Hirdetés
Hirdetés

Ismét a kókuszzsírról: Divat kontra tudományos tények

SZERZŐ: Méhész Zsuzsa
2019. szeptember 5.
A Harvard egyik professzora a kókuszzsírt egyenesen méregnek nevezte. Karin Michels a „Kókuszzsír és egyéb táplálkozási félreértések” című előadásában nem egyszerűen azt áállította, hogy egészségtelen a fogyasztása, hanem kitért a kimondottan kártékony hatásaira. 
Hirdetés

Karin Michels a Harvard egyik közegészségügyi intézetének professzora, aki tudományos kutatások sorát tudhatja maga mögött. A lehető legrosszabb és legkártékonyabb élelmiszernek cimkézte fel a kókuszzsírt, felhívva ezzel az emberek figyelmét a divat kontra tudományos tények ellentétre. Michels amerikai státusza mellett a Freiburgi Egyetem daganatkutató egységének vezetője is. 

Úgy tűnik, Amerikában újra divatba jön a gondolkodás. Vagy legalábbis a divat, a hidelmek és a reklámok által befolyásolt szokások mellett egyre inkább helyet kapnak a számok is. A tények pedig sajna makacs dolgok. 

A kókuszzsír kifejezetten egészséges alternativaként jelenik meg a reklámokban, miközben a táplálkozási szakértők kórusban zengik, hogy ezt nem sok minden bizonyítja, óvatosan bánjunk vele. (Mármint azok a táplálkozási szakértők, akik nem érdekeltek az ellenkezőjét állítani.) Alice H. Lichtenstein professzor öt egyetemen – köztük szintén a Harvard Táplálkozástani Biokémia Karán – szerzett oklevelet -  tudósként vizsgálja a táplálkozás és a szívbetegségek összefüggéseit, rendkívül széles tapasztalatokat gyűjtött a transzzsírok, a szójafehérje, a növényi olajok egészségre gyakorolt hatásairól. Tudományos vizsgálatok, kutatások és kísérletek sora támasztja alá nézeteit – ahogy a tudományos világban ez normális. Szerinte egyáltalán nincs megalapozva a kókuszzsír egészségtámogató szerepe, időszakos felhajtásnak véli, ami nagyon sok felbukkanó, majd a süllyesztőben eltűnő élelmiszer esetében előfordul. Nem megy el addig, hogy méregnek nevezze, de néhány számot szerinte érdemes figyelmebe venni, ha el szeretnénk dönteni, mit fogyasszunk:

  • A kókuszzsír 80 százalék telített zsírsavat tartalmaz
  • A vaj 63 százalékot
  • A disznózsír 39-et.

Donald Hensrud, a Mayo Klinika egészségügyi igazgatója a kókuszzsír  - és túlzott telítettzsír-fogyasztás, vagyis a rossz zsírok helyett az egyszeresen telítetlen (olivaolaj, avokádó) vagy a többszörösen telítetlen (növényi olaj) zsírok (jó zsírok) fogyasztását javasolja. 

Hirdetés

Azok, akiknek figyelniük kell a helyes koleszterinszint megtartására (kinek nem?) helyes, ha a napi kalóriabevitelük kevesebb mint 6 százaléka áll telített zsírokból. Máskülönben növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. 

Cracked coconut with water splash. Summer tropical concept.

A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Azt figyelték meg ugyanis, hogy ha az emberek lemondanak a telített zsírban gazdag ételekről, egyéb önsorsrontó folyamatokban emelett remekül működnek: elkezdenek több cukrot, szénhidrátot, fehér liszttel készült ételt és üres kalóriát fogyasztani, ami egyáltalán nem tesz jót nekik. 

Donald Hensrud így summázta a lényeget: „nincs kapcsolat a tények és aközt, ami az emberek fejében általános hiedelemként él”. Az emberek ezek szerint magasról tesznek a tényekre, a számokra. Hinni szeretnek. Vagy azt szeretik, amiben más is hisz. Kíváncsan várjuk az amerikai elnökválasztás fordulóinak eredményeit, ahol az ismereetlenségből felbukkanó, demokrata színekben induló Andrew Yang MATH feliratú sapkában kampányol. Yang a jelenlegi elnök, Donald Trump a tényeket tagadó, félelmekre és hiedelmekre építő retorikájának ellentéteképp Make Amerika Think Harder szlogennel hirdeti programját, vagyis a bullshit helyett tudományos tényekkel, igazolt számokkal és a valósággal. 

Kérdés, hogy az emberek a valóságot szeretik jobban, vagy a saját hiedelmeiket?

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram