Hirdetés
Hirdetés

Kagyló, te titokzatos: A ropogós au gratintól a nemkívánatos zebrakagylóig

SZERZŐ: DiningGuide
2019. május 17.
Közeleg a tengerparti nyaralások időszaka, és ezeken a helyeken a kagylót az étlapokon találjuk. Ma már itthon is mindenki (vagy majdnem mindenki) ismeri, kóstolta, de igazából még mindig keveset tudunk róla. És egyébként is: annyira titokzatos lények. Tények a kagylóról, abc sorrendben.
Hirdetés

Au gratin. A francia konyhából származó gratinírozás ("csőben sütés") az egyik legjobb módja annak, hogy valóban élvezetes legyen a kagyló. Kívül ropogós lesz, belül megtartja a kagyló a puhaságát, egyszóval mennyei falatok.

Moules à la marinière az egyik legnépszerűbb kagylóétel világszerte. A kagylót fehérborban, fokhagymával vagy salottahagymával együtt főzik meg, az olajba vagy vajba pedig petrezselymet tesznek.

B12-vitamin. A spirulina algán kívül a kagylók, a makréla, a hering és a máj azok az élelmiszerek, amelyek legkiemelkedőbb mennyiségben tartalmazzák ezt a vitamint.

Chorito. Érdemes megjegyezni: így nevezik a kagylót Chilében, ahol a kagylók legelterjedtebb fajtája a Mytilus chilensis. A világhírű chilei kékkagyló eredetileg az ország déli részén fekvő Chiloé-szigeten élők jellegzetes étele. Ez a különösen húsos kagylófajta igazi ínyencfalat.

Évek. A kagyló kora jelentősen meghatározza a puhatestű húsának textúráját és ízét. "Öregnek" a 4 éves vagy annál idősebb állatok számítanak, amelyek húsa már rágós és küllemre sem éppen étvágygerjesztőek.

Gyöngy. Nem csak az osztrigában találni igazgyöngyöt. Létezik olyan közönséges kagylófajta, amely szintén képes a héjából féldrágakövet előállítani. Nemrégiben az Oxford Egyetem egyik tudósa talált egy ritka fekete gyöngyöt tartalmazó mediterrán kagylókolóniát. Az előzetes vizsgálatok alapján a kagylóban lévő gyöngyszem 1965-ben keletkezett.

Hazai étkezési kagylók. Vannak édesvízi kagylófajták, amelyek ember fogyasztásra szintén alkalmasak. Itthon két fajtát halászhatunk ki a Dunából: kosárkagylót (Corbicula fluminea) és amúri kagylót (Anodonta woodiana), amelyek invazív élőlényekként ráadásul óriási ütemben szaporodnak a vizeinkben – mégsem ajánlott a fogyasztásuk. A víz tisztaságára meglehetősen igénytelen élőlények húsában szennyezett környezetben felhalmozódnak az emberi szervezetre káros anyagok, ezért az ideális az lenne, ha ellenőrzött körülmények között tenyésztenék itthon a kagylókat. (Forrás.)

Hirdetés

Hepatitis. Ez a legismertebb betegség, amit a kagyló elfogyasztásával össze lehet szedni. Éppen ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy csak friss (vagy mélyfagyasztott) tenger gyümölcseit vásároljunk és fogyasszunk! Ha pedig nem vagyunk biztosak abban, hogy ilyen kerül a tányérra, csakis főzöttet együnk. Ha a kagylót 100 Celsius fokos, forrásban lévő vízben minimum 5 percen keresztül főzik, már biztosra mehetünk.

Impepata. Az Impepata di Cozze egy hagyományos, igen kedvelt étel Olaszországban, amit a nápolyi konyha tradíciói szerint készítenek el. A kagyló arról a bőséges mennyiségű fekete borsról kapta a nevét, amivel a puhatestűt ízesítik.

Japánig és Kaliforniáig. A Mytilus Galloprovincialis a Földközi-tenger tipikus kagylófajtája, de a Fekete-tengeren és az Atlanti-óceán keleti részén is megtalálható. Az állat már elérte Japánt is, és észlelték Kalifornia partjainál is, ahová valószínűleg hajórakományokkal érkezhetett.

Kagylótelep. Az első kagylótelepet – természetesen – a franciák hozták létre, a 8. század végén. Több, mint 1200 éve tenyésztik őket.

Kalória. 10 deka kagyló mindössze 58 kilokalóriát tartalmaz (ez a csirkemell kalóriatartalmának is körülbelül csak a fele).

Kékkagyló. A Mytilus Edilis, vagyis az ehető kékkagyló jól ismert Európában, az Atlanti-óceán északi részén őshonos.

A kékkagyló sajátossága, hogy napi 45 liter vizet is képes átpumpálni a testén.

Ez a puhatestű megél az erősen szennyezett vízben is, és miután az ember nagy mennysiéget begyűjt belőle, gyorsan újra elszaporodik. Vitaminokban és fehérjékben gazdag húsa miatt kedvelt tápanyagforrás.

Kopoltyú. A kagylók hatalmas mennyiségű vizet szűrnek át a kopoltyújukon, miközben megőrzik a benne lévő részecskéket és mikroorganizmusokat. Éppen ezért, attól függően, hogy hol élnek, táptalajai lehetnek veszélyes baktériumoknak vagy vírusoknak is.

Mejillónes rellenos. Ezek a töltött kagylók ízletes baszk és spanyol tapasok (vagyis helyesen: tapák), melyeket Mejillónes tigre-nek, vagyis tigriskagylóknak is neveznek. Besamel mártással készül, általában hagymával, paradicsommal ízesítve. Aranysárga panírral borítják be a kagylókat.

https://www.instagram.com/p/BhD_4nHHIEa/

Nyílj ki! Fontos, hogy a főzés során kinyíljanak a kagylók, mert a hő hatására pusztulnak el a puhatestűek belsejében lévő a baktériumok és más mikroorganizmusok.

A főzés során ki nem nyílt kagylókat egyszerűen dobjuk ki!

Quagga. A Dreissena bugensis egy édesvízi kagylófaj, amely eredetileg Ukrajnából érkezve szállta meg a nagyobb észak-amerikai tavakat, ahová feltehetően hajórakományokkal érkezett. A csíkos héjú kagyló fogyasztása a benne felhalmozódott toxinok miatt nem ajánlott.

Ragasztó. A kagylókon lévő szakáll szálai segítik a puhatestűeket abban, hogy stabilan kapaszkodjanak a felszínhez. Ennek a természetes „ragasztónak” a szintetikus változatát már évek óta próbálják megalkotni a tudósok.

Sült krumpli. A Moules et Frites, vagyis a kagyló és sült krumpli a belgák nemzeti étele, bár Franciaországban is elterjedt. A burgonyához a kagylót különbözőképpen készítik el. A Marinière-változat jellegzetes ízét a fehérbor, a hagyma és a rendkívül magas zsírtartalmú tejszín adja, de kínálják különösebb fűszerezés nélkül is citrommal és mustárszósszal, sörrel vagy akár fokhagymával.

Szakáll. A kagylók úgynevezett biszusz-szálakkal erősítik magukat a sziklafalhoz vagy a tengerfenékhez. A kagyló megfőzése előtt ettől a kevésbé kellemes látványt nyújtó "szakálltól” úgy szabadulhatunk meg a legkönnyebben, ha a kagylóhéj valamelyik vége felé erőteljesen meghúzzuk.

Trondheim. Ez a norvég város ad otthont a Havfruen Fiskerestaurant étteremnek, ahol világrekordot állítottak fel a legbőségesebb kagylóadaggal, ami több mint 4,898 kg volt. A képen nem rekordadag látható.

https://www.instagram.com/p/BndWR6MhVup/

Vörös. A kagylók legnagyobb része váltivarú (különböző neműek lehetnek), de léteznek hermafrodita fajok is. A mediterrán területek termékeny nőstény kagylóinak húsa vöröses árnyalatú, íze édes, illata enyhén jódos.

XXX. A különböző kultúrákban – nem is kell olyan messzire menni, például Dél-Olaszországban is – a kagylót afrodiziákumnak tartják. Ebből kifolyólag a hatás érdekében – vállalva minden kockázatot –, nyersen fogyasztják, mindössze egy kis citromlével locsolják meg.

Zebrakagyló. A kagylót a világ száz legveszélyesebb és legszaporább állatfaja között tartják számon. Közülük az egyik legkárosabb a Dreissena polymorpha, vagyis az oroszországi zebrakagyló, amely hasonlóan a quaggához, elfogyasztva esélyes, hogy ételmérgezést okoz.

A Finedinglovers.com cikke alapján.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram