Hirdetés
Hirdetés

A japánok meghasonlása: szürcsölés pro és kontra

2017. november 2.
Japán elsőszámú instant rámenlevesgyártó cége, a Nissin egy olyan villát készül piacra dobni, amely elnyomja a szürcsölés zaját evés közben. De pontosan miért is újítanak a japánok ezzel az eszközzel? A leginkább egy elektromos fogkeféhez hasonlító villát össze tudjuk kötni a mobiltelefonunkkal, így az általunk kiválasztott hanggal fedhetjük el a szürcsölés hangjait. A cég akkor kezd […]
Hirdetés

Japán elsőszámú instant rámenlevesgyártó cége, a Nissin egy olyan villát készül piacra dobni, amely elnyomja a szürcsölés zaját evés közben. De pontosan miért is újítanak a japánok ezzel az eszközzel?
A leginkább egy elektromos fogkeféhez hasonlító villát össze tudjuk kötni a mobiltelefonunkkal, így az általunk kiválasztott hanggal fedhetjük el a szürcsölés hangjait. A cég akkor kezd a termék sorozatgyártásába, ha az előrendelés eléri az ötezres darabszámot.
A Nissin cégről egyébként annyit kell tudni, hogy alapítója nem más, mint a legendás Andó Momofuku: az ő nevéhez kötődik magának az instant tésztaleves műfajának létrejötte. Andó még az ötvenes években kísérletezte ki az instant ráment. Majdnem egy évébe telt, mire rájött, hogy a tésztát előbb olajban ki kell sütni, hogy később, vízzel felfőzve könnyen fogyasztható legyen.

Egy instant verzió

A klasszikus eszközök

Felmerül persze a kérdés, hogy miért is van szükség erre a termékre? A leves szürcsölése Japánban, illetve az egész Távol-Keleten korántsem számít illetlenségnek, sőt! Egy tál rámen elfogyasztásához általában evőpálcika, valamint egy kisebb méretű, öblös leveses kanál áll rendelkezésüre. Miután a pálcika segítségével betuszkoltuk a szánkba a tésztát és a többi szilárd összetevőt, egyáltalán nem ördögtől való a tálat megemelve szürcsölni a leves levéből.

És egy sokkal vonzóbb nem instant változat rámenre

A szürcsölés üzenete

Szintén nem elhanyagolható szempont, hogy a leveseket Japánban többnyire tűzforrón tálalják. Ha nem akarjuk, hogy megégesse a nyelvünket, nem árt óvatosságból apró kortyonként (szürcsölésenkként) fogyasztani. Mindemellett az ottani közmegegyezés szerint

a szürcsöléssel azt is környezetünk tudtára adhatjuk, hogy mennyire ízlik nekünk az étel: képtelenek vagyunk várni addig, amíg kihűl.

Összehasonlításképpen, a sushifogyasztás a mai napig egy különleges alkalom a japánok számára, és ebből kifolyólag a sushiéttermi etikett is szigorúbb (a sushievés szabályairól szóló cikkünket itt olvashatja!) A rámen ezzel ellentétben elsősorban a munkásosztály eledele volt, feltehetőleg ezért sem alakultak ki olyan magas elvárások a rámenfogyasztással kapcsolatban. A hangsúlyt nem a jó modorra helyezték, hanem arra, hogy az ételt a lehető leggyorsabban be lehessen kebelezni.
Ennyi érvet felsorakoztatva a szürcsölés mellett, tényleg nehéz komolyan venni a Nissin cég szürcsöléshang-elnyomó villáját. A japán médiát azonban egy ideje már foglalkoztatja a szürcsölés problémája. Egy tavalyi tévériport szerint a Japánba látogató külföldiek egy része teljesen elszörnyed a helyiek zajos étkezési szokásai láttán. Sokan azon aggódnak, hogy a szürcsölés milyen rossz színben tünteti majd fel az országot a 2020-as tokiói olimpia idején. 
Forrás. Képek innen.

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram