Hirdetés

Immun shot, vinaigrette, kaviár, tűzvörös üveg – Csipkebogyó-ötlettár télire

SZERZŐ: Ihász Nóra
2024. november 22.
A csipkebokrok élénkpiros bogyói szinte fáklyaként világítanak a ködfátyollal takart, hideg napokon. Éles, fűrészes levelei és horgas tüskéi szerencsére a legtöbbünket nem rettentik el, hogy szedjünk a C-vitamin-bombából. Sokan tea, esetleg lekvár formájában ismerik, pedig annyi potenciált rejt még. Miért is érdemes jobban csipkedni magunkat, ha erről az égőpiros alapanyagról van szó? A Graefl Majort, a Lelkemet és a Révész BBQ Saloon & Bistrot kérdeztem.
Hirdetés

Birs, csicsóka, csipkebogyó, sütőtök, naspolya… Telis-tele van az őszi-téli hónapok éléskamrája izgalmas alapanyagokkal, amiktől lehet, hogy gyerekkorunkban épp irtóztunk, vagy amiket évekig szinte elfelejtett a séfszakma, most mégis akkora nyüzsgés van körülöttük, hogy minden ötlet újabbat szül.

Csípje már meg a dér! – az elmúlt napokban, hetekben sokan gondolhattak egybehangzóan erre a mondatra, főleg, ha csipkebokrokról van szó, hiszen a bogyók akkor a legjobbak és a legkívánatosabbak, amikor ez megtörténik. Lássuk, milyen kreatív megoldások születhetnek, ha már a betakarításon is túl vagyunk! Ehhez Szerencsés Györgyit, Reiner Viktort és Kovacsics „Koksza” Istvánt hívtam segítségül.

Szerencsés Györgyi, Graefl Major:

– Mindig nagyon várjuk a fagyokat, hogy végre csipkebogyót szedhessünk. Minden alkalommal nagy figyelmet szentelünk annak, hogy ne szüreteljük le az összes bogyót (és elszórtan, több cserjéről, egymástól távolabb eső területekről szedjük le), hiszen ez a madaraknak és más állatoknak is fontos téli eleség. Ne vegyük el előlük, mindig csak annyit szüreteljünk, amennyi szükséges, amennyit biztosan felhasználunk! – kezdi a Graefl Major egyik tulajdonosa, akivel legutóbb a 2024-es Dining Guide Év Étterme Gála kapcsán beszélgettem, mivel a fenntarthatósági kategóriában második helyezést értek el.

A Graefl-kastélyban, az azt körülölelő, 40 hektáros önfenntartó ökogazdaságban, és a Gyüjtő Ádám séf által vezetett konyhán elhivatottan gondoskodnak a fenntartható működés részleteiről – és ez a csipkebogyó feldolgozása kapcsán sincs másképp.

Hirdetés

– Bár végtelen kézimunka, a begyűjtött bogyókat kimagozzuk, és így használjuk fel külön a kitisztított húst, és külön a magot. Előbbiből többek között immunerősítő shotot kínálunk a vendégeknek a reggeli mellé (igazi C-vitamin-bomba!), de teát – akár aszalt szilvával vagy almával együtt –, szörpöt, lekvárt is főzünk, vagy porrá őrölve desszerteket díszítünk vele. Emlékszem, hogy gyerekkoromban el nem fogadtam volna a csipkeszörpöt, mindig csak málnát ittam volna, most pedig mennyire tudom értékelni. Nagyot fordultak velem ezek a régi ízek – osztja meg velünk Györgyi, aki a bogyó magja kapcsán is elárult egy-két kulisszatitkot.

– Idén saját levendulaolajat is készítettünk, és ezen felbuzdulva, a csipkebogyó magjából is szeretnénk hidegen sajtolt olajat varázsolni. Akár salátákhoz, akár desszertekhez is kitűnő választás, sőt nem csak ételbe, hanem a bőrünkre is csepegtethetjük. Kevés dolog érhet a csipkebogyó frissítő, vitalizáló hatásának nyomába. Kéz- és arcbalzsamba is bele fogom keverni, akár körömvirággal párosítva – fűzi hozzá a Graefl Major szíve-lelke, aki az adventi hangolódáshoz kreált kültéri dekorációkban is hasznosítani fogja a dércsípte bogyókat, természetesen lakkozás nélkül, hogy a madarak is gond nélkül csipegethessenek róluk.

Reiner Viktor, Lelkem:

– A csipkebogyót az első fagyok után szedjük a környékbeli erdőkből helyi segítséggel kiegészülve, de a kertünkben is van bokor, amin terem. Leggyakrabban szárítás után alkalmazom – mondja Reiner Viktor, aki teát – infuzionáló levet – készít belőle, amit felhasználástól függően fűszerez (fahéjjal, szegfűszeggel, szegfűborssal) és ízesít (mézzel, barnacukorral), ha szükséges.

Az így keletkezett „csipkebogyólé” sokféleképpen bevethető, például húsok páclevéhez, szószok ízesítéséhez, gyümölcskompóthoz. Ha pedig ezt a levet vákuumgép segítségével gyors pácnak, marinádnak használjuk, akkor a jellegzetes savas csipkebogyóízt gyümölcsbe, zöldségbe, húsba juttathatjuk.

Hirdetés

– Ha elegendő mennyiséget tudtunk szedni, akkor almával párosítva, fűszerekkel és cukorral lekvár, azaz hecsedli készül belőle. Jellemző savassága miatt szívesen kombinálom „cukrosabb” almával, ha például coulis lesz belőle, vagy a már említett lekvár.

– Emlékszem, gyermekkoromban, vagy inkább fiatal felnőttként találkoztam a rántott camambert és hecsedli kombinációjával, ami akkoriban igazi „luxi cuccnak” hatott – idézi fel mosolyogva Reiner Viktor, aki a sajtok közül mindenféle fehérpenészes camembert jellegűvel, hermelínnel, brie-vel és kecskesajttal is ajánlja kipróbálásra a csipkebogyólekvárt.

A dörgicsei Lelkem séfje vadhúsokhoz is kifejezetten kedveli a csipkebogyót, ezzel is erősítve az „élő erdő”-érzetet. Végül, de nem utolsósorban pedig a csipkebogyó-sűrítménnyel ízesített vinaigrette-receptjét is megosztja, amit egy kis mézzel édesít.

Kiindulópontunk a klasszikus vinaigrette, tehát 3:1 arányban szerepel az olaj és az ecet (akár csipkeecetből is megalkothatjuk).

Hozzávalók:

  • 1 dl balzsamecet
  • 0,5 dl málnaecet
  • Kb. 1 kk. csipkebogyó-sűrítmény
  • Kb. 1/2 kk. csípős mustár
  • Méz
  • Háromszoros mennyiségű olívaolaj

Elkészítés: néhány percig habüstben keverjük, míg emulgálódik.

Kovacsics „Koksza” István, Révész BBQ Saloon & Bistro:

– Gyerekkoromban nem ápoltam jó kapcsolatot a csipkebogyóval. Tele van C-vitaminnal, így a savanykás (hamar szüretelve még fanyarabb) ízvilág jelenik meg benne. Ha azonban tovább fent hagyjuk a bokron, édesebbé válik. Időközben persze nagyon megszerettem. Szerintem azóta lett a világom, amióta vadászok, hiszen vadételekkel szívesen kombinálom – meséli Kovacsics „Koksza” István, aki leginkább szarvasgerinc mellé kedveli a csipkebogyó felütését, borókával, barnacukorral karöltve. Sőt, szerinte halételek és a tenger gyümölcsei mellett sem elhanyagolható a dércsípte termés használata.

A győri kertvárosi fine bistro séfje emellett a sűrűbb, szilva jus receptjébe is bele szokott csempészni egy kis csipkebogyót. Összességében, ahol citrommal ízesít, ott mindig nyitva áll a lehetőség, hogy ezzel vigyen még egy fanyar csavart a sztoriba.

– Persze díszítésnél is szépen lehet dolgozni a csipkebogyóval (például szárítva), de nálam még két fontos helye van a konyhában. Az egyik a csipkebogyó-kaviár, ami abszolút meg szokta lepni a vendégeket. A másik pedig az a mousse desszertem, amit mandulával és csipkebogyóval készítek.

– A téli szezonban nagyon szeretek cukrászkodni, és közben felhasználni a vadászatok során szedett bogyókat. Maximálisan ki lehet aknázni ezt a nagyon egészséges alapanyagot. Például posírozva, szárítva, majd porrá őrölve tökéletesen színesíti a desszerteket, vagy épp egy birsalma-chutney-t – hangsúlyozza „Koksza”, aki a csipkebogyógélt vagy -zselét is a figyelmünkbe ajánlotta. Ehhez először hasonlóan járunk el, mintha lekvárt főznénk: sokáig főzzük cukorral és vízzel, a végén pedig egy kevés agar-agart adunk hozzá (5 dl-hez 2 gr-ot).

A Révész séfje szerint a tűzvörös csipkebogyóüveget is érdemes kipróbálni!

Hozzávalók:

  • 0.5 kg csipkebogyó
  • 1 liter víz
  • 10 g só
  • 170 g burgonyakeményítő

Elkészítés:

A bogyókat felszeleteljük, és forrásban lévő vízbe merítjük, hogy megpuhuljon. Tíz perc elteltével alaposan keverjük át a bogyót, majd egy finom szűrőn szűrjük le! Hagyjuk kihűlni, hogy a keményítőt ne rántsa össze! Egy kis serpenyőben keverjük össze a burgonyakeményítőt az előzőleg kapott folyadékkal! Közepes lángon, habverővel folyamatosan kevergetve addig melegítjük, amíg besűrűsödik. A masszát egyenletesen eloszlatjuk sütőpapíron, és betoljuk statikus sütőbe. Négy órán át sütjük 70°C-on. Ha teljesen megszáradt, napraforgóolajban 120°C-on néhány másodpercig kisütjük.

– Amikor az ember átkattintja a gondolkodását egyetlen alapanyagra, akkor minden egyes mondattal újabb étel születhet – mondja a séf, aki végül a csipkebogyó-kaviár receptjét is megosztotta.

– Fél kilogramm csipkebogyót 1 liter vízben posírozok, majd átszűröm. A megmaradt folyadékot felmelegítem 95°C felé és elkeverek benne 4 gramm agar-agart. Végül egy pipettával jéghideg olajba csepegtetem.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram