Hirdetés

Idén az Év Fenntartható Éttermét is elismeri a Dining Guide az Év Étterme Gálán

2024. május 30.
Június 3-án kerül megrendezésre a Dining Guide Év Étterme Gála, ahol a hazai gasztronómiai élet legfontosabb szereplői és legjobb éttermei részesülnek elismerésben. Az idei évtől fenntarthatósági kategóriával bővül a díjazottak listája, amely odaítélésében fenntarthatósági szakértő vesz részt. Miért jött létre a fenntarthatósági lista és az Év Fenntartható Étterme díj? Milyen szempontok alapján történik az étékelés? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Hirdetés

A Dining Guide 2005 óta adja át a magyar vendéglátóhelyek legjobbjait értékelő és elismerő díjakat, melyek sora az idei évtől egy új, fenntarthatósági kategóriával bővül. A kategória életre hívása egy nagyon fontos célkitűzéssel párosul: iránymutatás és támogatás biztosítása a szakma szereplőinek és formálóinak azért, hogy minél inkább környezettudatossá válhassanak. Ez ráadásul nem csupán a környezet megóvása miatt lényeges elvárás hanem azért is, mert az elmúlt években az Y- és a Z-generáció fogyasztási szokásainak köszönhetően megváltoztak az éttermekkel és vendéglátóhelyekkel kapcsolatos elvárások. A fiatalok nem csupán jót és igényes környezetben szeretnének enni, hanem olyan helyeken időt tölteni, amelyek számára elsődleges az értékteremtés.

Elengedhetetlen a változ(tat)ás

A hazai vendéglátó- és szállodaipar környezeti lábnyomát tekintve egészen megdöbbentő adatokkal lehet találkozni. Magyarországon a vendéglátó- és a szállodaipar évente 49 millió liter vegyipari terméket használ el, amelynek 95%-a szintetikus, környezetre káros anyag, mindez pedig a csatornákon keresztül az élővizekbe kerül. Az éttermi és szállodai vendéglátás ma Magyarországon egy évben a vegyipari termékek csomagolóanyagaként (kannák, palackok) 2,9 millió kg műanyagot dob a szeméttárolókba, a hazánkban piacra kerülő műanyag csomagolóanyagoknak pedig mindössze 6%-a kerül újrahasznosításra. A magyar vendéglátás az ételkiszállításhoz használt klasszikus műanyag csomagolóanyagaival több, mint 4 millió kg környezetszennyező hulladékot juttat a környezetbe évente.

„A lista felállításával és a díj átadásával szeretnénk a hazai vendéglátó- és szállodaipar szereplőit arra ösztönözni, hogy folyamatosan edukálják kollégáikat és keressék azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével kompromisszumok nélkül csökkenthető a környezeti lábnyomuk” – hangsúlyozta Herczeg Zoltán, a Dining Guide felelős kiadója. „Mivel mi magunk azt tapasztaljuk, hogy könnyű elveszni az információ-rengetegben, viszont nehéz konkrét, kézzelfogható, gyakorlatias tanácsokat szerezni, ezért a már 13 éve a fenntartható vendéglátás fejlesztésével foglalkozó és a budapesti vendéglátás kizöldítésében kiemelkedő eredményeket elért Bibo The Eco Lifestyle-t kértük fel szakmai partnerünknek” – tette hozzá Herczeg Zoltán a Dining Guide Év Étterme Gála sajtótájékoztatóján.

„Egy átlagos budapesti szállodából napi 150-400 kilogrammnyi moslék kerül a kukába”

– kezdte szemléletes beszédét Juhász András, a BiBo szakmai igazgatója. „Ezek egészen elképesztő számok, azonban lehet azon dolgozni, hogy ezeket az eredményeket csökkentsük, sőt, gyakorlatilag nullára redukáljuk” – tette hozzá a szakértő, aki szerint nem félni kell attól, hogy el fog pusztulni a bolygónk, hanem nap mint nap tenni azért, hogy ez ne így legyen – ráadásul sok esetben nem kell nagy változtatásokra gondolni. Cége, a BiBo napjainkban már több mint négyszázötven saját fejlesztésű, a fenntartható üzemeltetéshez kapcsolódó terméket kínál a vendéglátás számára. Legfőbb céljuk, hogy edukálják az iparágat, a vendéglátásban döntéshozó szerepben lévő és az abban tevékenykedő embereket, illetve, hogy megoldást kínáljanak a problémákra.

Az Év Fenntartható Étterme Díj odaítélésének szempontjai

A Dining Guide Étteremkalauz összeállítása során ebben az évben a hazai vendéglátóhelyek egy új kérdőívet is kitöltöttek azzal kapcsolatban, hogy működésük során mennyire fenntarthatóak. Többek között olyan kérdésekre kellett válaszolniuk, hogy honnan szerzik be a vállalkozásukban használt élelmiszer-alapanyagokat, hogyan kezelik a hulladékot, használnak-e organikus, lebomló tisztítószereket a napi higiénia biztosítására vagy hogy hogyan kezelik a veszélyes élelmiszeripari hulladékokat.

„A válaszok minket is megleptek, hiszen azt láttuk, hogy egyrészt számos olyan vendéglátóhely van, amely minden területen igyekszik a fenntarthatóságra törekedni,

másrészt szembetűnő volt, hogy sokan valóban nagyon komolyan veszik a témát, és a környezetre való odafigyelés kiemelt fontosságú a működésük során” – mutatott rá Herczeg Zoltán.

A vendéglátás környezeti lábnyomát természetesen nem lehet egyik pillanatról a másikra csökkenteni, azonban a pozitív kezdeményezések és a jó gyakorlatok elismerése mindenképpen motiváló lehet a szereplők számára. A listával és a díjjal mindenekelőtt a vendéglátásban tevékenykedők gondolkodásra és párbeszédre ösztönzése a témával kapcsolatban, illetve annak segítése, hogy a munkájuk során és a mindennapokban olyan döntéseket hozzanak, amelyek a környezetvédelem és fenntarthatóság szempontjából is hasznosak.

Tovább olvasok:

Hirdetés
Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram