Hirdetés
Hirdetés

Húzz gofrinadrágot és legyen banáninged! - Farsangba mentünk

SZERZŐ: Mihály Kamilla
2012. február 16.
Úgy gondoltuk, ideje egy önkényes összeállítással előrukkolnunk, mely a gasztronómia és a divattervezés kézenfekvő összefüggéseit vizsgálja. Azon túl, hogy az önkifejezés lehetséges terepeként tekintünk mind a táplálkozásra, mind a viseletre, különösebb rendszerelméleti fejtegetések nélkül is megállapíthatjuk: a főzés adott esetben épp olyan tervezői feladat, mint egy öltözék kigondolása. Az általunk hozott példák többsége főleg azt kutatja, hogy a divat miként tematizálja az étkezést, ám akad köztük például olyan hibrid is, mely a konyhában és a kifutón egyaránt megállja a helyét.
Hirdetés

A virtuóz eat art banketteket bonyolító tervezőpárosról, Sam Bompasról és Harry Parról már egy korábbi válogatásunkban is megemlékeztünk. Bizarr installációik állandó velejárója a meghökkentés erejével működő népnevelés, mely sokszor a 19. század mágikus művészeti produkcióit idéző kulisszák között zajlik. Szerepjátékaik sora végtelen, épp ezért a konyhai eszközök megreformálásától sem rettennek vissza. A húsékszerek méltatlanul elfeledett műfaját gondolták újra – a cizellált konyhai kiegészítők a 2011-es Londoni Divathéten mutatkoztak be, ahol a természetes környezetéből kiemelt tőrök légies ruhákon himbálóztak.
2. FLY 16x9: Cake
https://vimeo.com/11694982
 
A Daily Best trandszcendentális művészeti platformként emlegeti a FLY 16x9 névre hallgató magazint, akik elsősorban mozgóképes formában képzelik el a tartalomszolgáltatást, a legkülönbözőbb művészeti együttműködéseket produkálva ezzel. Az ő portfóliójuk rejti azt a szürreális divatfilmet, amiben hat neves divatház ruháiban – többek között Miu Miu, Prada, Fendi – az öltözékekre hangolt tortákat majszolnak a modellek, teszik mindezt négy óra hosszan, a városi televíziók apróhirdetési rovatának aláfestő zenéjére.
3. Stella McCartney: 2011 tavasz-nyár

Perlaki Márton a The Room Magazine számára

Farfalle olaszul pillangókat jelent, a magyar szimplán masnitésztára keresztelte, angolul bow-tie-ként, azaz csokornyakkendőként terjedt el – mindenki a maga fantáziája, és nyelvi meghatározottságai szerint dolgozott. A japánok viszont nem hagyták ennyiben, és egy pofonegyszerű ötlettel játszottak rá az elnevezésre: a MicroWorks nevezetű japán designstúdió nyalka műanyag csokornyakkendőket tervezett, a cakkos szélű Farfalle mintájára. A sikamlós, fényes, műanyag klipszek kellemesen magától értetődőek, és kívánatosak, nem csak tészta-foodiek figyelmébe ajánljuk.

The Garden Studio

Tovább olvasok
Hirdetés
Hirdetés
Kisfaludy Program – Támogatás
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram