Hirdetés
Hirdetés

Jamie Oliver ezúttal bebiztosítja magát: nemzeti konyhák szakértőit kéri fel új könyvéhez

SZERZŐ: DiningGuide
2022. január 26.
Támadáselhárítás Jamie-módra.
Hirdetés

Jamie Oliver pályáját végigkíséri a jelenség: a Jamie-féle hamisítatlan lazasággal és jó kedvvel főzi-süti meg a világ különböző nemzeteinek ételeit, majd időről időre rázúdul a népharag. Ez olykor egészen túlzó formákat ölt, emlékezzünk csak a spanyol inkvizícióval felvértezett paella ügyre és a többire.

Vissza 2016-ban: „A paella eredetileg a szárazföld belsejében élő, szegényebb rétegek eledele volt, ezért sokszor az került bele, ami éppen a szakács keze ügyébe került. Rizsen, hagymán, paradicsomon, zöldbabon, olívaolajon, valamint az ételnek jellegzetes sárga színt kölcsönző sáfrányon kívül többnyire nyúl-, csirke- vagy kacsahússal, sőt alkalmanként csigával készült. A hagyománytisztelő valenciaiak nagyon komolyan veszik a paella készítését. Jamie Oliver például nem is sejtette, mekkora szentségtörést követ el, amikor paella receptjébe meggondolatlanul chorizo kolbászt is tett.

A paellában hagyományosnak nem mondható alapanyag igazi vörös posztó lett a hithű spanyolok szemében, így a brit szakács a hírek szerint még halálos fenyegetéseket is kapott receptje miatt.

Illetve az alábbihoz hasonló gúnyolódások születtek:

@churreznos Twitter

A spanyol közösségi médiában a brit szakács főztjét a Jézus arcképét átfestő, túlbuzgó, amatőr restaurátornő munkájához hasonlították." (Tovább a cikkre: Jamie Oliver, a világ legkelendőbb igazságharcosa)

Úgy látszik, az egzotikus rizsételek a sztárszakács gyengéi,

a paellán kívül ugyanis élesen kritizálták Jamie-t 2014-ben a nyugat-afrikai étel, a Jollof rizs (paradicsomos-currys-fűszeres étel), 2018-ban aztán a jamaikai Jerk rizs interpretációja miatt.

Kiboruló autentikus szakácsok ide vagy oda, Jamie Oliver brandje él és virul, a televíziós szakács pedig továbbra is milliókat szólít meg receptjeivel. Mindeközben folyamatosan az egészségesebb étkezés mellett kampányol hazájában, Nagy-Britanniában, ahol (szintén) komoly probléma a gyerekek közétkeztetése és a gyorsételekre szokott társadalom.

Uncle Roger oltogatásai

Jó eséllyel Uncle Roger videói is motiválhatták Jamie-t (és kreatív csapatát) abban, hogy készülő szakácskönyvét ne tegyék ki további nemzetközi támadásoknak.

Uncle Roger tolmácsolásában ugyanis 18 millió néző volt kíváncsi arra, miként szörnyülködik a YouTube-sztár Jamie ázsiai tojásos rizs receptjén.

„Roger nagybácsi" egy impresszív youtuber, aki előszeretettel roastolja, azaz vicces videókban szed ízekre gasztrotartalmakat is. Nem csak Jamie-t pécézte ki magának, a BBC Food tojásos rizs receptjét egyenesen undorítónak nevezte, az erről készített videóját máig 27 millió alkalommal tekintették meg.

Uncle Roger készített videót Jamie Oliver ramen receptjéről, ami szerinte majdnem sikerült a híres séfnek, de a thai zöld curry és indiai vajas csirke készítési módjait is kikarakírozta.

Mégis kicsoda Uncle Roger? Polgári nevén Nigel Ng Kin-ju, aki származását tekintve malájziai kínai, a hivatása pedig stand-up komikus. Kuala Lumpurban született, ma már Londonban él, és nem csak élő előadásaival arat sikereket Ausztráliától Amerikáig, imádja az internet is. A PC korában is előszeretettel tematizál nemzeti sztereotípiákat, sőt tulajdonképpen Uncle Roger egész kitalált karaktere az, egy jajongó, házsártos kínai bácsikáé.

Hirdetés

A pucér szakács, Jamie Oliver tehát nem szalad megint pofonba, habár a Sunday Times Culture magazinnak adott interjúban maga is iróniával beszélt arról, mekkora vihar is tud kerekedni a biliben egy-egy receptje miatt.

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram