Hirdetés
Hirdetés

Így vált a zselatin az '50-es évek hétköznapjainak alapanyag-sztárjává

SZERZŐ: Noszvai Anna
2021. május 10.
A múlt század első felében különösen nagy népszerűségnek örvendő zselatin alapú saláták és desszertek összefoglalják mindazt, amit ma már nem üdvözlünk szívesen a tányérunkon. Természetellenes ízek, színek, adalékok, tartósítószerek és kocsonyás állag. A hidrolizált kollagén, mint alapanyag, hosszú utat tett meg mostanáig. Beszéljünk a zselatinról: honnan jött és merre tart?
Hirdetés

Gelatus opulentos

Már a középkorban is tálaltak különféle aszpikokat, kocsonyákat. Az ínyencség elkészítése hűtést igényelt, innen ered a neve is: a latin gelatus szóból. Bőséges mennyiségű húsra és nagy konyhai személyzetre volt szükség a használatához, így tálalása megalapozta a házigazda figyelemre méltó jóléti státuszát. Évszázadokon keresztül kifejezetten elit ételnek számított, míg 1845-ben a porított zselatin előállításának köszönhetően szélesebb körben terjedhetett el. Könnyű volt használni, így a gőzgépek által részletesen kimunkált, - akár többkomponensű - réz öntőmintákkal karöltve a zselatin új fejezetet nyitott a konyhaművészetben. Különös tekintettel a viktoriánus kori Angliára, ahol az udvarban rendszeresen szolgáltak fel díszes, többféle ízből, színből és töltelékből álló öntött finomságokat.

Fotó: Hannah Howe

Köptetőből édesség

Egy bizonyos vállalat kiemelten fontos a zselék térhódításában. 1897-ben egy köptető sziruppal foglalkozó amerikai házaspár cukorral és mesterséges gyümölcs ízesítésekkel kevert zselatin granulátumot, amelynek jogait két évvel később eladták egy nagyobb cégnek. Kezdetben az eper, málna, narancs és citrom variációk alkották a Jell-O márka alappilléreit. 

Az amerikai marketingstratégia női magazinokban elhelyezett újsághirdetésekből, receptfüzetek gyártásából és osztogatásából állt, ezzel népszerűsítve az édesség kipróbálását. Ezek a könyvecskék mai szemmel furcsa és nem túl étvágygerjesztő recepteket tartalmaztak. Egy eredeti 1904-ből származó gyömbérsör saláta leírása citromos zselatin alaphoz kevert olajos magvakról, zellerről és vegyes egzotikus gyümölcsökről szól. Az illusztrációk meghitt pillanatokat, elismerést és szeretetet garantáltak a recepteket kipróbáló - akár ügyetlenebb - háziasszonyoknak is, hiszen rövid idő alatt látványos végeredményt tehettek a családi asztalra.

Gyári munka után is: Jell-O

A nagy gazdasági világválság hatására elkezdődött az aszpikos saláták, hidegtálak növekedése az amerikai gasztronómiában. A piaci igényekre reagálva készült a lime ízű Jell-O: ez az ízvilág már képes volt akár sós hozzávalók, sőt, húsok magába kebelezésére is. Rugalmas, sokoldalú elemként meghosszabbította az ételek élettartamát. Az ajánlott receptek gyakran tartalmaztak káposztát, paprikát, olívát, főtt tésztát, virsliket. Később, a második világháború ideje alatt is népszerűek voltak a zselatinos ételek. A “gyors és egyszerű” szlogennel azonosított márka segítségével a nők egy gyárban töltött, fárasztó munkanap után is helyt állhattak a konyhában. 

Teadélutánok remegő ékszerei

A háborús megszorítások után a zselatinra kivetett jegyrendszer is megszűnt, és az egyre stabilizálódó gazdasági helyzet többféle összetevőből engedett kísérletezni. Furcsa módon, egy rövid ideig a zselatin jelen volt a jómódú és a nélkülöző családok konyháiban is. Sokan egyszerűen csak elfogadták, hogy ez a divat. A Jell-O alapú saláták a teadélutánok asztalainak remegő ékszereivé váltak. Állandó kísérőik lettek a virág formára vágott zöldségek, a nagy salátalevelek, a majonéz és a koktélrákok.

A bukás

 Azok a szempontok, amik korábban erősítették a műfaj népszerűségét, a '60-as, '70-es évekre már nem voltak szimpatikusak. Az egykor ünnepelt fogások íze a spórolásra, és a háborúra emlékeztetett. Ezzel egy időben pedig az amerikai élelmiszeripari kultúra rengeteg új készétellel állt elő, ami sokkal frissebb és izgalmasabb volt az egyre növekvő baby boomer generációnak.

A hétköznapokban gyakran fordult elő kész, vagy félkész ételek felfrissítése vagy kombinálása, ezzel is időt spórolva a munkaerőpiacot egyre inkább elárasztó nőknek. A kevert saláták lassan kiszorították a vendégváró asztalok forgatagából a remegő zseléket. A cégek egy ideig próbálkoztak például cukormentes verziókkal visszahódítani a vásárlókat,  a '80-as évek amerikai fitnesz őrülete alatt a zsírszegénység aspektusából közelítették meg a visszatérést, de nem sikerült.

A zselatin jelene

A cukrászat a kezdetektől fogva boldogan integrálta, és a mai napig használja, de már egyáltalán nem jellemző, hogy a zselatin legyen az egyedüli főszereplő egy desszertben (kivételt képeznek a néha hajmeresztő csomagolt ázsiai édességek). Ráadásul olyan tisztán növényi eredetű, íztelen, szagtalan sűrítő és zselésítő anyagok is elterjedtek, mint a pektin, az agar-agar, az arabmézga (vagy gumiarábikum). 

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram