkelet-Ázsia kifőzdéiben ragacsos rizst találunk bennük, és sehol sem ettünk olyan jót, mint egy hagyományos, guatemalai piacon, ahol tányér helyett banánlevélre szedték ki nekünk az azóta-sem-tudjuk-mit.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram